Mitä kiinasta tuliaisiksi??

joonas85

Vanhempani ovat menossa kiinaan. Mitä sieltä kannattaa pyytää tuliaisiksi?

10

3365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • elwiira

      Mitä haluat, mitä harrastat, mitä keräät?
      Kiina on kaiken kulutustavaran paratiisi, mutta myös perinteisiä kiinalaisia ihania tuotteita on paljon. Tarkenna toiveitasi, niin päästään asiaan.

      • Anonyymi

        No ei mitään kiina paskaa kannata ostaa. Kaikki on rihkamaa.


    • jakke&sepi

      Pyydä vaikka kärmesviinaa, mutta jos matelijan kohtalo säälittää ni sitten vaikka vaatteita tai elektroniikkaa.

      • Anonyymi

        Vaatteet. Olisi kiva.


    • Luchtar

      kiinasta löytyy vaikka mitä, ihania kiinalaisia esineitä,leijoja,soluemalia ja piraattikopioita kaikesta mahdollisesta vaate,laukku yms merkeistä. jos ostaa elektroniikkaa niin sitä ei kannata hankkia kiinalaisesta tavaratalosta koska niissä ne mitä todennäköisemmin on piraatteja ja laatu on myös sen mukainen. länsimaalaisissa tavarataloissa hinnat on lähes suomen hintatasoa ja niissä ei voi tinkiä, kiinalaisissa sen sijaan pitää tinkiä.

      • Jarppa 007

        Siis elektroniikkaa ei kannata ostaa Kiinasta? Selitätkö vähän tarkemmin. Käsittääkseni samoista komponenteista kaikki tehdään nykyisin?

        Hinnat Suomen tasoa? No sitten Suomi taitaa olla elektroniikan suhteen olla aika halpa maa?


      • elektroniikka
        Jarppa 007 kirjoitti:

        Siis elektroniikkaa ei kannata ostaa Kiinasta? Selitätkö vähän tarkemmin. Käsittääkseni samoista komponenteista kaikki tehdään nykyisin?

        Hinnat Suomen tasoa? No sitten Suomi taitaa olla elektroniikan suhteen olla aika halpa maa?

        Kiinassa matkapuhelinsysteemi on erilainen, koneet ei toimi täällä.
        Canonin kameroista Powershot tehdään Kiinassa ja on vähän halvempi siellä, kun täällä suositushinta. Lisäksi takuut on voimassa vain Kiinassa. Mutta esim. Stockan tarjoukset Suomessa on halvempia.
        Uusimmat mallit saa Kiinasta vähän aikaisemmin.
        Videokamerat ei ole juurikaan halvempia, samoin muistikortit.
        Mikään AITO Kiinan ulkopuolisissa maissa valmistettu elektroniikka ei ole halpaa Kiinassa, piraatista voit tinkiä helposti puolet pois hinnasta.
        Nettikaupoissa on varmempia ja hinnat edullisia.


    • Anonyymi

      Mitä lapseni voisi tuda tuliaisen Kiinasta. Mummi

    • Anonyymi

      Vaatteetkin Kiinostaa.

    • Anonyymi

      Kiinasta kannattaa pyytää mahdollisimman kaunis baobao sitä uuninpankkoa lämmittämään, jos äireeltä lämmityspuut loppuu.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      248
      9335
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      149
      7670
    3. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      149
      5231
    4. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      149
      4917
    5. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      50
      4623
    6. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      104
      4325
    7. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      128
      4154
    8. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      166
      1917
    9. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      9
      1729
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      282
      1567
    Aihe