Tässä yksi monista esimerkeistä
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000011&conference=4500000000000313&posting=22000000017034789
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000011&conference=4500000000000313&posting=22000000017034789
Vastaukset 14
Vanhimmat
Oletteko te kaikki sokeutuneet täällä? Jos joku kutsuu näitä pääosin solvaavia viestejä keskusteluksi, niin huonoksi on koululaitoskin mennyt.
Kommunikointitaidot pitäisi nykyisessä maailmassa olla tärkeimpiä kun koskaan, selviytyminen työssä, ihmissuhteissa ja maailmalla vaatii taitoa tuoda omat ajatukset esille. Keskustelutaito antaa myös itseluottamusta. Tärkeä osa keskustelusta on argumentointi,perustelu. Yhtä tärkeää kuin argumentointi on oppia huomaamaan onko puhekumppanilla mitään perusteita esittämilleen väitteille.
Argumentointi on omien näkemysten esittämistä selkeällä tavalla. Perustelemalla sanomansa puhuja voi osoittaa, kuinka hän on tullut näihin näkemyksiin ja miksi pitää niitä tärkeinä. Se tarjoaa myös itselle mahdollisuuden arvioida omia näkemyksiä. Näin ihminen tekee itsensä ymmärrettäväksi toiselle.
Tosin argumentointi unohtuu helposti, silloin kun sitä eniten tarvitsisi, kun tunteet kuohuvat tyynen harkinnan yli. Kun ihmisellä on mielipide, siihen liittyy voimakas tunnelataus, joka häiritsee kommunikointia. Usein tuo tunne on viha. Aristoteleen määritelmän mukaan se on valmiutta kostaa aiheeton loukkaus, johon liittyy tuntemus siitä, että loukkaus on epämielyttävä, kosto mielyttävä.
Tunteen palo voi keskustelussa estää kuulemasta.
Argumentointia oppineen on vähän helpompi tietoisesti ottaa etäisyyttä. Myös itsetunto kehittyy, kun oppii refektoimaan, seuraamaan tapahtuman kulkua.
On hyvä muistaa, että vuoropuhelu ei ole väittelykilpailu. asenne "minä olen oikeassa ja haluan sanoa viimeisen sanan" ei edistä hyvää keskustelua. Sen voi tappaa alkuunsa myös väärillä sanavalinnoilla, asettamalla kyseenalaiseksi keskustelukumppanin edellytykset ylipäänsä lausua asiasta mitään tai menemällä henkilökohtaisuuksiin.
En viitsi aiheesta enenpää kirjoittaa, koska uskon sen olevan ajanhukkaa, tuossa alempana kysyin eräässä ketjussa "oliko tuo keskustelun avaus?" kyse oli yhdestä täällä niin tavallisista provokatiivisista avauksista, joissa ei edes pyritä mihinkään. Vastaukseksi sain jotain epämääräistä.
Avoimet sivut, ilman rekisteröintipakkoa, näyttävät keräävän kaikki keskustelutaidottomat haukkumaan toisiaan aivan urakalla. Sinänsä sääli, koska oikea keskustelu hälventää myös epäluuloja, sekä kehittää itsekunkin avarakatseisuutta. Metsästäjänä minä toki saan näkemykseni lähinnä omien järjästöjen äänenkannattajista, on hyvä saada myös ns. toisenpuolen näkemyksiä, koska ihmisenä minäkin sokeudun näkemään asiat vain omien kanavien kautta. Joskus on hyvä pysähtyä miettimään, ja antoisa keskustelu on sellaiseen ihannepaikka. Yhden fakta, ei toiselle ole tosiasia. Kaikki me olemme manipuloitavissa, ne jotka uskovat olevansa sille immuuneja, ovat sitä eniten, näin meitä ihmisiä viedään tässä maailmassa. Siksi on antoisaa perhtyä huolella omien käsitysten vastaisiin mielipiteisiin jos ne ovat hyvin argumentoitu. ajattelukykyinen ihminen kykenee siitä luomaan käsityksen asioiden oikeasta laidasta. Koska aina myös se "oma puoli" tekee sitä mielipiteen muokkausta omaksi hyödykseen.
Paljon on ihmisiä jotka eivät haluakaan poistua siitä turvallisesta pikku kehästään, toistellaan omia mantroja ja lopulta ne ovat se ainoa oikea totuus. Uskonnotkin perustuvat tähän yksinkertaisuuteen. Opetelkaa keskustelemaan.
Poistun täältä keskustelufoorumeille. Täällä ei ainakaa toistaiseksi ole mitään sen kaltaista odotettavissa.
toisten kirjoittajien kutsuminen piiperoiksi asiallista keskustelua? Entä onko asiallista keskustelua se, että on niin vähän varsinaista asiaa, että liimaa sivulle pätkän jostain aiemmasta keskustelusta? Minä käsitän keskustelun kyllä ihan toisin.
Mutta pääsithän nyt kirjoittamaan "piipero". Päiväsi on pelastettu. Nyt voisit jättää areenan asiallisille keskustelijoille.
sanaa piiperö koska mikäli olisin käyttänyt sanaa luonnonsuojelija, olisin loukannut oikeita luonnonsuojelijoita. Kerro sinä parempi nimi noille teini-ikäisille aktivistilapsille, jotka vain homottelevat toisia eivätkä hyväksy faktoja.
koska en tiedä enkä tunne tällaista nuorisoa.
Sen sijaan täällä kyllä aikuiset ihmiset käyttävät ala-arvoista kieltä ja haukkuvat haukkumisen vuoksi, ilman että heillä on mitään todellista asiaa. Aloittaja on tästä melkoisen hyvä esimerkki, joskin kesyhkömmästä päästä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000011&conference=4500000000000313&posting=22000000017143301
No te varmaan olette vakuuttuneita siitä että "metsästäjät" osaavat keskustella.
Tehän olette itse jotain vitun lerppakulleja jotka ruikkii reisille jo pelkästään näkemisestä.
Ja vielä olette jotain paskalle haisevia maalaistolloja.
piiperöiden keskustelutaidoista.
,
,
,
,
,
,
Joku ei näköjään ole saanut lapsena tarpeeksi rintaa.