apua!

Nyt tarvitsisin apua todella kipeesti! Olen nyt siinä elämäntilanteessa että ois aika ostaa asunto.. mutta nuo hinnat ovat kauheita. Jos nyt ostan niin joudun tyytymään pieneen kerrostalo asuntoon, mutta unelma rivari tai paritalosta elää!!!! Asustelen täällä Salon seudulla! Mikä nyt olisi oikein.. odotella hintojen laskua???? Laskeeko ne oikeesti? Mihin uskaltaa luottaa, pankki varoitteli huimasta korkojen noususta ja siksi pelottaa lainan nostokin! Auttakaa te joilla asiasta tietoa! Kiitos vastanneille!
6624
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Se on fakta, koska öljynhinta ei tuu laskemaan. Ainakin hieman on hintapyyntöjä jo tiputettu kämpissä, kun korkoja nostettu varsinkin yksiöissä joista pyydettiin karseita ylihintoja.

Niin ja pyyntihinnat on nykyään sairasta huumoria, tee räikeä tarjous alakanttiin kämpästä jonka haluaisit,

Lainabileet on jo ohi, enää ei pankit anna kenelle tahansa lainaa. Tuo välttämättä laskee kämppien hintoja.

Äänestä

Syksyyn kannattaa odottaa. Kaikki talousasiantuntijat ovat sitä mieltä, että asuntojen hinnat ovat nyt huipussaan. Ei ole järkevää nyt muutaman kuukauden takia ostaa huippuhintaista asuntoa. Et kesäksi ehdi muuttamaan kuitenkaan. Syksyllä on parempi tarjonta ja hinnat halvempia.

Äänestä
  • ne laskeekin vuodessa jonkun vaivasen 3 %?
    Järkevä lainanottaja maksaa lainaansa jo heti alussa n. 5 % lainapääomasta vuodessa pois.
    Mitä jos ne ei laskekaan? mitä jos nimellishinnat pysyy 2 vuotta paikallaan. Olisin ehtinyt siinä kahdessa vuodessa maksaa jo 10 % lainasta pois?
    mitä jos, mitä jos, mitä jos....

    Mitä jos kysyjä tekis ihan niin kun itseltä tuntuu parhaalta.

    Äänestä

luikuria...
Kirjoittanut: Tuomari 28.2.2003 klo
14.22
Olet aivan liian optimisten näiden asioiden suhteen.
Vuonna 2004 tulee olemaan (alustavien lukujen mukaan) pakkohuutokaupoissa n. 15500 omakotikiinteistöä, joista 65% pääkaupunkiseudulla. Tämähän taas johtaa asuntopulan helpottamiseen, sillä vuoden päästä omakotitaloon pääsee Helsingissäkin jo 100000 eurolla käsiksi.

Äänestä

Hinnat tulevat alas 10-20%! Säästä paljon rahaa tai voit ostaa 5-10m2 suuremman asunnon!

Äänestä

Ei tämä elämä ole mikään toivekonsertti,jossa kaikkien haaveiden pitäisi toteutua.Joten joudut
tyytymään siihen kerrostaloon,jollet hanki parempipalkkaista työpaikkaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


äitisunshine kirjoitti:

Nyt tarvitsisin apua todella kipeesti! Olen nyt siinä elämäntilanteessa että ois aika ostaa asunto.. mutta nuo hinnat ovat kauheita. Jos nyt ostan niin joudun tyytymään pieneen kerrostalo asuntoon, mutta unelma rivari tai paritalosta elää!!!! Asustelen täällä Salon seudulla! Mikä nyt olisi oikein.. odotella hintojen laskua???? Laskeeko ne oikeesti? Mihin uskaltaa luottaa, pankki varoitteli huimasta korkojen noususta ja siksi pelottaa lainan nostokin! Auttakaa te joilla asiasta tietoa! Kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu