Niin noita kokkareita muutaman kerran käyneenä alkaa ihmetyttää, onko niiden tarkoitus tosiaan se, että pari vuorokautta vedetään viinaa ja örvelletään liki tiedottomassa tilassa...? Sitten tuhannen tärinöissä sunnuntaina tien päälle, kun tarkkaavaisuus ja valppaus on lähes olematonta. Kertokaa mulle pliis niitten idea?
Kaikkiko ryyppyjuhlia?
13
4338
Vastaukset
- .......
No siinäpä se suurinpiirtein.
- Pave.
Taitaapa olla niin että toiset ottaa enemmän ja toiset vähemmän. Jotkut ei ota ollenkaan, mutta ilmeisesti et ole sitten ollenkaan huomannut tuota porukkaa noissa kokoontumisajoissa? Toisaalta ottaahan aika moni muutenkin viikonloppuisin ilman mitään kokoontumisajoja, joten jokainenhan taaplaa tyylillään.
Sitäpaitsi eikös se kuitenkin ole mukavampaa ottaa mukavassa seurassa se kuin tuolla jossain "normaali" baarissa jossa on vieläkin sekalaisempi seurakunta?
No olen joskus ollut selvinkinpäin kokoontumisajoissa ja mukavempi siellä on olla selvinpäin se kuin että vaikkapa jossain tavallisessa baarissa, mutta johtuu varmaankin siitä, että porukka on samanhenkistä. - -bbxx-
Eihän sitä nyt missään tärinöissä pois lähdetä.En tiedä sun omista kokemuksista,mut mä ainakin oon ajokunnossa kun pois lähdetään.Gospel Riders Taitaa olla sulle se sopivampi vaihtoehto.
- ryyppyjuhlia
tulkaapas pikkurouvat kahtoo miten teidän miehet ottaa vierasta.
- blackwomans
usein kokkareissa selvänä olleena voin kertoa että ne ei ole ainoastaan ärveltävien motoristien bileitä..vaan ideana on että mennään tapaamaan saman harrastuksen omaavia ihmisiä.. keskustelemaan heidän kanssaan..sekä myös pitämään hauskaa.. vaikka monet ovat tästä erimieltä.kuten ehkä sä olet. ja kuten olet huomannut on usein jepet hyvin lähellä kokkari tapahtumaa puhalluttamassa motoristeja. joten se siitä sunnuntain tärinästä.
toki on ihmisiä jotka vetävät lärvit heti alussa ja örveltävät koko ajan..kuten sanoin on motoristeja monenlaisia..- arizona6
jää kotia!
- blackwomans
arizona6 kirjoitti:
jää kotia!
kiitos vai täydellinen..on sulla kans mielipide..heko heko. tietäisit vaan..mut kait mä nyt saan mielipiteeni tänne kirjoittaa..ei kait se oo sulta pois.
- arizona5
moottoripyörät ja ryyppääminen kuuluu täysin yhteen.jos et kestä viinaa mene bingoon.saat kahvipaketin.
- BMW F650ST
Antaa rennon cruisailufiiliksen.
-BMW F650ST- - Buimuri
Kukin tavallaan. Mutta minua ainakin ärsyttää jokainen läskimahainen ja -perseinen oli sitten kyseessä nais- tai miesbikeri. Ja tällaisten ihmisten pääharrastus on aina (riippumatta mitä harrastaa) tuo yletön kaljan ja viinan läträäminen.
En sylje kuppiin mutta minä ainakin nautin ylettömästi pyörällä ajamisesta ja yleensäkin järjellisistä extremejutuista. Nämä hommat kun täytyy hoitaa pää selkona eikä krapulassa. Elämä itsessään on parasta huumetta .. siis silloin kun adrenaali kohisee vereen!!
- rip
Hyvä että joku muukin uskaltaa ääneen vastustaa tota jatkuvaa ryyppäämistä..ihmetyttää muakin..eikä motoristit oo ainoita..mä vaan luulin motoristejä suvaisevaisiks, mut kommentit alkoholin puolesta osoitti,että vastustajia ei mahdu leiriin
- prätkäkundi
Hyvin voit olla ottamatta. Kuka sun suuhus viinaa kaataa? Kuhan ny annat muiden ryypätä. Se on sitä, suvaitsevaisuutta...
- taas minä
prätkäkundi kirjoitti:
Hyvin voit olla ottamatta. Kuka sun suuhus viinaa kaataa? Kuhan ny annat muiden ryypätä. Se on sitä, suvaitsevaisuutta...
Sehän on sillai, et jokainen valitsee sellaisen paikan, ajan ja seuran, jonka haluaa...
Ei pidä lähteä huonossa seurassa kokoontumisajoon.
Meillä ainakin kerhon porukassa on monenlaista henkeä...ne jotka tykkää ryypätä, ryyppää.
Ne jotka tykkää ottaa rauhallisesti, ottaa rauhallisesti.
Kyllä siellä jokainen saa olla oma itsensä ja siinä seurassa kuin haluaa...
Kannattaako aina valittaa?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353