Vilkaisin Focuksen hinnastoa ja yllätykseksi löysin 125 heppaisen FlexiFuelin. Onko kellään tarkempaa tietoa? meneekö siihen kaasua vai etanolia?
Harmittaa kun tuolla naapurissa kaverit tankkaa etanolia noin 40 senttiä halvempaan litrahintaan kuin me täällä 95 oktaanista.
Pekkarinen saisi pyöräyttää tupeensa ympäri ja pistää vauhtia tuohon polttoaine ongelmaan...
Harmittaa kun tuolla naapurissa kaverit tankkaa etanolia noin 40 senttiä halvempaan litrahintaan kuin me täällä 95 oktaanista.
Pekkarinen saisi pyöräyttää tupeensa ympäri ja pistää vauhtia tuohon polttoaine ongelmaan...
Vastaukset 1
Vanhimmat
Se syö etanolia ja/tai bensaa
Helmikuun Tuulilasi-lehdessä oli vuotuinen Ekoauto-kilpailu. Kilpailun ulkopuolella oli mukana Focus FlexiFuel. 85%:lla etanolilla ajattaessa kulutus nousi 50% suuremmaksi kuin pelkällä bensalla! Vaikka E85 olisi 40% edullisempaa olisi polttoainekulut silti suuremmat.
En ymmärrä tätä etanolivouhotusta. Kulutus nousee 50% ja etanolin tuottamiseen menee yhtä paljon fossiilista polttoainetta kuin siitä saadaan. Brasilian sademetsät kaadetaan ja sokeriruokoa viljellään orjatyövoimalla. Voidaan sitten ruotsin lintukodossa olla niin ekoja että.
Kestävä ratkaisu on tuottaa synteettistä polttoainetta turpeesta ja puusta. Niiden tuottaminen Fischer-Tropsch synteesillä ei vaadi ulkoista energiaa. Prosessissa voidaan käyttää koko biomassan hiilivedyt. Niistä tehty polttoaine on parempaa kuin fossiilinen ja käy 100%:sti olemassaolevaan autokantaan. C02-päästöt pienenevät oikeasti.
Nyt kun paperiteollisuus näyttää kuihtuvan Suomessa olisi synteettisen dieselin valmistuktekniikalle lupaavat markkinan. Tekniikka ei ole vielä täysin valmista, joten siihen kannattaisi suomessakin kiireen vilkkaa panostaa. Keski-euroopassa tehdään jo niin.
Etanoliautoilu on auringonlaskun tekniikkaa.