Tarkoitus olis vaihtaa ajokkiini parempi soitin. Alkuperäisessä mersun "rokkikoneen" pahin puute on RDS. Ottaa päähän kun yhtäkkiä radio hiljenee, kun mennään kuuluvuusalueen ulkopuolelle. Ala siinä sitten hakemaan kanavan uutta taajuutta. 24V:n soittimet maksavat hunajaa, joten houkuttaisi laittaa 12V n.~150€ soitin. Onko olemassa joitain muuntajia joilla voidaan muuntaa 24V->12V? Onko sellaisen asentaminen kuinka yksinkertaista?
Kiitos vastauksista!
Radion vaihtaminen 24V->12V
9
10142
Vastaukset
- Jalmari
Ota oma virransyöttö 12V.n sarjaankytkettyjen akkujen napojen välistä. Siis sieltä missä ja miinusnapa on yhdistetty "lenkillä" toisiinsa. Siihen vaan sitten välittömästi syöttöpiuhan alkuun akunpuoli päähän johtosulakekotelo ja on turvallinen ja halpa ratkaisu.
- RK-Asentaja2
Tulet saamaan sähköongelmia ja mahdollisesti hiiltyneen auton...Mulla ois tuossa kaapinpäällä ylimääräinen blaukkarin RDS/CD soitin (24v)
- täällä toisia neuvovat!!!!!!
jos haluat et sulla on aina akut paskana niin ota ihmeessä 12.v toisesta akusta......
Helppo kytkeä. Kolme johtoa, muuntajaan tulee maa ja 24voltin syöttö, kolmannesta johdota ulos 12v.
http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?valikko=powerit&sivu=powerit
http://www.adita.fi/?3;2;4700;2900.4700.html
En ole ikinä törmännyt autoradioon joka olisi 24v järjestelmällä.
Oletko varma ettei sielä autossa ole jo muuntaja vaihtamassa 24v 12volttiin?- tumpelo
harrastaa noita 24v systeemejä. ainakin vanhassa artturimallissa oli. en sit tiä uudesta.
- oli jo -98
24 volttinen ratio
- RK-asentaja2
Esimerkiksi MAN-käyttää 24v:n radioita. Saa tilattua myös 12 volttisena.
- Toni
Meiltäkin löytyy niitä, mutta tarvis testata toimiiko niistä mikään. Helppo se asentaa, mutta aikoinaan myin yhelle kaverille testaamatta tollaisen laitteen ja se tuli vaihtamaan 3 kertaa ja joka kerta se oli rikki. Testasin sitten yhen että 100 % varmasti toimii, niin eikös sekin tullut takas...siinä oli asentajassa vikaa mutta niistä kolmesta en koskaan rahoja saanut, kun en pystynyt todistamaan toimivuutta.
Sähköpostiosoitteeni on [email protected] jos haluat siellä jatkaa kauppoja. - Migu
Millä merkeillä on olemassa 24V:n soittimia? Blaukkarilla nyt on ainakin pari mallia, mutta mites muilla? Noi mersun laitteet taitaa olla Blaupunktin tekeleitä ja vastaava tuota Rotterdamia Veholla maksaa ~550e. Minkähän hintainen tuo Rotterdami olisi?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1835037Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204428Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993127Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2562997Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432912- 522521
- 271929
- 351770
- 221767
- 681761