Varjelusta täälläkin

heippa

Jumala on ihmeellinen.

Olin nokkakolarissa..suoralla tiellä..syy oli minun rattiin nukahtamiseni valvomisien seurauksena. Järkyttävää tuottaa osapuolelle tuollainen kokemus.

Molemmat autot meni noin metrin lyttyyn ja meni ihan "solmuun" etuosistaan. Toisen auton kuski piti ottaa katon kautta pois. Monet on sanonu, ettäsiihen olisi voinu kuolla.

Mutta miten kävi? toiselta kuskilta murtui nilkka.
Multa murtu solisluu, polvilumpio, poski turpoi ja silmäluomet piti tikata. Ei muuta, mitä pieniä aristuksia ja mustelmia.

Suurin helpotus, ttä pääsin pian sairaalasta päästyni soittamaan toiselle osapuollle, pyydetty anteeksi ja saamaan sen asiabn selväksi.

Vakuutusat tietty tässä menossa. Toisen osapuolen auto ei ollu edes nneksi hänen oma, vaan vuokraamon.

Ilmeisesti molemmat olemme toipunu hyvin, mitä oon hänestäkin ymmärtäny. Mullakin solisluu vähn rauhottunu, tietty tosi arka ja kättä ei pahemmin käytetä.

Eräs iso ihme oli kyllä tässä se, että mulla on yks paha fobia, joka oli kovilla tässä ja paniikkioireilua ollu. Silti Jumala anto vaan jo ambulanssissa yhtäkkiä toivoa ja kiitosmieltä, kaikki on hänen käsissään ja kaikel merkitys.
Ihan varmasti. Hän antaa yös toilailut anteeksi.

1

1019

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olin

      pienenä kolarissa, rekka tuli samaa kaistaa vastaan ja meijän auto vain nousi ilmaan eikä edes osunut rekkaan ja sitten lensi ojaan katolleen.. minä nukuin sillon ku tämä tapahtu ja heräsin siihen ku joku mies millä oli iso parta, repi minua pois autosta ja samalla näin isän verisen pään penkkien välissä.. äitillä katkesi 3 kylkiluuta.. mulle ei tapahtunut yhtään mitään.. heräsin "katosta" :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      139
      11248
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      157
      10361
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      27
      8053
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      197
      6598
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      54
      5759
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      88
      5238
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      158
      4483
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      31
      4286
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      81
      4132
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      138
      3682
    Aihe