ambulanssikuski

Saako poliisi liikennerikkomuksen nähtyään siviilinä. Sakottaa viikon päästä kun on virassa. Ja viedä ajokortin ?
8835
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

käydä.

Äänestä

Kyllä poliisi voi "sakottaa", eli antaa rangaistusvaatimusilmoituksen tai rikesakon tiedoksi myös myöhemmin. Ei liikennerikkomus vanhene viikossa. Tuleehan "tolppasakotkin" pienellä viivellä.

Mutta ajo-oikeuteen ei liikennerikkomuksen vuoksi voi kajota (TLL 75§). Epäillyn rikoksen pitää olla vähintään liikenneturvallisuuden vaarantaminen (RL 23:1).

Äänestä
  • Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen riittää sellaisenaan ajokiellon määräämiseen.
    Liikenneturvallisuuden vaarantaminen (RL 23:1) ei sinällään riitä ajokieltoon. Jos tämän lisäksi katsotaan epäillyn syyllistyneen vakavaan piittamattomuuteen liikenneturvallisuutta kohtaan (TLL 75§ 3.mom), niin kortti voidaan ottaa pois. Esim. ajaa parinkympin ylinopeutta suojatien eteen pysähtyneen auton ohitse pysähtymättä. Hurauttaa ummikkona stop-merkin ohitse pysähtymättä. Ohittelee ylinopeutta ajaen vaarallisesti yms...

    Äänestä

  • Über-ihminen kirjoitti:

    Törkeä liikenneturvallisuuden vaarantaminen riittää sellaisenaan ajokiellon määräämiseen.
    Liikenneturvallisuuden vaarantaminen (RL 23:1) ei sinällään riitä ajokieltoon. Jos tämän lisäksi katsotaan epäillyn syyllistyneen vakavaan piittamattomuuteen liikenneturvallisuutta kohtaan (TLL 75§ 3.mom), niin kortti voidaan ottaa pois. Esim. ajaa parinkympin ylinopeutta suojatien eteen pysähtyneen auton ohitse pysähtymättä. Hurauttaa ummikkona stop-merkin ohitse pysähtymättä. Ohittelee ylinopeutta ajaen vaarallisesti yms...

    Älä yllytä rikokseen, yllytys on rikos myös.

    Äänestä

  • Alpo Stasi kirjoitti:

    Älä yllytä rikokseen, yllytys on rikos myös.

    jos yllyttää. Moni muukin asia täyttää rikoksen tunnusmerkistön. Mutta onko yllyttämiseen yllyttäminen rikos? Sanopas se A. Stasi.

    Äänestä

Liikennerikkomuksen vanhenemisaika on kaksi vuotta. Rangaistusmääräyksen voi antaa tiedoksi ennen kuin tuo aika menee umpeen. Syyttäjän on vuoden kuluessa tiedoksiannosta se vahvistettava, tai sitten se raukeaa.

Liikennerikkeen nähnyt poliisi on jutussa myös todistaja vaikka antaakin rangaistusvaatimuksen itse tiedoksi.

Poliisilain 7:ssä pykälässä kerrotaan, että poliisimiehellä on tehtäväänsä suorittaessaan poliisivaltuudet koko maassa.
Jos poliisimies on vapaalla oman piirinsä alueella, on hänellä oikeus tietysti antaa rangaistusvaatimus tiedoksi ennen kahden vuoden määräajan umpeutumista, mutta vieraan piirin alueelta tehty juttu onkin jo mutkikkaampi.

Äänestä
  • olisiko jokaisen syytä erottaa vapa-aika ja työaika, vai pitääkö poliisimiehen myös toimia "hellapoliisina" ? Lopuunpalaminen tulee nopeasti, jos pitää olla kotonakin vaimolle hellapoliisi.

    Äänestä

  • Rangaistusmääräystä ei poliisi voi antaa (paitsi rikesakkomääräys). Poliisi voi antaa vain rangaistusvaatimusilmoituksen, joka muuttuu rangaistusmääräykseksi, jos syyttäjä vahvistaa.

    Nähdäkseni sillä seikalla ei ole merkitystä, onko poliisimies työvuorossa vai vapaalla. Jos hän käyttää virkaansa kuuluvia toimivaltuuksia vapaa-aikanaan, tulisi hänen mielestäni olla työkunnossa (ei esimerkiksi päihtynyt).

    Jos poliisimies on virkavapaalla (esimerkiksi sairaslomalla), hän ei voi käyttää toimivaltuuksiaan.

    En näe periaatteessa mitään estettä sille, että vapaavuorossa oleva poliisimies käyttäisi toimivaltuuksiaan oman piirin ulkopuolella (esimerkiksi helsinkiläispoliisi kirjoittaa sakon Rovaniemellä). Harva poliisi näin innokas (=tyhmä) on. Juttujahan ehtii tehdä riittävästi työaikanakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lentävälämäri kirjoitti:

Saako poliisi liikennerikkomuksen nähtyään siviilinä. Sakottaa viikon päästä kun on virassa. Ja viedä ajokortin ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu