uros koira ja se on vapaana meidän omalla pihalla ja kun meidän pihassa ei ole aitoja niin haittaako se?monet sanoo että jos poliisi näkee saa sakot, ja entäs jos joskus kävelen koiran kanssa ja olen varma että ohjaan koiraa niikun kaukosäätimestä ja päästän vapaaksi? ikinä en ole kyllä päästänyt mutta sen verran kysyn. Ja mikä ikä on maksimi jos esim: joku ostaa koiran ja haluaa toisen, niin mikä siinä on se maksimi aika tai kuinka vanha tuon ekan koiran täytyy olla koska jos kummatkin on esim: 10viikkoo ja toinen 6viikkkoo niin kyllä ne enemmän toisiinsa keskittyy kun siihen että niitä opetetaan tavoille. sitä vaan meinasin että ostaisin pomerianin mutten ole vielä varma! :)
onko teistä väärin
kun mulla on
4429
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Koirien ikäero kannattaa miettiä rodusta riippuen. Jos sinulla olisi kaksi "pikku koiraa", niin varmaan vuoden ikäero? Aika tapasukohtaista, mutta itse odotaisin että ekalla koiralla olisi perustottelevaisuus "tassussa", ja mahdollinen uhmiskin ohitse.Tuohon irtipitoon en kommentoi enempää kuin että riippuu paikasta.Toki keskellä metsää jossain missä tiedät olevasi yksin voit koiraa vapaana pitää, muutoin kannattaapi hieman miettiä asiaa. Onhan noita koirapustoja jne.Omaan pihaan hankkisin ne aidat jos pidät vapaana, uroskoira voi saada jonkun hyvän tuoksun nenäänsä, ja siinä ei opit paljon mieltä paina kun hormoonit lähtee koiraa kuljettamaan...Lueppa aiempi viesti irtokoirista, siinä muutama mielipide..
Tuo, että onko koiran pitäminen irti väärin, on vähän kaksipiippuinen juttu. Toisaalta, omalla pihallahan se saa olla irti, mutta... Jospa ohi kulkee joku, joka pelkää koiria. Oikein oikeasti kammoaa. Semmoisesta henkilöstä voisi tuntua hyvästi kurjalta se. Taikka pienestä lapsesta. Ehkä. Rakenna aita?
EI SIIS KUKAAN voi noin asiaansa ilmaista !
Joko Provo tai alakoululainen!
Joten se taas tästäkin !
oli nyt mikä vaan niin tietääkseni lapsetkin ja nuoremmat saavat myös kirjoittaa tänne? vai omistatko palstan? olet naurettava ;)