Pitäisi päällystää umpiportaikko puisilla askelmilla. Tammen sävyä on ajateltu. Kannattaako niitä tilata porrasfirmoilta (joku joka myy vain askelmia, ei koko portaita) vai ajaisiko saman asian liimapuu, jonka käsittelisi haluttuun sävyyn?
puiset porrasaskelmat
4
4273
Vastaukset
- The Rat
Joku oli laittamassa laminaattia... Jos siis portaa ovat jo olemassa. :)
Jos ei portaita, niin liimapuusta saa kyllä hyvät ja kestävät. Tai sitten ihan leveästä lankusta. Riippuu portaiden mallista.
Jos rahaa on niin kyllähän ammattilainen tietysti siistiä jälkeä tekee omaan verrattuna - riippuen toki omista taidoista. Takuunkin voi saada... :)- Kauhistuttaa
ajatuskin. Idea nimenomaan aitopuisista askelmista, jotka jalan alla lämpimät eivätkä kopise.
- askelmat
on tehty ennenkin.Oikeasta tammesta tai tammensävyyn käsiteltynä esim. koivu.Joutunet tekemään pahvisapluunat,koska joka askelma lienee erikokoinen.
http://www.herwert.de/fin/index-fin.html- massiivi
Ostamassani rivarissa oli vanhat portaat päälystetty laminaatilla, melkein henki lähti märin jaloin käveltäessä saunan jälkeen. Tein uudet askelmat teräs runkoon. Hieman haastavaa oli se, että kaiteet oli kiinni askelmissa. Askelmista 8kpl oli identtisiä lopuista kuudesta piti tehdä pahvi mallit. No nyt on tammesta portaat. Jos kaiteet eivät ole askelmissa kiinni lienee homma paljon helpompi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/1822707- 1642529
Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1182217Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee612073Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."31739"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!591444Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu2051440Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2261173Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää931138Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.3701073