Mitä tämä IT tarkoittaa ? Ja minkälainen ala tämä oikein on :)
Mikä on it ala ?
15
16202
Vastaukset
- ööööh
Information Technology? nörttien hommaa.
- ITisti
Tämä on se vanha tuttu tulevaisuuden ala.
- Taavi
IT = IhanneTyöläinen(tm)
IhanneTyöläinen(tm) on valmis tekemään ylitöitä ilman korvausta eikä valita sitä että työ vie itseasiassa aivan kaiken vapaa-ajankin. IhanneTyöläisellä(tm) ei ole lainkaan perhettä tai omaa elämää. On vain työ. Hän elää firmalle ja firma kusettaa häntä minkä ikinä ehtii. Kun projekti päättyy, tarkistetaan joko IhanneTyöläinen(tm) on täyttänyt 35, jos on niin hänet potkitaan kortistoon ja vaihdetaan uusi, vastavalmistunut tilalle. IhanneTyöläisiä(tm) valmistetaan esimerkiksi ammattikorkeakouluissa.- eskomatinjorma
Vaihtoehtoisesti IhanneTyöläinen väsää hämäriä systeemejä ilman minkäänlaista dokumentointia ja sitten kun hän tuntee olonsa uhatuksi(tai palkan liian pieneksi) hän katoaa kuin pieru saharaan ja sitten onkin oy firma ab kurkkua myöten kusessa.
- Meikä
eskomatinjorma kirjoitti:
Vaihtoehtoisesti IhanneTyöläinen väsää hämäriä systeemejä ilman minkäänlaista dokumentointia ja sitten kun hän tuntee olonsa uhatuksi(tai palkan liian pieneksi) hän katoaa kuin pieru saharaan ja sitten onkin oy firma ab kurkkua myöten kusessa.
Firmat koittaa kusettaa IhanneTyöläisiä (tm) ja IhanneTyöläiset väsää hämäriä systeemejä, jotka aiheuttaa paljon kuluja, mikäli ko. henkilö potkitaan pois ja tulee joku vika?
Tämä on nykyaikainen versio työsuhdeturvasta.
Sitten palkataan joku guru kovalla palkalla setvimään mystistä viritelmää ja kun aikaa on mennyt kuukausia ja hermot on loppu, käytännössä koko systeemi kirjotetaan uusiks.
- ET.
It-ala on tälläinen "ilman työtä"- ala, siihen älä ala. Eli ne joilla ei ol emuutakaan tekemistä ja kirjoittelvat päivät pitkät esim. tänne, ovat tuolla it-alalla.
Tosin armeijassa se on ilmatorjunta, mutta siitä ei kovin hyvin makseta. - Näio ja pysyy!
.........
- assss
sanottiin ennen. Nykyään ei kannata kouluttautua oikeastaan lainkaan tälle alalle, ei etenkään puhtaan tekniikan osaamiseen. Puhtaimmat teknilliset työt yritetään muiluttaa Tsekkiin, Latviaan, Kiinaan, Intiaan, Vietnamiin, jopa Etelä-Afrikkaan, jolloin palkkakuluja ei juurikaan olisi. En todellakaan suosittele alaa.
Meilläkin jo tutkitaan atk-järjestelmien dokumentoinnin tasoa. Kyselyn johto-ajatuksena olikin vastata kysymykseen "Pystyykö ulkopuolinen tekemään työt tällä dokumentoinnin tasolla?"
Tekniset heput olisivat mielellään saatava korvatuiksi kenellä tahansa toisella teknisellä tyypillä vaikka se ei olekaan perillä firman bisnes-ajattelusta (tietojärjestelmien sisällöstä).- Meikä
Korvatkaa, mut kustannustehokkaalla Kiinalaisella.
Ketään ei tiedä mun hämäristä viritelmistäkään ja dokumentaatiota ei ole eikä tule, koska noita hämäriä viritelmiä ei ole tavallaan olemassa ;)
Älkää ottako nii vakavasti tätä alaa, kukin yrittää vaan varmistaa työpaikansa...
Reverse engineeringing osaajat ovat kysyttyä tavaraa ;)
- MasterCop
Itsensä Tuhoajia kaikki it-alan ammattilaiset ovat. Ihan sairasta työtä missä joutuu vastailemaan asiakkaiden puheluihin myös työajan ulkopuolella.
- Klauskurki
Itsensä tyydyttäjät?
- Työvoimatäti
It tulee suoraan englannin kielestä, eli SE ala, josta saat palkan. Voi siis olla mitä tahansa.
- maksan2500e
irtaantuneet todellisuudesta
nörtinretkut kuvittelevat oikeasti ansaitsevansa yli 3k€ palkkaa silmälasihuuruissaan ja kannabishöyryissään läppäriä paukutellen - Anonyymi
Mehut viedään kaikista kunnes lopullinen burn out iskee.
- Anonyymi
IlmaTorjunta-ala, olemme puolustusvoimilla töissä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki1183858Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma463331Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest322644- 2032577
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem272499Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet haluaisit nähdä juontohommissa?
Katja Ståhl on ollut kuluvalla viikolla sairaalahoidossa. Jos Katja Ståhl ei pääse juontamaan Elämäni biisiä, kenet halu441835- 1141501
Tiesitkö? Tuure ja Saana Boelius ovat sisaruksia!
Tiesitkö? Tuure Boelius ja Saana Boelius ovat tänä syksynä kumpainenkin reality-ohjelmissa tv:ssä: Tuure Petollisissa ja341429Vähäkankailla ollut ongelmia vuokra-asunnossa
Aina ne ikävätkin asiat tulevat mediaan. Jasmin ja Marko saaneet edellisestä asunnostaan häädöt ja Jasmin todettu varatt1591425Jos elämäsi ihminen
on osoittanut kiinnostuksensa, niin kannattaa vastata edes jotain vaikka mikä olisi. Toista mahdollisuutta ei välttämätt721182