APUA JA ÄKKIÄ!

Jenna ja Lohmo

APUAA!! Olin kotiloni kanssa ulkona n. 24°c asteessa. Istuin sellasessa paikkaa missä aurinko paistaa ihan mukavasti mutta suojasin kotiloani kädelläni tuulelta ja liialta auringolta. Pitkäkarvainen kissani pyöri siinä ympärilläni ja kääntyessään huitasi vahingossa kotiloani hännällään naamaan ja kotilo meni osittain kuoreensa mutta tuli pian pois. Ihan hetken päästä huomasin että sen oikea tuntosarvi oli paisunut ihan muodottomaksi, se oli vain sellainen ''vuoren'' muotoinen möykky ja silmä törrötti sen keskellä. Olin ihan paniikissa ja vein kotilon heti sisälle varjoon ja suihkutin sitä suihkupullolla. Emme olleet auringossa varmaan kahta, kolmea minuuttia kauempaa. Auttakaa siis! Uskallanko enää viedä kotiloani ulos? Varjoon en uskalla sitä laittaa, koska pelkään etten nää nurmikolla vipeltäviä kusiaisia.

3

324

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-ja-gekkofani

      Ei johtunut luultavasti ulkoilusta, vaan kissasi hännän huiskautuksesta tuo silmän turpoaminen. Jos kotilo on pirteä ja syö ja liikkuu ihan mukavasti, sillä tuskin on kovia kipuja ja voi jatkaa elämäänsä ihan normaalisti tuollaisena "silmärikkona". Mutta jos sitä selvästi sattuu ja se vaikuttaa erittäin apaattiselta, ei syö ollenkaan jne. olisi ehkä armeliaampaa lopettaa se, jos on vielä suht pieni yksilö. isoa kotiloa voi olla vaikeampaa tappaa..

      • Jenna ja Lohmo

        Se silmä on jo normaali, onneksi. Vien sen ulos faunaboksissa että sen voi laittaa välillä sinne. Kiitos avusta. Lohmon lopettaminen olisi ollut hankalaa, kun se on jo täysikasvuinen.
        P.S. Olisi mukavaa kuulla, miten pikkuiset jaksaa, erityisesti varaamani Dragonfly? Olisin laittanut tekstiviestiä mutta saldo on toistaiseksi kiinni. :)


      • kotilo-ja-gekkofani
        Jenna ja Lohmo kirjoitti:

        Se silmä on jo normaali, onneksi. Vien sen ulos faunaboksissa että sen voi laittaa välillä sinne. Kiitos avusta. Lohmon lopettaminen olisi ollut hankalaa, kun se on jo täysikasvuinen.
        P.S. Olisi mukavaa kuulla, miten pikkuiset jaksaa, erityisesti varaamani Dragonfly? Olisin laittanut tekstiviestiä mutta saldo on toistaiseksi kiinni. :)

        pikkuiset voivat hyvin, napostelemassa kurrkua koko konkkaronkka ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      96
      1610
    2. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      47
      1073
    3. Liikenneonnettumuus

      Linkkari ja ruotsibiili törmäsivät linkku oli redun opetusajossa
      Ylitornio
      15
      926
    4. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      40
      858
    5. Pahin tapa satuttaa toista

      On jättää toinen vaille mitään vastausta. Erityisen kipeää se tekee sillon jos toinen ghostaa.
      Ikävä
      82
      778
    6. kene ajoi "kolarin"?

      "Punkaharjulla Luston ja Tuppuranmäen välillä sattui tiistaina aamupäivällä liikenneonnettomuus. Poliisin mukaan Savonl
      Savonlinna
      17
      747
    7. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      93
      746
    8. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      46
      738
    9. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      16
      725
    10. Minulla on joskus ikävä sinua ja ajattelen sinua joskus.. edelleen

      Olin joskus niin rakastunut sinuun. Olin onnellinen, että kohdattiin ja kun vain tiesin sinun olevan olemassa. Täytit aj
      Ikävä
      27
      707
    11. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      63
      705
    12. 68
      692
    13. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      674
    14. Alkaa jotenkin nyt kuvio hahmottuu täällä

      Sellainen vaikutelma tästä alkaa tulla, että täällä on joku pieni porukka, joka tuntee toisensa tai ainakin pelaa samaan
      Ikävä
      97
      661
    15. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      56
      595
    16. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      47
      594
    17. Jos kaivattusi on

      Varattu niin miksi et antaisi asian olla hänen suhteen. Miksi ylipäätään vielä jatkat?
      Ikävä
      47
      586
    18. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      575
    19. Oliko virhe palkata näykkelis johtoon?

      Kunnan asiat sekaisin eikä mikään homma toimi. Ilmeisesti samaa sekoilua muillekin suunnille. Johtaja asuu itse muualla
      Lappajärvi
      150
      546
    20. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      545
    Aihe