Haaste Haloselle ja Putinille

Ruotsinvalta

Suomen Presidentti Tarja Halonen on entinen SAK:n asianajaja.

Tässä tuleekin julkinen "haaste" Presidentti Tarja Haloselle.

Haaste?

Niin.

Siis tässä tapauksessa sellainen haasteellinen presidenttitason tehtävä, jonka jalo tarkoitus on hieman lieventää suurta tragediaa Suomen, Venäjän ja Ruotsin historiassa.

Inkerinmaan Suomalaisten vainot ja koko Kansanosan hävittäminen Inkerimaalta oli valtava tragedia, joka koskettaa vielä tänä päivänä useita satojatuhansia Inkeriläisten jälkeläisiä.

Kyseessä oli siis Juutalaisvainoja vastaava koko Kansanosan systemaattinen ja epäinhimillinen tuhoaminen.

Uskonpa että vieläkin tuhannet perheet itkevät tuon tuosta kokemaansa historiallista vääryyttä.

Suomen Presidentti, nykyinen tai tuleva, voi yhdessä Venäjän Presidentin kanssa sopia korkeimmalla diplomaattitasolla; miten Inkeriläisten kokemat vainot, asema ja kunnia saataisiin edes hieman korjattua.

Mukana tulisi mielestäni olla myös Ruotsin edustaja: olihan Inkerimaan Suomalaiset juuri Ruotsinvallan aikainen syy & seuraus.

Eikö aika olisikkin kypsä ihmisoikeuksien kohentamiseen: Mauno Koivisto teki jo oman osansa nyt on aika astua eteenpäin.

Uskon että Vladimir Putinilla olisi mahdollisuus huojentaa Inkeriläisten sukujuuria omaavien sydäntä.

Tämä olisi yksi suuri askel rakentaa kestävää rauhaa Venäjän ja Suomen välillä.

3

512

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anton_Keltosta

      Älä puhu kaikkien edestä. Meiltä on pyydetty anteeksi monta kerta kaikilla tasoilla. Jos Putin ei ole pyytänyt sinulta anteeksi henkilökohtaisesti laita hänelle kirje. Minusta Gorbachev ja Jeltsin olivat jo sen tehneet. Putinin ja hänen seuralaisilleen ei tarvitse sitä toistaa mitenkään. Turha ajan käyttö.

      • En oo kuulut mitä anteeksi pyyntöä,sorri.Maa ei ole palautettu,suomen kielen opetus ei ole palautettu.Gorbachövin aikana ei vielä ollut myöhän tästä puhua,mutta nyt on myöhän


    • On hieman korjattu,saksalaiset maksoivat korvaukset Suomeen siirtyneille(mistä syystä?Se periättessä oli vain kansan hyväksi)Siperiässä olevillä on sama edut kuin Leningradin piiritys uhrilla.Mutta kieli ja kultuuri ovat kuoleet,pystykö halonen korvata siitä?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      43
      2130
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      171
      1893
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1310
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1150
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      942
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      899
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      849
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      43
      836
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      31
      772
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      691
    Aihe