Onko kenelläkään kokemuksia Karitman laminaateista? Noblesse Pähkinälankkua olis tarkoitus laittaa olohuoneeseen ja makkareihin...
Karitma laminaatit
9
9873
Vastaukset
- Noblesse
Hei! Meillä on ollut tuo em. lattia uudessa talossamme 4 kk, joten sen pitemmältä ajalta en tiedä.
Kirjoitin enemmän kokemuksista noin kk sitten samalle palstalle, mutta lyhykäisesti voin sanoa ettei moittimista; ellei olisi 2 vaaleaa koiraa karvaamassa tummaa lattiaa sanoisin että lattia on tyylikäs ja arvokkaannäköinen. Kestävä myös, eikä liukaskaan. Jos laminaatin aiot laittaa, on Noblesse hyvä ja laadukas valinta.
Paljon kyllä riippuu laminaatin mahd. kosteudesta sekä laittajan pätevyydestä lopullinen käyttötyytyväisyys. Meillä kuivat laminaatit laitettiin kuivan lattian päälle, jätettiin ohjeet mukaiset raot listojen alle ja tulos ok! - datqa
kyllä karitman laminaattia voi ihan turvallisesti ostaa....euroopassa ei ole kuin muutama hassu laminaatin valmistaja ja karitman laminaatit tulee yhdeltä suurimmista ellei suurin ja myydään suomessakin aika monella eri nimellä...taitaa 10 tehdasta suoltaa kronoswiss,kronofloor,kronositä,kronotätä...suomessa karitmana,k-floorina(kesko),lamparkkina...jne jne....
- Helena Kuula
Meillä exquisit enkä voi suositella. Aivan hirveät ongelmat sen pinnan kanssa. Pinta kuluu kiiltäväksi. Ei kestä auringonvaloa lainkaan vaan on suttuisen näköinen. Saat olla siivoamassa sitä koko ajan ja jos aiot kävellä paljain jaloin on varmaa, että jalanjäljet näkyvät siinä. Eikä kyseinen laminaatti ole halvimmasta päästä. Aiomme purkaa eteisestä laminaatin ja vaihtaa laatan tilalle. Enkä kyllä muutenkaan ota enää ikinä laminaattia tämän kokemuksen jälkeen. Laatta on helppo saa pestä niin paljon kuin lystää. Ei varmasti liikku mihinkään ja pinta pysyy hyvänä.
- kaikkia noita
Kronoswiss ja Kronotex ovat Karitman tavarantoimittajia laminaateissa. Muut ovat ihan omia juttujaan.
- Osta heti !
kaikkia noita kirjoitti:
Kronoswiss ja Kronotex ovat Karitman tavarantoimittajia laminaateissa. Muut ovat ihan omia juttujaan.
Onko ihan aitoa Pähkinäpuuta ?
Vai pelkkä paperipuristelevy valokuvalla ja muovikalvo pinnassa ?
4kk on myös riittävä koeaika mille tahansa rakennustuotteelle.
Ennenvanhaan vaadittiin vähintään 20 vuotta.
- karitsa....
joo ei ole omakohtaista kokemusta mutta siskoni laittoi taloonsa mikä valmistui noin 2008, karitman laminaatin ja heillä poika joka rällää leluillaan lattialla.. ei minkään näköistä koloa ole tullut.. tosin tummaan laminaattiin jää ne kuuluisat jalan jäljet josta syystä itse olen vaihtanut tummasta vaaleaan juuri tuon syyn vuoksi. itse aion laittaa karitmaa kunhan tässä lattiaremppaa alan tekemään.. joten ite ainakin oon karitman kannalla.. :) ja vaalean sellaisen.. oli laminaatti sitten kenen valmistajan hyvänsä.. :)
- kirsi00
Joo asenna vaan se laminaatti ja kadut sen jälkeen. Veikkaan että tää laminaatti innostus ja sen ylimainonta ei voi kovin monta vuotta kestää. Kyllä siinä vaaleassakin näkyy ne jäljet ihan yhtä lailla kuin tummassa.
- Hop kauppaan !
kirsi00 kirjoitti:
Joo asenna vaan se laminaatti ja kadut sen jälkeen. Veikkaan että tää laminaatti innostus ja sen ylimainonta ei voi kovin monta vuotta kestää. Kyllä siinä vaaleassakin näkyy ne jäljet ihan yhtä lailla kuin tummassa.
Uudessa Väri ja Pinta lehdessä olikin jo otsikkona "Laminaatin suosio hiipuu.Korkki valtaa alaa".
No joko poistit sen Laminaatin ja ostit korkkia tilalle ?
Kohta joka Lissulla ja Pipsalla on Korkki !
No muodin täytyy muuttua.Kauppiaankin täytyy elää. - rakentajaaaa
Hop kauppaan ! kirjoitti:
Uudessa Väri ja Pinta lehdessä olikin jo otsikkona "Laminaatin suosio hiipuu.Korkki valtaa alaa".
No joko poistit sen Laminaatin ja ostit korkkia tilalle ?
Kohta joka Lissulla ja Pipsalla on Korkki !
No muodin täytyy muuttua.Kauppiaankin täytyy elää.laminaatin korkkiin. Laitoimme vuonna 2007 uuteen taloomme laminaatit - ei edes mitään halpoja, ja petyimme pahasti. Olimme oluksi ostamassa parkettia, mutta myyjä sai ympäripuhuttua laminaattiin. No, nyt sitten talvella purimme laminaatit pois ja korkki tilalle. Näin olisi pitänyt toimia aivan alun pitäen. Eli en suosittele laminaattia kenellekään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan2246979Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää421259Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka271052- 75891
Katseestasi näin
Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a61847Hävettää muuttaa Haapavedelle.
Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal48845Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä
Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.93804Toinen kuva mikä susta on jäänyt on
tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.38791Tietenkin täällä
Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.14756- 43733