Yorkshire(pääosin)

ZaCH

Mitä hyödyllistä vinkkejä löytyisi seuraavien kaupunkien koluamisessa:Nottingham,York,Doncaster,Liverpool ja Leeds? Majoitus sun muita korvan taakse

1

257

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToddyHolder

      Suosittelen sillä seudulla vilkaisemaan myös pienemmät kaupungit/kylät jos aikaa on. Esim. Halifaxin seutu Leedsin ja Manchesterin välillä on hienoa seutua. Siellä erityisesti hippikylä Hebden Bridge (kannattaa asustaa Angeldale-majatalossa) ja Todmorden, kanaalin viertä pitkin voipi vaikka kävellä. Bussiajelu Keighleyn suuntaan on hieno, yli nummien. Matkalla on Haworth, josta löytyy mm. Bronten sisarusten kotipaikka ja uskomattoman hieno vintage-liike, jos sellaiset kiinnostaa. Halifaxin lähellä Ellandissa on iso antiikkiliike, maankuulu. Leedsiä en kovin tunne, mutta bändikisa Primrose oli hauska kokemus..

      Manchester kannattaa katsoa tarkkaan. Vaikkapa yläilmoista Manchester Wheelista (hiton korkia maailmanpyörä keskustassa). Viktoriaaninen arkkitehtuuri itsessään on jo arvokasta katseltavaa ja toki sen kokoisessa kaupungissa on ihan mitä vaan haluat. Travelodge on edullinen, siisti ja hyvä majoitus. Travelodge Central on sijainniltaan todella hyvä. Hyviä pubeja ja yökerhoja koko keskusta täynnä siinä lähellä. Victoria Stationilta on vain n. puolen tunnin matka näihin kivoihin pikkukyliin, isompiakin matkalla on esim. Rochdale. Samaa juna jatkaa kylistä Leedsiin ja Yorkiin, joten kulkeminen on aika helppoa. Juna on edullinenkin, mutta jos aikaa on niin bussi on vielä edullisempi. Bussiin saa päivälipun, jolla pääsee kulkemaan niin paljon kuin haluaa vaikkapa Halifaxin ja Manchesterin väliä, hinta n. 3 puntaa.

      Mitähän vielä.. Niin paljon olisi kerrottavaa ja näytettävää siellä. Sinne sieluin halajaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      112
      1176
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      112
      780
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      89
      401
    Aihe