Kun en muualta vastausta saanut jututin kaveria joka ao. firmassa duunissa. Sanoi, että liksa huono (40 TE/v.) mutta duuni, erityisesti JP:ssä ok, joskus jopa jännää. Byrokraattista tietysti, niinkuin kaikissa isoissa taloissa, mutta kentällä herroja ei juuri näy. Suositteli uran vaihtoa, jos vaan lompakko kestää. Nyt pyytäisin second opinioinia.
skoudeksiko
Faija
9722
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
skeidaa bamlas. 40k ecua ei saa kuin rajuilla ylitöillä. Duuni ei tietty paljoa paina ja uupumusta on aivan turha valittaa kun töitäkään ei tarvi tehdä. Eipä siis tartte palkkaakaan saada.
ja ihmettelet taas tätä samaa asiaa. Samalla sivulla jo toisen kerran. Älä viitsi jaksaa.
vaikka kysyisin samaa sata kertaa
Vai on duuni joskus jopa jännää.
Mitenköhän jännää on niillä noin 130 poliisimiehellä ollut, jotka Suomen itsenäisyyden aikana ovat maksaneet jännästä duunista hengellään.
Ihmisiä kuolee tietysti muissakin ammateissa, kuin poliisin. Harvassa kuitenkin puetaan työvuoroa aloitettaessa luotiliivit ylle, jotta saisi vuoron loppuun, eikä joutuisi rosvon tappamaksi.
ei kait kenenkään ole pakko tohon hommaan mennä. Ja kyllä esim. rakennuksilla kuolee paljon enemmän ukkoja. Ne kytät jotka minä tunnen pitää juuri työn jännittävyydestä, vauhtia ja vaarallisia tilanteita, you know.
poliisilla ole Suomessa päällään luotiliivejä.
raksamiehiä monikymmenkertainen määräkin verrattuna poliiseihin.
kaikilla, ainakin kenttähommissa!
niin eikat kenenkään ole skoudeksi pakko ryhtyä. Jos on noin vaarallista niin eikö silloin kandeis mennä muualle duuniin.