Koiraongelmia...

Ajattelin laittaa saman aloituksen tännekin kun yleistä koirista- palstalle, koska täällä näytätte enemmän viihtyvän...Eli. Tarvitsisin kipeästi neuvojanne tilanteeseemme. Meillä on nyt n. vuoden ja kahden kuukauden ikäinen poikakoira. On erittäin vilkas ja itsepäinen tapaus, mutta yleensä on erittäin kiltisti kun olemme kotona kahdestaan tai ulkona, ei ole vihainen ja tottelee jotenkuten, kotona yleensä erittäin hyvin. Ongelma on vieraat. Jos meille tulee vieraita kylään, koira yleensä pimahtaa täysin. Se hyppii, haukkuu, ja jopa välillä näykkii. On yleisesti ottaen todella levoton. Siis ei se silloinkaan ole vihainen, ilmeisesti joko kerjää huomiota tai on minusta erityisen mustasukkainen. Vaikka mitä olen kokeillut, kiellän jämäkästi, torun, selätän ym...Myös huomiotta jättämistä ollaan kokeiltu, mutta se on hiukan vaikeaa jos koira alkaa ystävieni jalkoja näykkimään. Ja kerrostalossa kun ei kovin kauaa viitsisi olla kieltämättä koiraa haukkumasta, se kun joskus tuntuisi jatkavan vaikka loputtomiin. Auttakaa siis, alan olla todella epätoivoinen tämän asian kanssa. Kohta kukaan ei enää uskalla tulla meille tuon rasavillin takia.

0

237

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        180
        10956
      2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        89
        10423
      3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        233
        5851
      4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        181
        4677
      5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        131
        3166
      6. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        171
        3155
      7. L/OVER ikuisesti minun

        Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
        Ikävä
        39
        1963
      8. Mitä voisit miehenä tehdä?

        Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä
        Ikävä
        298
        1548
      9. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        6
        1380
      10. Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!

        Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi
        Tv-sarjat
        16
        1314
      Aihe