Paljonkohan puutavaran hinnaksi on tullut kun olet itse tehnyt ulko huussin? Rautakauppojen reilu 500€:n hintaiset tekeleet aika huteran oloisia. Kylätimpuria pitäis juottaa 6 viikkoa ja maksaa palkka ryyppäämisestäkin, aikaa on myös itselläkin tehdä. Kovin kummoinenhan tuon teko ei ole mutta piirrustukset jos löytyisi olisi suureksi avuksi, jos tiedät linkin niin olisitko ystävällinen.......
Ulkohuussi
5
8442
Vastaukset
- 1. huussin kokemuksella
yhden huussin tein pari kesää sitten. aikaa meni pari viikonloppua.
Huussin seinät raakalaudasta, runko kakkosnelosta ja huopakatto. Sisällä biolanin kompostoiva huussi. Tuli huomattavasti tukevampi kuin valmishuussit, mutta näkyyhän huussissa tietty oma kädenjälki hyvässä ja pahassa.
Ja siis itse kysymykseen, huussi tuli muistaakseni maksamaan n. 500 eur eli varsinaista rahallista hyötyä tuosta ei muistaakseni syntynyt, mutta huussi on mielestäni parempi kuin valmiit paketit.
Biolanin kompostorista en enää muista paljon siitä kärsin.- mokkeilija
Pienveistämö teki 3 tuuman hirrestä (kyllä tuota voi huusikäytössä jo hirreksi kutsua...) huussin omien mittojen mukaan. Hinta 400 euroa, pystytys kesti tunnin, biolanin asentaminen, kattohuovan laitto sekä viimeistely loppupäivän. Hinnaksi yhteensä vajaat 1000 euroa.
- köyhälle
Ilman kuljetuskustannuksia tarvikkeet tuliva maksamaan n. 200 e. Tosin en usko, että kukaan normaalijärkinen kykenee lähimainkaan tähän olettaen, että halutaan sama lopputulos. Eli lattialankut, runkotarpeet, istuitason lankut, ja tarvittavat astiat, maalit ja istuinosa maksoivat mainitun summan, Siitäkin istunosa haukkasi neljänneksen, kun haluttiin satsata juuri tähän rakennuksen ja ihmisen liittymäkohtaan. Muut, eli kattotarpeet, ulkoverhoilu, sisäverhoilu, ikkuna, ovi, allas, sisäkatto ovat kierrätyskamaa, yhteihinnaltaan n. 20 e.
Olen kohtalaisen varma, että näin halvalla et tule tarpeita saamaan, vaan menee lähemmäs tehdastekoisen hintaa. Tulos kyllä olikin sitten tilava ja valoisa. Kaupasta niin hienoa hyysikkää ei taida saada.
Koska tapanani on antaa neuvoja vaikkei kukaan niitä kaipaiskaan, niin suosittelen että teet hyysikästä riittävän iso 1.5x 1.5 niin kuin meillä taitaa olla minimi sinne saa joten kuten mahtumaan myös käsienpesualtaa. Altaaseen suosittelen jalkapumpulla toimivaa vesihanaa, on ainakin hygieeninen. Sellaista vain voi olla vaikea löytää, minäkin jouduin rakentamaan sellaisen itse. Jossainnmäärin kuitenkin vaatii kuitenkin huoltoa, kun vesisysteemi on tyhjennettävä talven ajaksi.
Ai niin, ehkä sittenkin voi päästä vielä halvemmalla, Toisella mökillä meillä on ollut jo yli 20 v. Hyysikkä, jossa runko on 2x2;ta, ja yhdistetty ulko/sisävuoraus kovalevyä. Käy näkösuojasta sekin, ja kestää liki ikuisesti, kunhan räystäiden ulottuma on riittävä.- Se Leena
Kakkoskakkosesta runko on todellakin kätevin tehdä. Muista tingata rautakaupassa. Käytimme kovalevyn sijaan vaneria, myös ns. vesivaneria voi käyttää. Levy nimittäin jäykistää rungon hyvin ja helppo tehdä ulkovuoraus laudasta päälle. Hintaa en enää muista, mutta kyllä omamme halvemmaksi tuli kuin ostettu. Sekä katto että lattia voi olla raakaponttilautaa, sisustuksen hinta riippuu ihan siitä kuinka hienon haluatte tehdä.
Jos mökkihuussia ei käytetä kovin monen hengen voimin, niin kompostoivan systeemin voi tehdä ihan itse parilla pienehköllä saavilla (jaksaa naisihminenkin kantaa turpeet ulos) ja yhdellä laajahkolla keräilyastialla. Saaviin jää kiinteä jäte ja pohjan rei'istä keräilyastiaan menee neste, joka sieltä haihtuu pois. Vähän Hajusieppoa molempiin pohjalle ja kunnolla turvetta kakan päälle, niin ei haise koko huussi yhtään. Mitä enemmän turvetta käyttää, niin sitä paremmin kompoistoituminen käynnistyy ja jatkuu ja saavi suorastaan vajenee. Muista tehdä myös tuuletusputki sieltä saaveista katolle. Käytimme muoviputkea, joka joskus on ollut muovimaton sisällä, näitä saa ihan ilmaiseksi.
RT-kortistossa on yksinkertaisen ulkohuussin teko-ohjeet. (Rakennustieto) - mökkimuumi
Meillä on ulkohuusissa käsienpesuallas ja sen yläpuolella hanallinen vesikanisteri, joka on helppo täyttää ja käyttää. Pöntön alla olevasta pissapöntöstä menee pissat putkea pitkin kompostiin ja käsienpesuvesi on yhdistetty huuhtelemaan samaa putkea. Pönttöjen alle on vielä laitettu pikkupyörien päälle levy, jolla on helppo vetää pöntöt tyhjennettäväksi. Toimii hyvin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joskus mietin
miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi244716- 883724
Ryöstö hyrynsalmella!
Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313483125- 542667
- 2062621
- 512599
Sukuvikaako ?
Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne322400- 1522338
- 311955
Avustettu itsemurha herättää vahvoja tunteita - Laillista Sveitsissä, ei Suomessa
Hilkka Niemi sairastaa harvinaista PLS-sairautta. Hilkan on elettävä loppuelämänsä parantumattoman sairauden kanssa, jok1081539