PENNUT PUREE! Näitä kysymyksiä tulee usein ja joka paikassa, "mitä tehdä kun pentu puree?"
Tiedoksi: se on enemmän normaalia että pentu puree kun on purematta. Tälläiset asiat pitää ottaa selvää ennenkuin ostaa koiran.
Useimiten ilman mitään sen suurempaa koulutusta aikuistuessa ja hampaiden vaihdon jälkeen se loppuu.
Vaihda aina kätesi leluun kun koiranpentu puree, sillä tarkoitan AINA. Älä leiki koiran kanssa käsillä jos sinulla ei ole kädessäsi lelua.
Ota itseesi jos koirasi ei aikuisempana opi lopettamaan puremisen, usein syy on meissä kaksijalkaisessa!
Tiedoksi: se on enemmän normaalia että pentu puree kun on purematta. Tälläiset asiat pitää ottaa selvää ennenkuin ostaa koiran.
Useimiten ilman mitään sen suurempaa koulutusta aikuistuessa ja hampaiden vaihdon jälkeen se loppuu.
Vaihda aina kätesi leluun kun koiranpentu puree, sillä tarkoitan AINA. Älä leiki koiran kanssa käsillä jos sinulla ei ole kädessäsi lelua.
Ota itseesi jos koirasi ei aikuisempana opi lopettamaan puremisen, usein syy on meissä kaksijalkaisessa!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Keinolla palkitset koirasi siitä, että se puree sinua. Kun puren tuota kädestä, aloittaa se heti leikin kanssani!
Ok, olen samaa mieltä että ihmisten pitäisi enemmän ottaa selvää asioista ennen kuin pentu tulee taloon.
Mutta tuosta en olen samaa mieltä että vaihda "käsi leluun". Tai miten sen nyt sanoisin, jos toimii jollakin koiralla niin hieno homma, millään minun koiralla se ei kyllä ole toiminut. Fiksu koira oppii hyvin äkkiä että puren kättä --> minun kanssani leikitään lelulla. Tai että kun puren minä saan siitä palkan koska tuo ihmienen alkaa heti leikkimään minun kanssani. Koira lopettaa puremisen sillä kerralla mutta oppiiko se tosiaan että ei saa purra? Ja nyt joku tulee sanomaan että koirat eivät ole niin fiksuja mutta kyllä ne ovat. Ja sitten toisaalta, kuinka monella on lelu koko ajan saatavilla.
En mitenkään tyrmää sinua tevoni, oikein hyvä aloitus mutta haluan vain ihmisten ymmärtävän että mikä toimii toisella ei välttämättä toimi omalla koiralla.
Muitakin vaihtoehtoja nimittäin on. Koiran koulutus ei ole mitenkään mustavalkoista vaan pitää ottaa selvää eri vaihtoehdoista ja katsoa mikä toimii sitten omalla koiralla.
Jokaisella kouluttajalla on omat tapansa ja itse ainakin arvostan kouluttajaa joka ei tyrkytä omia näkemyksiään vaan jonka kanssa voi keskustella ja pohtia asioita. Sama pätee kirjoihin. Ei kannata sokeasti luottaa että kirjoitettu sana on sitä oikeaa.
Toinen vaihtoehto tuolla lelulla leikkimiseen on että kun koira puree kättä kiljaistaa kovaa ja lopetetaan leikkiminen. Itse käytän pentujen kanssa heti alusta Ei-sanaa. Tiukka Ei ja jos ei tehoa heti niin käännnän selkäni. JOs pentu riehaantuu niin lähden pois ja palaan leikkimään kun se on rauhallinen. Jos alkaa komentamaan en noteeraa millään tavalla.
Periaate on se että kun hampaat osuvat väärään paikkaan leikki loppuu.
Lelua en käytä sen takia että sen kanssa leikitään jo muutenkin. Ja en minä halua palkata koiraa siitä sillä lelulla että se tulee puremaan minua. EIkö tämä ole oikein järkeenkäypää?
Eli ajattelin enemmän että se pentu puree kun teet sen kanssa jotain niin silloinhan voi enneltaehkäistä puremista sillä että on lelu jota se saa pureskella.
Muuten olen tosiaan sitä mieltä että menee pois, tietenkään joka tilanteista ei voi mennä pois jos esim. leikkaa kynsiä mutta silloinhan voi olla joku lelu/puruluu mitä koira saa pureskella siinä samassa.
En tässä meinannut kertoa miten kouluttaa koiriaansa koska kuten sanottu siihen on monta eri tapaa vaan että se on normaalia että pentu puree. Ikäväkseni olen ollut niin usein koulutuskentällä jossa ihmiset käyttää sanaa EI liian usein, eli senkin meidän ihmisten on pakko oppia itse olen käyttänyt murinaa ja se on tepsinyt minun koiralleni muihin ongelmiin.
Joskus koira (noin parivuotias SEROPI) ottaa hieman liian kovaa kiinni hampaillaan leikin yhteydessä. Silloin otan käden pois ja sanon kovalla äänellä: "Ai nyt sattui" Koira kyllä ymmärtää ja antaa muutaman lohdutuspusun.