Tilasimme Honkatalojen valmistaman hirsitalo katto päälle pystytettynä. Ongelmia on ollut todella paljon. Pystytysaikataulu viivästyi n. 13 viikkoa. Rakentamassa oli viisi ryhmää. Työn laatu todella heikkoa. Onko muilla parempia kokemuksia Honkataloista?
Kokemuksia Honkataloista?
19
14965
Vastaukset
- honkataloilta
Honkatalojen tarjous oli kaikista kallein meille. Ilmeisesti eivät edes halua myydä hinnan takia. Hyvä kuulla että on ongelmia heidän kanssaan. Honkarakenne olisi varmasti parempi vaihtoehto.
Yleensä pystytysporukat ovat omia yrityksiä, joilta honkatalot ja muut ostavat pystytyksen. - Kädettömät
ammattikoulusta valmistuneet riipputasku- haalari, ns. kirvesmiehet kaikkitietävät nyt asialla.
Niille ei kelpaa värkit kun eivät mitään osaa.
Osaavat ainoastaan pitää kinnasta elementin reunassa kun nosturi nostaa.
Ne haukkuu tavaran, ja tavaran lähettäjän,kuljetuksen ja lopuuksi vielä isännänkin.
Siinä vika,kun hommat ei luista. - meillä toimi
rakennutettiin honkatalojen mökki 2005, ei mitään ongelmia. toimitus ajat ja puutavara kunnossa. itse hankittiin pystyttäjät.
- ....provo..
...faktoja...faktoja...
- terppa
tosin ekopuutalo ja tähän asti kaikki on mennyt hyvin, ei mitään valittamista. Honkatalojen ehdottama vastaava työnjohtaja aivan helmi! Tekee uutterasti hyvää työtä, kun itse en ehdi työtä valvoa ja selvittää kaikkea.
- kiinnostunut..
Hei!!
Olen tosi kiinnostunut honkatalojen ekopuutalosta, mutta tietoa valmiiden talojen rakenteiden toimimisesta en ole onnistunut saada mistään... Oletko itse hakenut jostain tietoa oman päätöksesti tueksi? Kaikki tietoa ja kokemus on tervetullutta, jos sinulla vain on aikaa!!!
voit laittaa viestiä tähän tai osoitteeseen [email protected]
- loppusuoralla
Paras tarjous oli ja pystytysporukka todella tarkka ja ammattitaitoinen. Jonkin verran tavaraa on puuttunut, mutta puuttuvat on aina toimitettu, kun on ilmoitettu puutteesta. Tavaran laadussa olisi joiltain osin kyllä toivomisen varaa (esim. kattopaneelit).
- Hannu
Hei
Luin etta kayttamasi pystytys porukka on ollut hyva ja ammattitaitoinnen. Voisitko ystavallisesti antaa heidan yhteystietonsa koska aloitan noin 10 kk kuluttua Honkatalojen puupalkkitalon pystytyksen ja etsin kokenutta pystytysporukkaa sita tekemaan.
kiitos etukateen
Hannu Mustapaa - dandy
Hei
Luin etta kayttamasi pystytys porukka on ollut hyva ja ammattitaitoinnen. Voisitko ystavallisesti antaa heidan yhteystietonsa koska aloitan noin 10 kk kuluttua Honkatalojen puupalkkitalon pystytyksen ja etsin kokenutta pystytysporukkaa sita tekemaan.
kiitos etukateen
Hannu Mustapaa
- ...
Rakennutettiin Honkatalojen paketti osin Honkatalojen järkkäämällä porukalla ja loput itse hankituin joukoin.
Kummissakin on ollut ongelmia, tuntuu siltä ettei oikein ole ollut motivaatiot ja osaaminen aina kohdallaan.
Itse Honkatalojen paketti oli ainakin silloin aika edukas, materiaalia rittävästi (osin ylimäärin) ja rakentamisessa ilmenneisiin ongelmiin kyllä vastattiin. Kaiken kaikkiaan en voi olla suosittelematta.- kohta tontilla
Viikon päästä nähdään, minkälaista tavaraa Honkataloilta alkaa tulla. Tähän asti toiminta on ollut aivan kelvollista ja hinta oli kohdallaan verrattuna muihin tarjoajiin.
- ...
kohta tontilla kirjoitti:
Viikon päästä nähdään, minkälaista tavaraa Honkataloilta alkaa tulla. Tähän asti toiminta on ollut aivan kelvollista ja hinta oli kohdallaan verrattuna muihin tarjoajiin.
...odotan kokemuksia :)
- osittain tontilla
... kirjoitti:
...odotan kokemuksia :)
Seinät on pystyssä ja siihen asti kaikki hyvin (joskin pari pientä suunnittelumokaa). Kattomateriaalit puuttui, mutta luvattu toimittaa heti soiton jälkeen tontille. Katsotaan kuinka tarina jatkuu, kun mennään muutama päivä vielä eteenpäin.
- hyväkö
osittain tontilla kirjoitti:
Seinät on pystyssä ja siihen asti kaikki hyvin (joskin pari pientä suunnittelumokaa). Kattomateriaalit puuttui, mutta luvattu toimittaa heti soiton jälkeen tontille. Katsotaan kuinka tarina jatkuu, kun mennään muutama päivä vielä eteenpäin.
kuinkas on hommat edenneet honkatalon suhteen??
vieläkö tyytyväinen - moittimista
hyväkö kirjoitti:
kuinkas on hommat edenneet honkatalon suhteen??
vieläkö tyytyväinenOlen edelleen ihan tyytyväinen Honkatalojen toimitukseen. Puutavara on ollut ihan hyvää, myyjä on pitänyt aktiivisesti yhteyttä myös toimituksen ja maksamisen jälkeen ja rakenteellisessakin vertailussakin olen vakuuttunut tekemäni ratkaisun onnistumisesta. Ainoastaan kova kiire valmistuksessa ennen tehtaan lomia aiheutti pari "unohdusta", eli suurennettavien ikkuna-aukkojen vaakasahaukset jäi tekemättä tehtaalla ja kaksi ikkunareikää kokonaan. No näistä selviää sahalla, joten pidän kyllä parempana sitä, että yleensä sain hirret tontille ennen tehtaan lomia.
- varman päälle
eiks niillä oo/on ollut taloudellisia ongelmia??
- rakssss
Luottotiedoissa merkintöjä muutama vuosi sitten. Tälläkin hetkellä laskujen maksuaika pitkä. Yrityksen virallinennimi on Primapoli. Honkatalot on toiminimi. Suosittelen tarkkojen sopimusten tekemistä talokauppaa tehtäessä kyseisen yrityksen kanssa...
- Allu
Olen nyt kolmatta päivää odottanut, että Honkatalojen edustaja ottaisi yhteyttä ja kuuntelisi, millaisesta paketista haluaisin tajouksen. Ystävällinen nainen lupasi ensin soittaa "huomenna", ei kuulunut mitään. Kun soitin uudelleen, sanoi soittavansa "illemmalla, parin tunnin kuluttua". Eipä soittanut, joten tuntuu ettei taida kaupanteko oikein kiinnostaa...
- pölkky
Näyttävät kuvissa hienoilta, mutta onko kellään näistä
mitään käytännän kokemusta tietoa?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552513Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot981030- 64881
- 63789
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273701Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85690Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202658Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648