Elvis Sun-studiossa 1953

Selvis

Virkailija, joka lopulta sai Sun-levy-yhtiön johtajan Sam Phillipsin suostumaan levyttämään Elvistä kaupallisesti vuonna 1954, muistelee Elviksen ensimmäistä yksityistä levytystapahtumaa seuraavasti:

Hän sanoi olevansa laulaja. 'No, millainen laulaja?' 'Minä laulan vähän kaikenlaista.' 'Keneltä kuulostat?' 'En keneltäkään.'

The Ink Spots kuului Elviksen mielilaulajiin vuonna 1953, ja niinpä hän oli päättänyt levyttää yhden heidän lauluistaan (My Happiness) itse kustantamalleen levylle. Elvis säesti itseään kitarallaan ja kertoi myöhemmin, että se kuulosti siltä kuin joku olisi hakannut ämpärin kantta.

Manageri Parker piti ilmeisesti Elviksen imagon kannalta edullisena kertoa kansalle, että levytys oli tarkoitettu Elviksen äidille syntymäpäivälahjaksi. Elvishän herätti pahennusta ja tällainen mammanpoika-piirre tasapainotti julkisuuskuvaa sopivasti. Elvis kylläkin meni studioon vain toivoen, että joku huomaisi hänen lahjansa. Äidin syntymäpäivään oli aikaa kymmenisen kuukautta, eikä köyhä perhe sitä paitsi edes omistanut levysoitinta.

Kesti vielä kauan ennen kuin Phillips suostui levyttämään Elvistä. Hän ei siis missään nimessä keksinyt Elviksen lahjoja, mutta ilmoittautui keksijäksi huomattuaan, millaisen kultakimpaleen oli myynyt RCA:lle vuonna 1955.

Taas naista sorrettiin. Marion Keisker ei koskaan saanut ansaitsemaansa kunniaa maailman tunnetuimman artistin löytämisestä.

1

202

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aivan totta

      "Taas naista sorrettiin. Marion Keisker ei koskaan saanut ansaitsemaansa kunniaa maailman tunnetuimman artistin löytämisestä."

      Puhumattakaan Elviksen äidistä joka tämän miehen maailmaan saattoi. Hänen olisi kuulunut saada kunnia olla jokaisen Elviksen levyn kansikuvassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      43
      7447
    2. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3703
    3. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      48
      3573
    4. Millaista läheisyyttä

      Toivoisit ikävästi kohteesi kanssa?
      Ikävä
      62
      3318
    5. Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää

      Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/
      Savonlinna
      52
      3110
    6. 51
      3014
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      35
      2835
    8. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      30
      2484
    9. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      195
      1918
    10. Heräsin taas ikävään

      Ja aivan valtavaan haluun. Tahdon sinua R. ❤️
      Ikävä
      47
      1551
    Aihe