Aven -98 jarrupalat.....

Kun täällä nyt niin pirusti on vuosien varrella Aven jarruja haukuttu ja vaihdeltu, niin varmaan joku on pannut merkille, montako milliä kulutuspintaa Aven jarrupalassa on uutena????

Kiinnstaisi tietää, montako sataa tuhatta tuolla jäljellä olevalla 4mm:llä vielä pääsee :-)
61436
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

En tuohon millikysymykseen osaa vastata, mutta ei kai se automerkistä ole kiinni.

Omassa -01: ssä takuuseen vaihdettiin 80 tkm:n kohdalla eteen levyt ja palat.

180 tkm:n omatoimisessa huollossa vaihdettiin kaikki palat eteen ja taakse (tarvikeosat). Pintaa olisi vielä ollut jäljellä, mutta osa paloista oli laahannut ja kulunut epätasaisesti. Jarrut olivat silloin neljän ja puolen vuoden käytön jälkeen todella huollon tarpeessa.

Merkkihuollon toimenpiteisiin ei kuulu jarrujen putsaus ja herkistys, mutta oma huolto-ohjelmani jatkossa on jarrujen huolto kahden vuoden välein.

Väitän, että jos jarrut avaa ja herkistää vuoden tai kahden välein ja palat vaihtaa 100-200 tkm:n välein, ei jarrujen kanssa ole koskaan ongelmia katsastuksessa, merkistä riippumatta. Levyt kestää sen 300-400 tkm. Edellyttää vielä sen, ettei pyöränpultteja kiristetä "normaaliin" kahteenkymmeneen kiloon.

Äänestä
  • Tuota minä en ymmärrä ollenkaan. Mitän hiton tekemistä katsastuksella on jarrujen kanssa. Kyllä ne jarrut pitää olla kunnossa joka päivä, ei silloin kun autoa katsastetaan.

    Enkä kyllä ymmärrä sitäkään miksi jarruja pitäisi purkaa kerran vuodessa. Jos pitää niin niissä on jotain perustavaa laatua olevaa vikaa.

    Äänestä

  • ....itsellä on sellaiset kokemukset, että kun jotain vanhaa kulunutta ja korroosion iskemää paikkaa alkaa korjaamaan, niin yhden vian poistuttua saat kolme uutta tilalle. (Kumiosat venyy, tiivisteet pettää jne. Nykyaikaiset kiinnikkeetkään ei aina ole tarkoitettu uudelleenkasattavaksi)

    .."Jarrut olivat silloin neljän ja puolen vuoden käytön jälkeen todella huollon tarpeessa."..

    -miten tämä huollontarve määritellään? -eikös jarrujen tehtävä ole pysäyttää auto suorassa(jarrutasapaino)? -mitä muuta pitää huomioida?

    Merkkihuoltoa en harrasta ja herkistelyt teen jarruttamalla. Omani on 341tkm ajettu ja se on niin paljon, että mene koskemaan noihin orkkisosiin ilman, että minulla on uudet osat laittaa tilalle.

    Eli kysyn vain, paljonko alkuperäisen jarrupalan kulutuspinta on??? (En siis muista, koska viimeksi oon vaihtanut Carinasta palat joku 7 vuotta sitten. Oisko 10mm???)

    Äänestä

  • väittää, ei nyky autoissa tuollaisia kilometrejä jarrut kestä, jos palat kestää pitkään = kovat = levyt kuluu, parempi vähä pehmeämmät palat ja vaihtaa tiheämpään, -79 504 pösö oli = 355tkm mittarissa kun lähti.., sinä oli vielä alkuperäiset rummut levyt eikä juurikaan kulumaa, mutta ne olikin sitte tosi massiiviset.., nyt carinalla ~150tkm takana, levyt alkaa olla vaihtokunnossa = pikku pykälä mutta sivuheittoa malliksi..., rummut ei juurikaan kuluneet, carinassa ei jarrut laahaa,ei tarvitse herkistellä muuta kun talvella päräyttää abseja niin siinä on herkistelyä tarpeeksi.

    Äänestä

  • elegance -97 kirjoitti:

    väittää, ei nyky autoissa tuollaisia kilometrejä jarrut kestä, jos palat kestää pitkään = kovat = levyt kuluu, parempi vähä pehmeämmät palat ja vaihtaa tiheämpään, -79 504 pösö oli = 355tkm mittarissa kun lähti.., sinä oli vielä alkuperäiset rummut levyt eikä juurikaan kulumaa, mutta ne olikin sitte tosi massiiviset.., nyt carinalla ~150tkm takana, levyt alkaa olla vaihtokunnossa = pikku pykälä mutta sivuheittoa malliksi..., rummut ei juurikaan kuluneet, carinassa ei jarrut laahaa,ei tarvitse herkistellä muuta kun talvella päräyttää abseja niin siinä on herkistelyä tarpeeksi.

    vm-97 alkuperäiset palat ja levyt.
    Katsastuksessa tasapainossa ja tehoja tarpeeksi.
    Kilometrejä 221 000 mittarissa.

    Äänestä

  • Tojokki kirjoitti:

    Tuota minä en ymmärrä ollenkaan. Mitän hiton tekemistä katsastuksella on jarrujen kanssa. Kyllä ne jarrut pitää olla kunnossa joka päivä, ei silloin kun autoa katsastetaan.

    Enkä kyllä ymmärrä sitäkään miksi jarruja pitäisi purkaa kerran vuodessa. Jos pitää niin niissä on jotain perustavaa laatua olevaa vikaa.

    Eipähän ole faktaa heittää, mutta olen siinä uskossa, että jarrujen takia auto useimmiten hylätään katsastuksessa. Sylinterit ruosteessa vaihtamattoman jarrunesteen takia, puoltaminen palojen jumiutumisen takia jne..

    Olivat ne meikäläisen Aven jarrut katsastuksen läpäisevässä kunnossa 180 tkm:n kohdalla, mutta palat jumitti ja pientä tärinää tuntui jarrutettaessa. No uusilla paloilla ja kuparitahnan sivelyllä siitä pääsi ilman että levyjä olisi pitänyt vaihtaa. Ehkä vuosi vielä huoltamattomana, niin olisi saanut vaihtaa levytkin.

    Olen muuten tietoisesti käyttänyt jarruja aika ajoin tehostetusti, etteivät ne käyttämättömyyttään kulu. Varsinkin talven jälkeen on hyvä tehdä muutama stop and go.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tojo-Kölli kirjoitti:

Kun täällä nyt niin pirusti on vuosien varrella Aven jarruja haukuttu ja vaihdeltu, niin varmaan joku on pannut merkille, montako milliä kulutuspintaa Aven jarrupalassa on uutena????

Kiinnstaisi tietää, montako sataa tuhatta tuolla jäljellä olevalla 4mm:llä vielä pääsee :-)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu