Travelcardin hinta?

Viikon kuluttua Lontoossa

Yhdelle? Kahdelle? Kolmelle päivälle?
Kelpaa metroihin ja busseihin? Entä juniin?
Mistä saa ostaa?
Tarvitseeko valokuvan?

Ja vielä:
HALVIN yhteys Stanstedtista Victoria Stationille. Juna vai bussi? Liput etukäteen koneesta vai paikan päältä kentältä vai kenties vasta kulkuvälineestä?

Kiitos miljoonasti sille, joka vastaa!

3

675

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eestaas

      Ja kannattaa ostaa Stanstedin lentokentältä.
      Travelcardeista sun muista löydät tietoa kun lähdet surffailemaan Lontoon sivuille :))
      Kannatta muuten lueskella näitä keskusteluja, siis muidenkin kuin vain omia. Tuohon Stansted-Lontoo matkaankin löytyy useampiakin vastauksia ihan lähihistoriassa...

      Hauskaa matkaa :))

      • kookookoo

        yhden päivän travelcard oli huhtikuussa reilu 5 puntaa. kolmelle päivälle hinta on muistaakseni jotain 15punnan luokkaa.
        Stansted-Lontoo lippuja myydään ryanairin koneessa, bussi on junaa jonkun verran halvempi, mutta juna on hiukan nopeampi. meno-paluu bussilippu oli 20euroa.


      • eestaas
        kookookoo kirjoitti:

        yhden päivän travelcard oli huhtikuussa reilu 5 puntaa. kolmelle päivälle hinta on muistaakseni jotain 15punnan luokkaa.
        Stansted-Lontoo lippuja myydään ryanairin koneessa, bussi on junaa jonkun verran halvempi, mutta juna on hiukan nopeampi. meno-paluu bussilippu oli 20euroa.

        oli lentokentältä ostettuna halvempi kuin olisi ollut Ryanairin koneesta ostettuna. Lisäksi saimme aikataulun, reittiohjeet hotellillemme ja roppakaupalla todella ystävällistä palvelua lentokentän lipunmyyjältä. Juna olisi ollut kalliimpi ja ainakin meidän hotellimme sattui sopivasti bussireitin varrelle.´Joten kokonaisaika jäi lyhyemmäksi kun ei tarvinnut mennä kuin yhdellä kulkuneuvolla lentokentältä suoraan hotelliin. Olen joskus mennyt myös junalla,mutta seuraavallakin kerralla menen varmasti mieluummin bussilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      205
      6578
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      279
      4506
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3585
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      110
      3403
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      61
      3396
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2866
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      254
      2539
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe