OIKEATA AROMATERAPIAA

Nimetön

On surullista lukea kuinka monet suomalaiset suhtautuvat ihanaan aromaterapiaan epäilevästi.
Suomessa vallitseva tiedon puute tekee aromaterapiasta huu-haata.Sitä se ei ole.
Aromaterapiaa käytetään esim. Ranskassa sairaaloissa ja apteekeista saa LÄÄKÄRIN RESEPTILLÄ eteerisiä öljyjä kapselissa sisäiseen käyttöön. Se on ala, johon meillä Suomessa ei ole tieto-taitoa eikä sitä pidä kokeilla.
Me voimme nauttia aromaterapiasta ulkoisen hieronnan tai tuoksulampun kautta. Aromaterapiahieronta kannattaa aina ottaa koulutetun aromaterapeutin luona, joka tietää öljyjen mahdolliset haittavaikutukset ja käyttää vain AITOJA 100 % ÖLJYJÄ mieluimmin luomuna.

5

2448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hiiteen

      Minulla aromaterapeutti tuttu Talliunnassa ja tulee Hesaankin pritsallaan hoitamaan. Ihanan ihana kokemus

      • katariina15

        Teen edullisesti aromaterapiahoitoja naisille. Olen koulutukseltani ravinto -ja luontaishoitaja ja opiskelen aromaterapeutiksi. Toimin Helsingissä, keskustasta esim. 10 raitsikka tuo näppärästi paikalle.
        Yhteydenotot sähköpostiin [email protected]

        ps. teen myös mutahoitoja


    • koko aromaterapia

      Ainoa oikeasti kiva tuoksu on puhtaan kodin tuoksu, missä ei ole mitään ylimääräistä roiskittu ympäriinsä.

    • SuperKyttä

      "Ranskassa sairaaloissa ja apteekeista saa LÄÄKÄRIN RESEPTILLÄ eteerisiä öljyjä kapselissa sisäiseen käyttöön."

      Taisipa sieltä muutama vuosi sitten saada joka jannu ja tytsy LÄÄKÄRIN RESEPTILLÄ Subutexiäkin kun vaan tajusi pyytää oikealta naamarilta.

    • maailman-matkaaja

      Sanoit että "Se on ala, johon meillä Suomessa ei ole tieto-taitoa eikä sitä pidä kokeilla. "

      Miksei pidä kokeilla? Itse olen käynyt yhden kurssin ja lopun tiedon ja taidon saanut kirjoista, netistä ja kokemuksen kautta. Rohkeasti vain kokeilemaan sanon minä, mutta ehkä kuitenkin jokin opas-kirjanen kouraan ennen kosketusta öljyjen kanssa.

      Tärkeimpiä asioitahan on mm. :

      -Öljyjä ei saa laittaa iholle laimentamatta niitä esim. perushierontaöljyyn (poikkeuksena mm. laventeliöljy, käy suoraan esim. palovammoille. )

      -Jotkut öljyt (mm. sitruspohjaiset; greippi, appelsiini ym. ) reagoivat auringonvalon kanssa. Siksi varoaika, jolloin ei hoidon jälkeen saa altistaa käsiteltyä aluetta auringolle on yleensä 72 tuntia.

      -Raskausaikana käyvät vain muutamat öljyt, ja niidenkin käyttöä kannattaa tapauskohtaisesti harkita.

      -Joidenkin sairauksien kohdalla kannattaa miettiä öljyjen käyttöä esim. aromaterapeutin kanssa.

      ...Mutta kun tietoa on, en näe mitään estettä miksi öljyjä ei voisi käyttää. :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      66
      3102
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1831
    3. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      111
      1714
    4. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      224
      1229
    5. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      125
      1009
    6. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      93
      943
    7. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      934
    8. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      67
      926
    9. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      84
      839
    10. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      835
    Aihe