Useista rotu valinnoista huolimatta haluaisin belgianpaimenkoiran. Suosittelisitteko minulle? Tässä kriteerejä minusta:
-Olen n. 20v
-Asun rivitalossa, jossa oma pieni piha.
-Kodissani on 2h ja keittiö muut ''pienet huoneet''
-Harrastaisin agilityä ja tokoa
-Ulkoilumahdollisuudet hyvät. (mm. lenkkipolkuja ym.)
-Olen aktiivinen
Olisinko sopiva belgin omistaja? :)
Ps. Nimi ehdotuksiakin saa tulla uros belgille..
Sopiiko minulle..?
5
753
Vastaukset
- malifani
...eihän se niinkään ole noista ulkoisista puitteista kiinni, vaan siitä ihmisestä...belgi vaatii aika paljon omistajaltaan...mm.hyvät hermot ovat tarpeen, kun koira on aika vilkas ja eläväinen...otapa yhteyttä ensin mahd. kasvattajiin.
- Nimetön
ei ole jokamiehen koira, se joko sopii tai sitten ei. Suosittelisin tutustumaan kunnolla koiriin ja kasvattajiin ja tehdä päätös sitten.
t. 3 tervua - voin sanoa
Itse en omistanut isoja koiria, siis belgin kokoisia aikaisemmin. 30 v. ajan minulla oli noita pieniä koiria (tibbe ja kääpiövillis) ja nykyisin havoja 2 belgin kaverina. Olin aina haavellut vuosia belgistä, joten otin siinä vaiheessa, kun kolmesta koira oli jäljellä 13 v. tibbe. Belgi oli 3 v. ikäinen, josta omistaja joutui luopumaan. Kävin kirjeenvaihtoa omistajan kanssa ja sitten vaan lähdettiin katsomaan. Siis todellakin katsomaan. Ja sillä ekalla käynnillä koira lähti minun ja mieheni mukaan. Oli niin hellyttävä beli,että emmem voineet sitä jättää sinne. Omistaja antoi kyllä ns. koeajan 2 viikkoa, sopeutuuko belgi, jos ei, palautamme.
Alkuun belgi oli "säikky", kun ei tiennyt mistä oli kysymys. Silti sopeutui ja on yhä edelleen rakas koira, jota olemme kouluttaneet lisää ja on itse oppinut lisää! Mm. rupesi itse nostelemaan tiputtamiani tavaroita minulle. Kuten lusikat, kynät, tyynyt lelut. Leikin ja makupalan keinoin koulutettu. Nyt en luopuisi mistään hinnasta ihanasta belgistäni.
No tämä oli esittely, eli kun haet noinkin vanhan 7 v. belgin, se on tottunut tarhassa elämään. Sinulla menee vähintään 2 vkoa ellei pitempään, ennenkuin koira oppii sinun ja kotisi tavoille. Pidä takaportti auki, että jos koira ei sopeudu tai tulee ongelmia, tarha ottaa koiran takaisin esim. 2 viikon kuluttua. Kahdessa viikossa näkee jo belgistä, miten se sopeutuu ja ketä pitää emäntänään/isäntänään.
Kärsivällisyyttä se vaatii, minulla meni 3 kuukautta, kun sain muutamat tavat kitkettyä pois. Sinä aikana tottui, että tämä on koiran koti. Oli alkuun säikky uudessa ympäristössä.
On aika yksilöllistä, miten vanha koira oppii uuteen ympäristöön ja luottamaan uuteen omistajaan. Paljolti on myös kiinni siitä, miten sitä on aikaisemmin kohdeltu ihmisten taholta ja miten on elänyt, kotona vai tarhassa. Muista kärsivällisyyttä koiran kanssa. Anna sen sopeutua rauhassa ja pikkuhiljaa makupaloilla palkitset jokaisesta hyvästä asiasta! Jos tekee pahojaan, älä ole tietävinäsi (esim. pissaa sisälle), siivoat jäljet. Mutta kun tekee jotain oikein vaikkapa nuo pissat ulos, kehu kehu kehu!
Ei sana on myös oltava käytössä määrätyissä asioissa. - olggari
Kuulostaa hyvältä! Ei se niistä ulkoisista puitteista oo kiinni belgin pito vaan siitä että belgille riittää puuhaa :)
- Terracotta
se luonteestasi riippuu kuin siitä mitä teet/aiot tehdä :) Aina voi yrittää jos belgeihin olet rakastunut. Itselläni 3 tervu narttua ja en voisi muita koiria kuvitella ottavani. Sopivat ainakin minulle loistavasti, mutta harrastaa kannattaa. Jos itse olisin kasvattaja en varmasti myisi kotiin missä ei harrasteta mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan1711033Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan
Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv7710184- 474251
- 243952
Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv353746Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h573649No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol413483Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni73385- 533173
- 422895