Puerto del Carmen / Lanzarote

Mennään maaliskuussa Puerto del Carmeniin. Millanen paikka on odotettavissa? Onko lämmintä, hyviä ruokapaikkoja, baareja...?
Hotellina meillä on Cinco Plazas. Onko siitä jollakin kokemuksia?
52083
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tulin Puerto del Carmenista perjantaina. Olin viereisessä hotellissa. Tuo Cinco Plaza vaikutti ok paikalta. Kauppa vieressä. Rantaan mäkeä alas pari sataa metriä. Rantakatu on varmaan 4 km pitkä.
2 km kumpaankin suuntaan. Rantakadulla löytyy ruokapaikkaa ja baaria joka lähtöön. Yömeininkiä tuntui olevan viikonloppuna aamukuuteen. Vanhassa kaupungissa taitaa olla parhaat ruokapaikat.
Ota rahaa mukaan. Visakortilla maksamisessa oli välillä ongelmaa. Ilmeisesti yhteysongelmia. Suosittelen myös auton vuokraamista. Finnmatkoilta 50 E/3 vrk. Paikanpäällä kallimpaa. Bensa 0.60 E/litra.

Äänestä

Kerran jo vastasinkin, mutta vastaus katosi jonnekin.
Tulin perjantaina Puerto del Carmenista. Olin viereisessä hotellissa. Cinco Plaza vaikutti hyvältä.
Parvekkeet merelle tai kaiketi sisäpihalle, mutta kuitenkin etelään. Sikäläisittäin kunnon kauppa vieressä. Rantaan mäkeä alas n. 200 m. Rantakatua on n. 4 km. 2 km kumpaankin suuntaan. Ruokapaikkaa ja baaria löytyy joka lähtöön. Vanhassa kaupungissa parhaat ruokapaikat minusta. Asukkaita on n. 6500 ja turistit päälle. Yömeinikiä oli ainakin viikoloppuna aamukuuteen. Vuokraa auto. Suomesta matkanjärjestäjältä vain 50 E/3 vrk. Visa ei oikein toiminut hyvin. Jotain yhteysongelmaa kaiketi.

Äänestä

Menisin uudelleenkin, aivan ihana paikka!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mie kirjoitti:

Mennään maaliskuussa Puerto del Carmeniin. Millanen paikka on odotettavissa? Onko lämmintä, hyviä ruokapaikkoja, baareja...?
Hotellina meillä on Cinco Plazas. Onko siitä jollakin kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu