olen ostamassa okt-tonttia. tonttiin kuuluu ranta mutta sinne ei kai saa kun vene paikan jos sitäkään. palstan koko olisi 4.5 hehtaaria ja hinta n. 25-27 tuhatta euroa puusto on pientä koivikkoa mistä ei ikinä tule kunnon metsää. tuollaisen maan hinta kai jossain 1000 euron kieppeillä hehtaari jos ei tontiksi tule? rannan osuus hinnasta on 20 tuhatta euroa määrä puoli hehtaaria. rupesin vaan miettimään että kannattaako maksaa rannasta missä ei oikeen voi tehdä mitään kun se on "harmaata aluetta" vievät linnaan jos taittaa risunkin=) ja nyt puhutaan haja asutus aluesta ja "halvan rakentamisen seutua" täällä päin on 3000 neliön tontteja (ranta tontti) myynnissä noin 55t eurolla mutta siihen sitten saakin mökin rannalle mutta mun tilanteessa rannalla ei tee mitään. auttakaa!!
maksanko liikaa?
%%%
51200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä missään nimessä maksa liikaa. Harmaasta aleesta kannattaa maksaa harmaan talouden tavoin "hämäränä". Tämän jälkeen harmaa alue kannataa värittää mieleisekseen, jonka jälkeen sen voi myydä kunnon voitolla, eikä tarvitse jäädä rannalle ruikuttamaan.
jos sais vastauksia tontin ostaneilta/asiasta tietäviltä
Muuta ihmessä Konnevedelle Keski-Suomeen.
Kunta myy hienoja tontteja 0,1 euroa/neliö!
Kyllä sielläkin maalaispojat pyytelee hunajaa rapakuoppatonteistaan, mutta kuntapa panee paremmaksi. Vesistöä löytyy kosolti, ja kunnalla uusi venesatama sekä uimala.
Se nyt vaan on tyhmää maksaa liikaa.
...miksi olet juuri tuota tonttia ostamassa? Eikö "halvoilla" alueilla ole maata vaikka kuinka myynnissä?
Tontissa tärkeintä on sijainti (siis minulle), sitten muut tekijät. Sijainnista (koulun, työpaikan, palveluitten suhteen) olen valmis maksamaan ylimääräistä. Ja kotiin liittyvät asiat eivät sitten kuitenkaan lopulta ole järkiratkaisuja (vaikka pitäisikin olla), jos tontilla on jotain tunnearvoa niin ei sitä voi rahassa mitata.
kun ei joka maan omistaja rupea myymään vaikka olisi kuinka maata. ja palvelut n.3km päässä