sillä siellähän jo edellytetään liikennemerkillä ettei saa ajella autolla ympäri saarta eikä myöskään mennä "hietskussa"olevaan kuppilaan muutoin ku kävellen.Vai mitä mieltä olette Vaasalaiset????
HIETASAARI rauhoitettava!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
mootoriajoneuvoilta
9515
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Veneilevänä Vaasalaisena voisin sanoa että kun jätän auton Hietasaaren parkkipaikalle jatkaakseni siitä veneellä, siihen ilmestyy porukka amisteinejä sutimaan niin että koko parkkipaikka pölyää ja kivet lentää.
Eli suosittelisin totaalista Hietasaaren rauhittamista tai ainakin kokoontumista Saaren parkkipaikalle ja ajoa saaren "viheralueelle".
En ole amis, mutta ko. alueella on mukava käydä aina vähän pyörähtämässä ;)...
jalaton,muutenhan siellä on ihan mukava pistäytyä myös kävellen ja nauttia.
Tuolla oli mielenkiintoinen idea omasta katetusta kevyenliikenteen väylästä Vaskiluodosta kaupunkiin, olisihan se hienoa kun olisi esim. riippusilta Hietasaaresta kaupunkiin!
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10352203
Rauhoitettava Vaasalaisten virkistys käyttöön,, en vaan ymmärrä mix ei liikennemerkistä oo mitään apua eikä saada autoreittiä juljettua niin et ralli saarella estettäisiin?Ekä myös saamattomuutta kaupungin ylläpidolta.
poliisi on antanut luvan ajaa autolla hietasaaressa ja pysäköidä kielletylle aulueelle Vaasan Pingviinit uima seuran takia !!!
Höpö höpö ! Pingviinit ne ovat , jotka sinne ylös ajavat . Autolla ovenpieleen kieltomerkeistä huolimatta ! Ei muuta kuin sakkolappu jokaisen auton ikkunaa. Joku jää vielä auton alle uimareissullaan. Mitä jos hälytysajoneuvon pitäisi mahtua saunalle ? Ja eräs vanha muija ajaa autonsa saunalle ja lähtee ulkoiluttamaan piskiään ja jättää sen sitten autoon ja menee uimaan . Viipyy ainakin tunnin. Onko se koiralle kivaa ja paskoo sinne nurmikoille.
Hietasaari on ollut aina autoilijoiden temmellyskenttänä, ja kuka sen nytkään lopettaisi
poliisiko, hah, eihän noiden aika riitä muuhunkaan.