Hamsu paksuks.

Luin yhestä vihosta et syyriksen voi astuttaa korkeimmillaan jopa 10kk ikäisenä.
No.. Mulla on 11kk ikänen syyris tyttö. (täyttää 02.07 12kk) Olisko mahdollista viel astuttaa se hamsu jos toimii nopeasti? Se olis sille eka kerta..
8391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voithan sä yrittää..
Muista laittaa naaras uroksen asumukseen koska hamstereiden maailmassa naaras etsii uroksen.
Lisätietoa saat minulta lisää:
[email protected]

Äänestä

Älä astuta hamsteria enää. Hamsterin on ehdottomasti oltava korkeintaan 10kk. Etenkin kun se olisi ensikertalainen. Ensimmäiset sen olisi pitänyt saada jo aiemmin, jotta noin vanhana astuttamista voisi edes harkita.

Äänestä
  • Itse en kyllä enää yrittäisi. Liian iso riski emolle. Kannattaa myös miettiä MIKSI teetät poikaset, tiedän kokemuksesta miten hankala poikasille on löytää koteja. Uskon että olet myös tietoinen "vaarallisista" väriyhdistelmistä?
    Entä jos synnytyksessä meneekin joku pieleen ja emo sekä poikaset kuolevat? Minun ehdoton mielipiteeni on että EI poikasia enää tuon ikäiselle, varsinkaan ensimmäisiä.

    Mutta parittelusta: Parittelua varten voi myös valita puolueettomanmaaperän, eli häkin(muovilaatikon yms.)jossa kumpikaan, uros eikä naaras, ole aiemmin ollut. Tämä on mielestäni helpoin, ja omastamielestäni parasvaihtoehto.

    Äänestä

Älä astuta hamsuasi, ellet ole varma koko asiasta. Astuttaminen on yleensä vain kasvattajien puuhaa. Sinä et ehkä edes saa niille omistajia. Ja hamstereiden astuttamisesta pitäisi tietää kaikki asiat, että olisi valmis. Ja hamsu on jo aika vanha. Ja jos se vielä on ensi kertalainen, niin ei kannata. Se voi olla hamsterille hieman ehkä kohtalokasta. Jos se ei jaksakkaan synnyttää niitä.

Äänestä
  • Kyllämä olen hamterin kasvattamiseen perehtynyt ihan tarpeeksi. Mä olen kuule suaki NIIN MONTA vuotta vanhempi et kyllä mä tiiän mitä tehdä.

    Äänestä

  • !neiti! kirjoitti:

    Kyllämä olen hamterin kasvattamiseen perehtynyt ihan tarpeeksi. Mä olen kuule suaki NIIN MONTA vuotta vanhempi et kyllä mä tiiän mitä tehdä.

    Jos pidät hamsteristasi et edes harkitsisi tekeväsi sille mitään vaarallista. Kokeilunhalusi ei ole riittävä syy laittaa hamsteri(t) kärsimään.

    Äänestä

Kyllä sen voisi viellä astuttaa, jos aloitat pian...
Tai ainakin luulen niin :)

Äänestä
  • Uskon että nämä kokeneet jotka hamstereista paljon tietävät eivät edes harkitsisi tuon ikäiselle poikasia.
    Ja ihmisen ikähän ei välttämättä osaamiseen liity, vaan kokemuksen ja tiedon määrä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


!neiti! kirjoitti:

Luin yhestä vihosta et syyriksen voi astuttaa korkeimmillaan jopa 10kk ikäisenä.
No.. Mulla on 11kk ikänen syyris tyttö. (täyttää 02.07 12kk) Olisko mahdollista viel astuttaa se hamsu jos toimii nopeasti? Se olis sille eka kerta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu