Miksi metsästäjät melskaavat täällä?

"Jos vastustat metsästystä, keskustele aiheesta tällä palstalla. Muut palstat on tarkoitettu metsästyksen harrastajille."

Ok, tämä oon ihan ok, mutta tämä palsta on tarkoitettu metsästyksen vastustajille, ei siis metsästäjille. Kunnioittakaa tekin vastustajien palstaa, jos kerran he eivät saa käydä melskaamassa teidän osiollanne.
131227
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

yksipuolista keskustelua, jossa kaikenmaailman valheet menevät läpi.
Tyyliin juupas, juuppaampi...
Tulee aivan Neuvostoliitto mieleen...
Ja metsästyspuolelle saa tulla keskustelemaan, kunhan on asiallinen.

Äänestä
  • Mikä on asiallista metsästyspuolella? Eikö se ole sitä juu, juupaampi juu.

    Äänestä

  • mitä? kirjoitti:

    Mikä on asiallista metsästyspuolella? Eikö se ole sitä juu, juupaampi juu.

    on sitä jossa argumentoidaan, esitetään faktoja ja ideoita yms. Asiallinen keskustelu taas ei ole pyssyhulluksi tai homoksi haukkumista, mitä siellä(kin) näkee. Eli molemmat osapuolet keskustelevat SIVISTYNEESTI.

    Äänestä

  • Jos palsta on tarkoitettu metsästyksen vastustajille, niin silloin se tarkoittaa sitä, että metsästäjien ei tarvitse pakkaantua joukkoon tummaan. kait jokaisen pitäisi ymmärtää noin yksinkertainen asia.

    Äänestä

Mitä tämmöinen palsta yleensäkkin on täällä metsästys harrastus osiossa. Eihän autopalstoillakaan ole autoilun vastustajien palstoja.
Joutais tämmöinen marginaali hörhöjen palsta vaikkapa tuonne rajatieto otsakkeen alle, tai johonkon vastaavien hurahtaneiden sekaan.

Äänestä

vähentävä nuorten kirjoittajien suuntaan.

Muutama vuosi sitten yritettiin rajoittaa kirjoituksia tällä palstalla mutta kirjoittajat loppuivat lähes täysin sillä vastustajien keskinäinen kirjoittelu ei sytytä.

Aihe on ilmeisesti sellainen, että väittelyä syntyy vasta tiettyjen ryhmien kesken.

Häiriköijistä enemmistö on nuoria jotka opettelevat mielipiteensä esille tuomista joten annetaan heidän häiriköidä täällä. Ei kannata hermostua pienistä haistatteluista ja homotteluista sillä nehän tuntee jo otsikoista.

Äänestä
  • mielipiteistä? Jos niin, pitäisi opetella sitä erilaisuuden sietoa.
    Hiukan noita lukiessa, pistää ihmettelemään, mikä onkaan se oppi, jota täällä opettelevat?
    Mielestäni homottelut eivät juuri opeta kuin homottelemaan. Ei koulussakaan ilmaisua opeteta kiroilemalla.

    Äänestä

  • Sanoit että muutama vuosi sitten palstan kirjoitusasua siistittiin, jonka jälkeen kukaan ei tänne kirjoitellut. Nyt taas kirjoitetaan, mutta aiheet ovat lähinnä törkeyksiä toisia kohtaan.
    Tuntuu siis aika aiheettomalta koko palsta?
    Vai mitenkä muuten tuon pystyisi ymmärtämään?

    Äänestä

  • palstan tarpeellisuudesta kirjoitti:

    Sanoit että muutama vuosi sitten palstan kirjoitusasua siistittiin, jonka jälkeen kukaan ei tänne kirjoitellut. Nyt taas kirjoitetaan, mutta aiheet ovat lähinnä törkeyksiä toisia kohtaan.
    Tuntuu siis aika aiheettomalta koko palsta?
    Vai mitenkä muuten tuon pystyisi ymmärtämään?

    on pakottava tarve ehdollistaa aikuisia ja tämä metsästyspuoli tuntuu saavan heiltä huomiota. Ihminenhän on siinä iässä älykkyytensä huipulla ja mikä pahinta he tuntevat olevansa kuolemattomia, joka ilmenee mopon ajossa tuolla liikenteessä.

    Heitä on ollut täällä koko palstan olemassaolon ajan ja katsoisin, että he purkavat henkisiä paineitaan homottelemalla ja huorittelemalla kuten koulussakin opettajalle.

    Muutaman vuoden kuluttua he ilmaisevat itseään aivan eri tyyliin. Siinä iässä kuuluu myös aloittaa metsästys ja tuolla luonnossa heitä on helppo seurata, kun kuuntelee laukauksia joita tulee säännöllisin väliajoin.

    Eivät he saalista saa mutta kannot ja pienet näreet saavat haulisuihkun. Sitten myöhemmin kunhan oppivat liikkumaan äänettömästi voi joku riistaeläinkin päättää päivänsä heidän toimestaan.

    Äänestä

tutkikaappa näitä kirjoituksia mitä on kirjoitettu ennen tätä kirjoitusta ja miettikää mitenkä ne liityy metsästyksen vastustamiseen tai montako ajatusta luonnon ja eläiten suojelusta se herättää.Eikös se ihminen vaan olekin aika epeli,tämän kirjoitti homo metsästäjä 13 v.

Äänestä

kaiva se kartio sieltä puis...

Äänestä
  • METSÄSTYKSEN VASTUSTAJAT ON VITUN LUIKKUMUNII MITKÄ EI EDES OLE IHMISII VAAN "SIVISTYNEITÄ KANSALAISIA" VITUN HOMOT MENKÄÄ SINNE METSÄÄN ASUMAAN JOS SIELLÄ EI OLE MITÄÄN VAARAA!!!!!!

    Äänestä

Tämä palsta tulisi olla muualla. Toisaalta jos jotkut vastustavat niin kohtuullista on että arvostelun kohteena olevat saavat antaa vastineensa.

Puolin ja toisin.

Mutta aina tuppaa käymään niin että provot alkavat häiritä keskustelua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pera kartio kirjoitti:

"Jos vastustat metsästystä, keskustele aiheesta tällä palstalla. Muut palstat on tarkoitettu metsästyksen harrastajille."

Ok, tämä oon ihan ok, mutta tämä palsta on tarkoitettu metsästyksen vastustajille, ei siis metsästäjille. Kunnioittakaa tekin vastustajien palstaa, jos kerran he eivät saa käydä melskaamassa teidän osiollanne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu