Kuulin radiosta viime keväänä sellaisen kappaleen jossa laulettiin "naltioon naltioon, missä taivas maata lähenee" jne..
Se on ilmeisesti Eero Avenin kappale mutta minkä niminen? Mistä se laulu oikeen kertoo, siinä on välissä ihmeellisiä sanoja ja ihmisten nimiä. Onko vanhakin laulu? Oli kyllä hieno kappale.
Kertokaa joku!
Ps. kuulin tämän lapin lomalla ja radiokanava taisi olla joku lappiradio..
Mikä ihmeen "Naltioon"??
23
17902
Vastaukset
- no sanoohan se jo
että Lappiin viittaa....
- Toinen Eero
www.eeroaven.fi kertoo lisää
- Haltija
Kappaleen nimi on Naltioon ja se kertoo poropaimenten elämästä. Paikannimet joita
laulussa esiintyy löytyvät koilliskairasta. Kuten esim. Naltio, Sompio, Vieriaapa, Akanvaara, Korvatunturi, Kemihaara, Lokka jne. Hieno kappale jossa sanat tulevat oikeasta elämästä ja jotka välittävät erämaa elämän tunnelmaa kuulijalleen. - Haltija
Myös Tulppio ja Nuortti ovat paikannimiä jotka mainittiin kappaleessa. Kartasta löytyvät kyllä. Laulun varsinainen sanoma on se kun ahma " messuttaa " porotokkaa, ja ottaa siitä veronsa. Näinpä poromies käy salakaatamassa ahman, mutta ei jää siitä kiinni kun " ratsastaa lumi tuiskulla " niin " jälki tuiskuun hupenee " . Ja riistapoliisi näkee pahaa unta kun paimen käyttää näin korpilakia.
- Porojorma
Nosiis, vanha keskustelu mutta sanonpa silti. Ittehän olen tuota laulua ollu tekemässä, niin se ahmahan "lessuttaa" eli hölkköilee omalla tyypillisellä tavallaan. Juu, huonostahan sille kävi, mutta oppiipahan pysyhmään kaukana meän elosta
- Savonakkay
Poromiehille pienet kalut oon kokeillut
- Ajomies
Keskustelu venyy mutta:
"vanha pororosvo tokan rajan takaa toi" - liennee niitä sieltä rajan takaa joskus haettu takaisin tai jalostamaan nykyistä karjaa.
"kolsallaan, öisinkin, ajaa tokkaa Kuosku pitkäpartaisin" -net lynxin ensimmäiset olivat kyllä varsinaisia kolsia ajettavaksi, ei mikään mukavuuscruiseri mutta sillä menthin. Pitkäpartainen, eli jo vanhempi kokenut ukko, (viittaa ehkä jo vanhempi Kuosku).
Se kuusikoissa ajaminen, kun horisonttia ei näy on haasteellista, koska kelkalla joutuu hakemaan reittiä mistä se sopii. Ja kaikkea siellä sattuu.
"laitistaapi hurjaa pailakkaa" -johdattaa johonkin, sitä kun ei suurta pailakkaa väksin viijä minnekään.
"Lokka jäi ja toiset lähti evakkoon" -vedenpinta nostettiin mutta Lokan kylä se jäi, kun muu maisema peittyi.
"jäässä jo, peukalo mutta eipä päätä palele" - sehän se reissun jatkuessa pakkaspäivänä aina ensi jäätyy, kaasupeukalo. Eikä auttanut aristella, jos peto meni tokkaan.
"teskoo peltipaikallaa" - kyllä niitä joskus sai vedellä käynthin, kun oli kärkisytytyskaasariyksipyttyinen moottori (SASH). Joskus tuntui, että mitä kiireempi tai vähän salakähmäisempi homma sitä pirullisempi se oli käynnistää. Oli huikkapullot ja muut. Kolmitiehana systeemit petroolilla ajoa varten.
"tuisku unhoituksen tuopi tullessaan" -sehän se menneet tapahtumat peittää ja elämä erämaassa jatkaa kulkuaan omalla julmalla kiivaalla tahdillaan.
"(vain) pahaa unta näki riistapoliisi" -kyllähän se aavistus ja huoli tieten vartijan mieltä joskus painoi ja saattoi tulla uniinkin.
"korpi soittaa kuolinkellot heikkojen" pitäisi olla "korppi soittaa kuolinkellot heikkojen" - KLONK,KLONK - kuuluu taivaalta, kun korpit lentävät kohti haaskaa ja tiedottavat asiasta. Jokainen on varmaan kuullut. Se ronkkuu ja välillä kuuluu KLONK KLONK .
Näin aattelin- Anonyymi
Kolsa tarkoittaa kyklä paikkaa siellä Naltion kulmilla.
- Anonyymi
Kolsalla = Kolsanharjulla
- Anonyymi
Kiitos hienosta tekstin avaamisesta!
Naltioon viittaa Lappiin. Naltiotunturi on Urho Kekkosen kansallispuistossa (Sodankylän ja Inarin kuntien alueella) sijaitseva tunturi. Katsoin googlesta.
- Anonyymi
Naltiotunturi on Savukoskella.
- Anonyymi
Nyt korvien pesuun. Ihan selvästi tuossa lauletaan "naitiin jo" !
- Anonyymi
Peseppä ite ne korvat! Et sen vertaa tiiä että tietäisit missä mikä tai missä Naltio on
- Anonyymi
Kelekkareitit on totella huonossa kunnossa!
- Anonyymi
Naltio on minun koti kuntani
- Anonyymi
Harmi ettei Eero Aven saanut eläessään arvostusta, jonka olisi ansainnut. Näin käy valitettavasti monen laulajan kohdalla.
Eero oli yksi suosikeistani.
-Eero fani.- Anonyymi
Kyllä met Eeroa arvostethaan! Siihen ei ropakanta pysty.
- Anonyymi
Naltio on porokämppä savukosken kunnassa. Tulppiossa monet kaljat juotu ja avenin keikkaa käyty kattoon
- Anonyymi
Onkohan tuo lyhenne yhdyssanasta Natovaltio?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1728451KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4527620Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei763880Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521613685Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183054Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään552825Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv432060- 1262056
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231893Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211801