ollaan lähdössä ruotsin risteilylle 5 kk vauvan kanssa. onko kellään kokemusta miten on laivamatka sujunut? vauva vielä täysimetyksellä, kiinteitä ollaan maisteltu.
laivalle...
tytsy
2287
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Itse en ole noin pienen kanssa reissannut, mutta muuten kohtuullisen paljon laivoilla kiertänyt. Tässä muutama vinkki, joista voi olla apua.
-laivojen ilmastointi on ylitehokas, joten hytteissä on vetoisaa ja ilma usein kuivaa.
-Laivojen kokolattiamatot on ilmeisesti tarpeeliset äänieristyksen vuoksi, mutta keräävät hurjan määrän pölyä (ja ilmeisesti mitä mielenkiintoisinta likaa)
- Nämä kaksi asiaa yhdessä saa usein nenän tukkoon ja kurkun käheäksi aikuiseltakin
- Pyydä paikkaa varatessa hytti rauhalliselta paikalta (keräävät mahdollisuuksien mukaan rauhallisten hyttien pyytäjät samalle käytävälle, jolloin yömelujia vähemmän lähietäisyydellä)
- Ota hytti autokansien yläpuolelta (vaikka maksaa vähän enemmän. Konemelua ei silloin juurikaan kuulu ja suurin osa meluisimmista porukoista majoittuu alakansille
Suosittelen lapsen kanssa ehdottomasti kyllä silja linen laivaa. Paljon siistimipiä ovat ja rauhallisempia kuin Viking linen laivat!