Henkilö X on kokopäiväinen työntekijä yrityksessä A. X:n ollessa vuosilomalla, A ostaa vastaavat palvelut yritykseltä B, joka on X:n omistama ja jossa X tekee ko. työt.
Kertoisiko joku asioista perillä oleva, onko tässä käytännössä jotain työsuojelu- tai muun lain vastaista. KIITOS.
Kertoisiko joku asioista perillä oleva, onko tässä käytännössä jotain työsuojelu- tai muun lain vastaista. KIITOS.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei ole laitonta pyörittää vuosiloman aikana omaa yritystä, mutta jos tuolla yrityksellä on toimeksiantoja vain yrittäjän työnantajalta, tai ne ovat pääasiallinen "toimeentulo" niin silloin viranomaiset yleensä katsovat yritystoiminnan työsuhteeksi ja silloin menettely voisi olla myös vuosilomalain vastaista.
Ilman työnantajan lupaa et saa tehdä samaa työtä edes vapaa ajalla, kuin vakinaisessa paikassa. Hullu työnantaja jos ostaa omalta työntekijältä.