APUA JA ÄKKIÄ!

Jenna ja Lohmo

APUAA!! Olin kotiloni kanssa ulkona n. 24°c asteessa. Istuin sellasessa paikkaa missä aurinko paistaa ihan mukavasti mutta suojasin kotiloani kädelläni tuulelta ja liialta auringolta. Pitkäkarvainen kissani pyöri siinä ympärilläni ja kääntyessään huitasi vahingossa kotiloani hännällään naamaan ja kotilo meni osittain kuoreensa mutta tuli pian pois. Ihan hetken päästä huomasin että sen oikea tuntosarvi oli paisunut ihan muodottomaksi, se oli vain sellainen ''vuoren'' muotoinen möykky ja silmä törrötti sen keskellä. Olin ihan paniikissa ja vein kotilon heti sisälle varjoon ja suihkutin sitä suihkupullolla. Emme olleet auringossa varmaan kahta, kolmea minuuttia kauempaa. Auttakaa siis! Uskallanko enää viedä kotiloani ulos? Varjoon en uskalla sitä laittaa, koska pelkään etten nää nurmikolla vipeltäviä kusiaisia.

3

322

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kotilo-ja-gekkofani

      Ei johtunut luultavasti ulkoilusta, vaan kissasi hännän huiskautuksesta tuo silmän turpoaminen. Jos kotilo on pirteä ja syö ja liikkuu ihan mukavasti, sillä tuskin on kovia kipuja ja voi jatkaa elämäänsä ihan normaalisti tuollaisena "silmärikkona". Mutta jos sitä selvästi sattuu ja se vaikuttaa erittäin apaattiselta, ei syö ollenkaan jne. olisi ehkä armeliaampaa lopettaa se, jos on vielä suht pieni yksilö. isoa kotiloa voi olla vaikeampaa tappaa..

      • Jenna ja Lohmo

        Se silmä on jo normaali, onneksi. Vien sen ulos faunaboksissa että sen voi laittaa välillä sinne. Kiitos avusta. Lohmon lopettaminen olisi ollut hankalaa, kun se on jo täysikasvuinen.
        P.S. Olisi mukavaa kuulla, miten pikkuiset jaksaa, erityisesti varaamani Dragonfly? Olisin laittanut tekstiviestiä mutta saldo on toistaiseksi kiinni. :)


      • kotilo-ja-gekkofani
        Jenna ja Lohmo kirjoitti:

        Se silmä on jo normaali, onneksi. Vien sen ulos faunaboksissa että sen voi laittaa välillä sinne. Kiitos avusta. Lohmon lopettaminen olisi ollut hankalaa, kun se on jo täysikasvuinen.
        P.S. Olisi mukavaa kuulla, miten pikkuiset jaksaa, erityisesti varaamani Dragonfly? Olisin laittanut tekstiviestiä mutta saldo on toistaiseksi kiinni. :)

        pikkuiset voivat hyvin, napostelemassa kurrkua koko konkkaronkka ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      177
      1610
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      106
      832
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      735
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      608
    5. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      129
      581
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      556
    7. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      538
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      510
    10. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      60
      502
    Aihe