Silikooneista

Kohtapuoliin lähden pursottelemaan kylpyhuoneen nurkkiin uudet silikoonit, nyt kaivattaisiin viime hetken vinkit, kuinka jäljestä saa siistin?
5893
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ensin silikonipyssyllä rantu nurkkaan ja sitten kastat sormen faityveteen (saa olla aika "fairysta") ja vedät suman sileäksi. Sormea kannattaa kostuttaa usein, koska muuten silikoni alkaa tarttumaan ihoon...

Äänestä

Osta rautakaupasta sellanen lasta mikä on tarkoitettu silari hommiin tai eskimo jäden tikku on vallan hyvä.
sitten REILUSTI silaria jotta silaroitava alue tulee varmasti täyteen silarista.Muuten jäljestä tulee ruma...Sitten sumupullosta fairi vettä silarin päälle ja eikun nykäisee esim;jädetikulla yli.Lopuksi sormella yli ja lopputulos huippuhyvä.
:)

Äänestä
  • ja fairivedestä kannattaa tehdä aika vahva seos niin silskasaumasta tulee nätti.

    Äänestä

  • Sulla on tosi hyviä neuvoja.

    Fairy suihkupullossa oli minulle uutta.

    Äänestä

  • Kuntoarvioija kirjoitti:

    Sulla on tosi hyviä neuvoja.

    Fairy suihkupullossa oli minulle uutta.

    Aivan ensimmäisenä, paperiteipillä rajaus.

    Teippiä ei saa enää kiinni kun on silikonia.
    Jos teipistä on haittaa,
    saahan sen pois, eikä maksa paljoa.

    Toiseksi, jos laittaa silikonia,
    se pitäisi laittaa myös lasitetulle pinnalle 2-3 mm,
    muuten menee silikonin reunan alta kosteutta laatan reunoihin ja sauma homehtuu, myöhemmin.

    Silikonilla saumatut lattianrajat tahtovat kyllä homehtua siitäkin syytä,
    että pystysaumoista menee vettä silikonin alle,
    eikä tapahdu kuivumista riittävän nopeasti.

    Kunnolla laitettu silikoni, ei ainakaan 10 vuodessa lattian rajassakaan homehdu.

    Meikäläinen ei käytä yleensä koskaan silikoneja,
    vain silloin, kun varmasti tietää sauman/nurkan joka elää,
    ei koskaan automaattisesti mihinkään nurkkiin/kulmiin.

    Toiseksi, jos myöhemmin saumalaasti halkeaa,
    laitan/neuvon omistajaa laittamaan aivan hieman silikonia, vain halkeamaan.

    Saumalaastin hyvin tärkeä ominaisuus on, että päästävät laatan tauksen kuivumaan.
    Kastuminen on paljon nopeampaa kuin kuivuminen,
    kuivumista parantaa leveä sauma ja riittävä seinän lämpö

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Kohtapuoliin lähden pursottelemaan kylpyhuoneen nurkkiin uudet silikoonit, nyt kaivattaisiin viime hetken vinkit, kuinka jäljestä saa siistin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu