Älä valjasta nopeinta ratsuasi
- minun vuokseni.
Turhaan sotaan lähdet;
uhraat kaikki voimasi.
Turmelet vain komeat kasvosi;
näkeekö kukaan niiden takaa
sisäistä kauneuttasi?
Älä kiillota kilpeäsi peiliksi
- minun vuokseni.
Turhaan miekkaasi teroitat;
anna olla, luovuta!
Soi päässäni syntiset ajatukset,
vaikk´en koskaan
voisi olla vihollisesi.
- minun vuokseni.
Turhaan sotaan lähdet;
uhraat kaikki voimasi.
Turmelet vain komeat kasvosi;
näkeekö kukaan niiden takaa
sisäistä kauneuttasi?
Älä kiillota kilpeäsi peiliksi
- minun vuokseni.
Turhaan miekkaasi teroitat;
anna olla, luovuta!
Soi päässäni syntiset ajatukset,
vaikk´en koskaan
voisi olla vihollisesi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
enkä valjasta
ei näe kukaan
luovutan
En minäkään eikä varmaan kukaan muukaan - onneksi :)
Nämä rivit
"Älä kiillota kilpeäsi peiliksi
- minun vuokseni."
saavat minut kysymään tunnetko Max Frischin kertomuksen Bin oder Die Reise nach Peking?
älä vaan sano, että tuo jo sanottu! :((((
Aber vielen danke und guten nacht für dich! :)
En tarkoittanut sitä. Satun vain olemaan kyseisen kirjan varmaan ainoa vähän niin kuin spesialisti Suomessa. Tein siitä graduni ja sen maailma tempaa minut sisäänsä yhä vieläkin missä milloinkin satun olemaan, jos vain ajatukseni saavat tilaisuuden lentää. Voit arvata, että olo on joskus
yksinäinen, kun ei ole ketään muuta, joka tuntisi kirjan. Ei voi koskaan keskustella siitä kenenkään kanssa. Tuli vain mieleen, kun luin runoasi, ja kun sinulla oli saksalainen nimimerkki, että tässähän saattaisi olla joku, joka on teoksen lukenut. Eli tässä ei todellakaan ole kysymyksessä aukko sivistyksessäsi. Pikemminkin vain siitä, että et kuulu lähes nollajäseniseen suomalaiseen kulttiryhmään.
Mä aina haluan tietää "kaiken" (yliutelias), ja harmittaa tosissaan, jos en ole jostain koskaan kuullutkaan. Kävin muuten äsken "opiskelemassa".
Mulla on kans joitain mielenkiintoisia keskustelunaiheita ja harmittaa kun ei voi kenenkään kanssa keskustella niistä, tai jos keskusteleekin, se menee monologiksi.
Todella kivaa kohdata kohtalotovereita. Käydääkö monologi-dialogia? Minusta se olisi hauskaa. Siinä oppii älyttömästi uutta, vaikka kumpikin eri asioista. Mistä aloitetaan? Minä voin kertoa ainakin Max Frischistä ja sinä ihan mistä haluat!
(en vielä haukottele, mutta pian) :)
Joskus kävin tiede.fi palstalla, siellä pystyi käymään viikkoja kestäviä keskusteluja joistain aiheista. Sitten jäin "koukkuun" runopalstalle.
mutta tarkoitin, että olen nyt menossa nukkumaan.
Kirjoita nyt edes jotain ko. henkilöstä, jos jaksat, jäi vaivaamaan.
Hyvää yötä! :)
Max Frisch oli sveitsiläinen modernisti, joka tunnetaan ennen muuta näytelmistään: esim. Santa Cruz, Nun singen sie wieder, Die Chinesische Mauer, Als der Krieg zu Ende war, Andorra, Triptychon ja Biografie: ein Spiel;. Hänen tunnetuimpia proosatekstejään ovat Homo Faber, Stiller, Mein Name sei Gantenbein, Ich bin nicht Stiller ja Der Mensch erscheint im Holozän. Mainitsemaani kertomusta hänen varhaiskaudeltaan Bin oder Die Reise nach Peking ei ole suomennettu lainkaan, varmaankin johtuen tietyistä ylipääsemättömistä käännösongelmista. Teoksessa on tiettyjä Heideggeriin viittavia sanaleikkejä, joista kuulisin mielelläni lisää, jos sinä tai kuka tahansa tietää lisää Heideggerin ich bin -sanaleikeistä, olen nimittäin tekemässä pohjatyötä mahdollisille jatkotutkimuksille ja hyvät vinkit ovat tarpeen. Myös Heideggerin kuuluisa Ister-luento saattaa olla merkityksellinen tämän asian kannalta. Perehdyn näihin asioihin toki itsekin heti kun kahden lapsen työssäkäyvä isä ehtii (haudassa?). Kerro sinä nyt puolestasi jostakin, mitä sinulla on mielen päällä, mutta jatketaan kaikin mokomin huomenna.
Kiitos, oli sain uteliaisuuteni tyydytettyä. :)
Tuo Martin Heidegger oli tuttu nimi lukion filosofiankurssilta (kauan aikaa sitten), nyt jäi vaivaamaan se "minä olen" sanaleikki. Liittyykö se jotenkin platonilaiseen ajatteluun tai Descartesiin. .. tai kaikkihan ne juuri olemassaolon merkitystä pohtivat. Se minuakin eniten kiinnostaa, mutta luulen, että olen jo ratkaissut "mysteerin", sitä vain tuskin kukaan keksii, mistä kaikki on alkanut, vai onko kaikki vain aina ollut.