Tää linuxin kanssa vääntäminen on tullut siihen vaiheeseen että kaiken tarvittavan osaa asennella ja säädellä toimivaksi.
Sitten itse asia nyt heitetään varista windowsilla eli se häipyy koneelta lopullisesti, koneessa on kaksi kiintolevyä ja ajettelin tuolle ensimmäiselle asentaa tään Ubuntun ja tuo toinen tulis tallenteita varten, kysymys olis miten tään toisen sais liitettyä niin että sille vois tallentaa ja sieltä lukea omia tiedostojani kuvia elokuvia ja vastaavaa.
Sitten itse asia nyt heitetään varista windowsilla eli se häipyy koneelta lopullisesti, koneessa on kaksi kiintolevyä ja ajettelin tuolle ensimmäiselle asentaa tään Ubuntun ja tuo toinen tulis tallenteita varten, kysymys olis miten tään toisen sais liitettyä niin että sille vois tallentaa ja sieltä lukea omia tiedostojani kuvia elokuvia ja vastaavaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tee sille kakkos-kiintolevylle (hdb) suosiolla enemmän niitä partitioita tai jätät tyhjää tilaa.
se on sille varalle, että haluat joskus kokeilla jotain muuta jakelua ubuntun rinnalla.
eli hda:lle tila ubuntulle ja swapille (sivutus) ja hdb:lle nuo muut.
voit helposti tehdä kaikki osiot kerralla jos meinaat tehdä nyt aivan uuden asennuksen.
oman kokemukseni mukaan se ubuntun tekstipohjainen asennus oli helpompi kuin nykyinen live-cd:ltä tehtävä. tämä on aivan varmasti makuasia ja tottumiskysymys.
Jep, olen aina jättänyt myös tyhjän osion just sitä varten jos alkais kiinnostaa jokin muukin kun tää Ubuntu, totta tämä uusi graaffinen asennus on vähä outo mutta kyllä sen oppii kun muutaman kerran kokeilee ja nyt sen ei väliä vaikka joutuis alottaan uudelleen koko asennuksen.
Mietitytti vaan miten saa tuon toisenkin kovon käyttöön.
No niin ei muuta kun töihin ja wirusimuri museoidaan mappiin Ö.
Kiitti vaan vinkeistä kaikille vastanneille.
tuo asennus, jostain pitäis löytää kunnolliset ohjeet miten tuo kahden kovon kanssa tehdään.
Tuolle hda:lle käyttiksen asennus ja tyhjän osion tekemisessä ei ole ongelmia mutta tuota hdb:n kanssa tulee ongelma miten sen sais mukaan.
esimerkiksi gparted on graafinen ohjelma, jolla voit noita partitioita tehdä.
eli avaa pääte (apuohjelmat -> pääte)
kirjoita
sudo apt-get install gparted (asentaa gpartedin)
sudo gparted (suorittaa ohjelman)
sitten sieltä oikeasta yläkulmasta klikkailet hdb:n muokattavaksi.
tuon ohjelman jo aikaisemmin, nyt ainakin tallennus onnistuu tuolla hdb1:lle että eiköhän pitäis kunnossa olla. toivottavasti!
Kiitos sullekin avusta.
Laitat kummallekin levylle swappiosion, toiselle ubuntun asennusta varten normaalit partitiot (/usr, /tmp jne. mutta ei /home:a) ja toiselle sen swapin lisäksi yhden ison partition, joka on sitten /home.
Jos haluat oikein viritellä voit jaella muitakin eri partitioita pitkin levyjä, niin saat toimintoja nopeutettua, mutta se ei ole välttämötöntä. Toi swappi kannattaa kuitenkin jakaa molemmille levyille, kun kerran kaksi levyä on käytössä.
ei tuo swapin siirto toiselle fyysiselle kiintolevylle ole mitenkään perusteltua.
nykyisillä muistimäärillä swap alkaa olemaan aika turha. itselläni on xubuntu koneessa jossa muistia 512 megaa. gigan swap on tehty, mutta kertaakaan sille ei vielä ole käyttöä ollut.
tietysti se on hyvä olla olemassa, jos esim. kuvan käsittelyssä tms tarvitseekin yht'äkkiä enemmän muistia kuin mitä sitä fyysisesti on..
Oman wintoosan vetäsin veks pois partitioimalla käyttislevyn ja 200G temppifile levyn mounttasin jollain kikalla, niin et vaikka se on NTFS levy niin pääsen siihen käsiksi Linuxilla.
En oikein muista miten sen tein, kun olin niin kännissä sillon =D