Huomasin että entinen wingman ei käy uuteen koneeseen ja nyt tarvittas uusi ilotikku il2:sen pelaamiseen. Mikä ois hyvä sellainen, tarkoitan hyvä hinta-laatu suhde, peruspelaamiseen. Se saa olla vaatimattomampikin. Olisin kiitollinen vastauksista!
ps. vai saako wingmaniin liittimen jonka avulla saisin sen kiinni nykyiseen myllyyni?? Nykyinen on 15-piikkinen..
ps. vai saako wingmaniin liittimen jonka avulla saisin sen kiinni nykyiseen myllyyni?? Nykyinen on 15-piikkinen..
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tee sillä tavalla, että menet kauppaan jossa noita myydään. Kaikenlaisia suosituksia täällä tietysti osataan antaa jostakin tikusta ja laadukkaita tikkuja tarjota, mutta ei kannata tehdä valintaa vielä niiden pohjalta. Parhaimman, ja sinulle sopivimman tikun saat, kun menet itse kauppaan ja myyjän kanssa kokeilet tikkua käteen. Samalla saat varmistettua onko tikku ja sen napit varmasti ohjelmoitavissa helposti ja tehokkaasti, löytyykö sille hyvin päivitykset ja asennustiedostot jne.
Kannattaa katsoa onko tikku varmasti kestävä. Tarkasta jokainen nappi, että ovat tukevaa tekoa ja että ne sopii sormillesi ilman suurempia vaikeuksia. Tarkasta erityisesti hattu, että se tuntuu sormessa hyvältä ja tukevalta käyttää. Tikun alustan pitää olla tukeva ja tarpeeksi painava, että se pysyy pöydällä. Joikan varsi ei saa myöskään olla liian löysä, eli tukevuutta täytyy löytyä myös siitä. Tarkasta myös tikun pohja että siellä on sopivat kumitassut, jotka eivät kolise tai päästä naarmuttamaan pöytää, mutta pitävät tikun myös tukevasti pöydässä. Kaasukahvan täytyy ehdottomasti olla tukeva. Se ei saa heilua mihinkään muuhun suuntaan kuin edes takaisin. Tikussa pitää myös ehdottomasti olla kiertokahva. Jos sellaista ei ole, niin unohda tikku saman tien.
Älä valitse halvinta tikkua (vaikka ei nekään enää tuppaa kovin huonolaatuisia olemaan), mutta älä valitse sitä kalleintakaan tikkua. Myyjät tietävät myös tavarataloissa mikä tikku on mennyt pelaajille kaupaksi, joten ihan asiantuntemattomia ei tavarataloissa olla asiasta, eli kannattaa tsekata myös ihan tavalliset Anttilat ja Prismat jne. (tikku voi olla huomattavasti halvempi kuin tietokonekaupasta ostettuna.)
Katso ainakin nämä uudet wingmanit ja sidewinderit läpi (jos noita sidewindereitä vielä tehdään) ja kokeile myös joitakin halvempia tikkuja ihan mielenkiinnon ja vertailun vuoksi. Ainakin kotikaupunkini anttilassa on esittelykoneissa muutama erilainen tikku kiinni, joten siellä pääsee kokeilemaan mikä tuntuu hyvältä ja tukevalta kädessä. Uskoisin että näin on myös muissa suurimmissa tavarataloissa.
Jos nykyinen tikkusi on hyvässä kunnossa, niin tietokonekaupasta pitäisi kyllä pystyä hankkimaan välijohdon, jossa on toisessa päässä tavallinen liitin ja toisessa päässä USB. Kysy hintaa ja vertaa sitten kannattaako ostaa kokonaan uusi tikku, vai yrittää selvitä nykyisellä tikulla ja välijohdolla.
Vaikka kyse onkin noin "pienestä" asiasta kuin tikusta, niin se tulee olemaan kuitenkin muutaman vuoden käsissäsi ja jos se ei tunnu alkuun hyvältä, ei siihen myöskään totu vaikka kuinka pelaisi. Sama juttu on hiirissä, vaikeuksia tulee jos se ei tunnu heti käteen sopivalta. Kokemuksen äänellä sanon, että kokeile ensin itse ennenkuin teet ostopäätöksen.
Asia tuli harvinaisen selväksi, kiitos paljon!