Huvittavaa

Seurata ku jotkut pösilöt heittää kommenttia jostain toyota laadusta sen perusteella et se on tehty "turkissa".Voisko joku valaista miten sen ns,"huonon laadun"muka näkee käytännössä mielestäni siihen pitää olla NÄYTTÖÄ ennen kuin ruvetaan haukkumaan.

Tietääkseni turkin tehtaalla vallitsee täysin sama käytäntö valmistuksen suhteen kuin japanin tehtaissa.Työntekijät on koulutettu täyttämään samat laatukriteerit kuin tähän asti,joten eipä syytä huoleen toyota laadun suhteen.
6598
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Alueella viihtyy vain yksi häirikkö. Parempi jättää hänen viestinsä omaan arvoonsa.

Äänestä

Kuha louskuttavat eivätkä tiedä monetkaan että heidänkin autot voi olla tehty "jossain"

Mutta asiaan eli japskiauto. Japskit sen suunnittelee alusta loppuun, auto sitten valmistetaan maassa jossa on pienemmät menot.

Kyllä ne varmasti kattoo turkilaisten perään että tekevät hommansa ja antavat tietysti koulutuksen yms. Kyllä siellä turkin tehtaillakin pari japskiakin on, todennäkösesti laadun valvonnassa/esimiehenä.

Vaikka on kyllä huonoakin kuultu! Sepäse kun halvassa maassa aletaan banaani palkalla kokoomaan autoa:)

Hyviä pizzoja ne kans tekee, turkkilaiset.

Äänestä
  • Luulenpa että turkkilaisilla on erittäin hyvä työmotivaatio kun tietää Turkin taloudellisen tilanteen. Luultavasti haluavat pitää kynsin hampain hyvästä työpaikasta kiinni.

    Sama juttu Toyotan Burnastonin tehtailla, kun oli saatavilla paljon koulutettua työvoimaa ja suuri työttömyysprosentti. Kyllä siinä työmotivaatio ihmeesti kasvaa.

    Äänestä

  • ......nimittäin Toyota on niin globaalinen yritys, että sillä on suunnittelutoimistoja ympäri maailman, myös euroopassa. Sitä en tietenkään kiistä, etteikö laatu- ym. speksit tulisi pääkonttorista.

    Äänestä

Täällä on humoristeja joka lähtöön. Joten aattelimpa lisätä omaa huumoripitoista faktaa tänne.

Joo, Turkissa valmistetaan Toyotaa ja monia muita automerkkajä. Mutta eikös se ole ihan sama jos kerran ne turkkilaiset valmistavat Volkkareita, Mersuja, Audeja, Opeleita ja vaikka mitä. Saksalaisissa, Ranskalaisissa ja Brittiläisissä autotehtaissa työskentelee leveämmän leivän perässä maahan muuttaneita mm. turkkilaisia työntekijöitä. Joten loppupeleissä ihan sama, ostaako turkkilaisen kasaaman Mersun vai Turkissa turkkilaisen kasaaman Toitsun!

Äänestä
  • ...se on. Auton kestävyydessä on sen suunnittelulla vähintään yhtä suuri ellei suurempi merkitys kuin sillä missä maassa ja kuka sen on koonnut.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Hiekkalaatikko kirjoitti:

Seurata ku jotkut pösilöt heittää kommenttia jostain toyota laadusta sen perusteella et se on tehty "turkissa".Voisko joku valaista miten sen ns,"huonon laadun"muka näkee käytännössä mielestäni siihen pitää olla NÄYTTÖÄ ennen kuin ruvetaan haukkumaan.

Tietääkseni turkin tehtaalla vallitsee täysin sama käytäntö valmistuksen suhteen kuin japanin tehtaissa.Työntekijät on koulutettu täyttämään samat laatukriteerit kuin tähän asti,joten eipä syytä huoleen toyota laadun suhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu