Minkälaisia alennuksia olette saaneet kauppahintaan, kun ikkunatoimitus on ollut myöhässä sovitusta aikataulusta?
Tuttavaperhe hankki aikoinaan Tiivi-ikkunat ja he saivat myöhästymisestä alennusta 2% / alkava viikko. Jotain samansuuntaista odotin itsellemmekin, kun tilaamamme Karelia-ikkunat olivat 6 viikkoa myöhässä. Edustaja ilmoitti alennuksen olevan 0,5 %/vko, mikä tuntuu aika pieneltä korvaukselta 1,5 kk:n myöhästymisestä.
Karelian nettisivuilta tai tilauspapereista en löytänyt minkäänlaista mainintaa asiasta. Niin, olisi varmaan pitänyt selvittää asia etukäteen, mutta ei tullut näin ensikertalaisena mieleen epäillä kun myyjä vakuutti ikkunoiden asennuksen tapahtuvan viikolla x.
Kun toimitus viivästyy
7
5632
Vastaukset
- yleiset sop.ehdot 2002
siis rakennuspuusepäntuotteiden kuluttajakaupan yleiset sopimusehdot 2002 on tapauksessanne noudatettava asiakirja, kun ei kerran muuta ole.
ja ehtojen kohta 10.4. mukaan:
"ostaja on oikeutettu vakiokorvaukseen tapauksessanne.
sen määrä on kultakin alkaneelta viivästysviikolta yksi prosentti viivästynyttä toimitusta vastaavasta osasta hintaa, kuitenkin eneintään 10 prosenttia vastaavasta osasta hintaa"
eli helppo laske, jos koko toimitus oli tuon verran myöhässä.
jo oli vain osa, niin pitää ottaa selville viivästyneen osan hinta.
Näin pitää hyvittää-- myyjä
jos toimitusajalla on jotain olennaista merkitystä (esim. uudisrakennukset, joissa koko aikataulu saattaa mennä sekaisin) kannattaa viivästyssakko sopia isommaksi kuin vakioehdoissa.
jos toimittaja ei tähän suostu, voi olla odotettavissa ongelmia :-) - Ketjun aloittaja
Kiitos. Mistähän löytäisin (nopeasti) tuon
rakennuspuusepäntuotteiden kuluttajakaupan yleiset
sopimusehdot 2002? Googlettamalla löytyi
vain betonituotteiden vastaava ja/tai varkkokauppasivuja joiden kautta voi ostaa
aiheeseen liittyvää materiaalia. Näin siis ainakin pikaisen etsimisen perusteella. - RT:stä
Ketjun aloittaja kirjoitti:
Kiitos. Mistähän löytäisin (nopeasti) tuon
rakennuspuusepäntuotteiden kuluttajakaupan yleiset
sopimusehdot 2002? Googlettamalla löytyi
vain betonituotteiden vastaava ja/tai varkkokauppasivuja joiden kautta voi ostaa
aiheeseen liittyvää materiaalia. Näin siis ainakin pikaisen etsimisen perusteella.Ehdoissa lukee
RAKENNUSTEOLLISUUS RT ry 2002/02, että sieltä, ainakin paperilla - ----------
RT:stä kirjoitti:
Ehdoissa lukee
RAKENNUSTEOLLISUUS RT ry 2002/02, että sieltä, ainakin paperilla------------
- köyhä3
Karelialta. No tietysti kun oli halvin. Niinpä.
No kohta et ole enää ensikertalainen kun muutaman
vuoden päästä uusit ikkunoitasi. Ota kokemuksistasi
opiksi ja unohda halvin.
Itse olen niin köyhä, ettei mulla ole varaa ostaa halpaa.- Ketjun aloittaja
Ilmoitin kaupparatsulle, ettemme suostu 0,5%/vko alennukseen, vaan vaadimme kuluttajakaupan sopimusehtojen mukaista 1%/vko -korvausta. Pienen vääntämisen jälkeen edustaja tähän suostuikin, mutta ikkunafirman näkemyksen mukaan asennus oli vain 5 viikkoa myöhässä. Suostuimme 5% alennukseen. Onneksi tajusin kyseenalaistaa ensimmäisen alennustarjouksen.
Toistaiseksi ei Kareliasta ole muuta pahaa sanottavaa kuin toimituksen viivästyminen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2063270Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391650Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971503- 921409
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461344Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601276Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121208Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89942Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55862