Hurjin ja vakuuttavin todiste ufoista!

..Mikä on sellainen teidän mielestänne?

Paljon olen asiasta lukenut mutta tämä on jäänyt erityisesti mieleen -Los Angeles vuonna 1942, puolustusvoimat pommittivat öiselle taivaalle ilmestynyttä valtavaa alusta, joka lopulta hävisi paikalta vahingoittumattomana.

http://www.rense.com/ufo/battleofla.htm

(en tiedä onko paras sivu asiasta mutta tuli ensimäineä hausta niin laitonpa sen linkiksi)

Ihmettelen vaan mitenkä tämä ei ole tullut lainkaan niin usein vastaan kuin vaikka Roswell, monta kirjaa luin ennen kuin tästä edes mainittiin. Tapauksesta on kuitenkin valokuvien, todistajanlausuntojen ja lehtikirjoitusten lisäksi muita vakuuttavia todisteita, mm. kenraali George Marshallin muistio tapahtuneesta silloiselle U.S.An presidentille, Rooseveltille. (Tietoa tapahtumasta ja kopio muistiosta löytyy ainakin kirjasta Beyond Top Secret)
61243
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

selvittää asiasta kantansa Owashin - Mitä tämä tapaus oli todellisuudessa siis niinkuin realielämässä ?

Äänestä
  • kiinnostaa mielipide.
    Tulee taas kunnon vastaus sieltä:D

    Äänestä

Tässä mielenkiintoisessa tapauksessahan arveltiin kohteiden olleen joko jenkkimaaperällä majailleen vihollis-myönteisen "vastarinnan" lentokoneita tai vielä todennäköisemmin japanilaisten sukellusveneistään lähettämiä kevyitä tiedustelukoneita. Kummassakin tapauksessa ihmetystä on herättänyt kuitenkin se, ettei valtavasta tulituksesta huolimatta kohteet kärsineet minkäänlaista vahinkoa.

Niinpä onkin oletettu, että puolustus ampui pelkkää tyhjää; ehkä räjähtävien ammusten synnyttämiä valopalloja ja savuverhoa, johon hakuvalot muodostivat "kohteen". Tämä oli kohteiden vahingoittumattomuudesta johtuen armeijan ensimmäinen selitys, jota he tosin itse korjasivat pikapuoliin ja arvelivat keräämiensä lausuntojen pohjalta tunnistamattomia lentäviä kohteita olleen yhdestä viiteen. Selitystä kohteille ei kuitenkaan löytynyt, vaikka vahvimpana ehdokkaana oli edelleen mainitut japanilaisten koneet.

Sodan päättymisen jälkeen japanilaiset kuitenkin kertoivat, etteivät olleet käyttäneet LA:ssa tälläisiä koneita, vaikkakin niitä oli käytetty toisinaan Seattlessa. Tämä tunnustus herätti uudelleen ongelman kohteiden laadusta ja mysteeri säilytti salaisuutensa. Tuoreimmassa selitysehdotuksessa onkin palattu takaisin "tyhjän ampumiseen"; tosin niin, että alkuperäisen ilmahälytyksen olisi aiheuttanut kaupungin yllä lentäneet säähavaintopallot (kuulostaako tutulta?).

Tarkempaa tietoa tapahtumasta erään kalifornialaisen museon sivuilla:

http://www.sfmuseum.org/hist9/aaf2.html

Kohteiden vahingoittumattomuudesta kiersi aluksi toisenkinlaisia huhuja; niiden mukaan neljä lentokonetta olisi tulituksen johdosta pudonnut. Tämä väite ei armeijan ikäväksi kuitenkaan pitänyt kuitenkaan paikkaansa. Toisaalta Majestic-12:ta koskevien väitteiden mukaan kyseessä olisi ollut pre-roswell tyyppinen tapaus, eli ilmatorjunnan vuoksi olisi maahan pudonnut kaksi maanulkopuolista teknologiaa edustavaa alusta.

Äänestä
  • tulituksessa haavoittui usea ihminen alasputoavista ammuksista jotka räjähtivät vasta iskiessään maahan.
    Näin ollen tykistö ei ampunut paukkupatruunoilla.
    Ivallisesti onkin sanottu että amerikkalaiset osuivat vain omiinsa.

    Äänestä

Ei voi luottaa Amerikan tietoihin,useimpia hallitsee sisäinen poliisi,he näyttävät mitä haluavat,salainen laboratorio tekee ihmiskokeita ja he tutkivat ihmisen kykyjä sekä kuinka hallita ihmisiä ym,älkää luottako usa-hallinon todistuksiin,ihmiset eivät usassa ole pahoja mutta tuo 'varjo hallitus' on,ihan kuin nazisaksa,you be warned,ufot ovat todellisuutta,varokaa vääriä profeettoja,jotkut 'ufot' eivät ole ufoja'ihmisten koneet',peittely,ja 'oikeat' ufot ovat olemassa,maailmankaikkeus on moniuloitteinen,ja paljon vartijoiksi meidät on asetettu,ja avaruus ystävämme tietävät sen ja tulevat korjaamaan väärän oikeasti,vinon suoraksi,beware usa,your time has countet,dont use nuclear missiles,or the End is really here.....
*Before mankind,They are,Before End,They come.*

Äänestä

Kommentoi aloitusta


searcher kirjoitti:

..Mikä on sellainen teidän mielestänne?

Paljon olen asiasta lukenut mutta tämä on jäänyt erityisesti mieleen -Los Angeles vuonna 1942, puolustusvoimat pommittivat öiselle taivaalle ilmestynyttä valtavaa alusta, joka lopulta hävisi paikalta vahingoittumattomana.

http://www.rense.com/ufo/battleofla.htm

(en tiedä onko paras sivu asiasta mutta tuli ensimäineä hausta niin laitonpa sen linkiksi)

Ihmettelen vaan mitenkä tämä ei ole tullut lainkaan niin usein vastaan kuin vaikka Roswell, monta kirjaa luin ennen kuin tästä edes mainittiin. Tapauksesta on kuitenkin valokuvien, todistajanlausuntojen ja lehtikirjoitusten lisäksi muita vakuuttavia todisteita, mm. kenraali George Marshallin muistio tapahtuneesta silloiselle U.S.An presidentille, Rooseveltille. (Tietoa tapahtumasta ja kopio muistiosta löytyy ainakin kirjasta Beyond Top Secret)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu