Meillä on kesämökillä pontatuista lankuista tehty saunan lattia, eli ei ole mitään tuuletus rakoja.
Kannattaako tuo lattia lakata ylä- eli saunanpuolelta?
Vettä ei tuolla hirveästi lattioille lotrailla.
Onko järkeä vai mätäneekö heti?
Kannattaako tuo lattia lakata ylä- eli saunanpuolelta?
Vettä ei tuolla hirveästi lattioille lotrailla.
Onko järkeä vai mätäneekö heti?
Vastaukset 5
Vanhimmat
En tosiaan tiedä mitä sanoisin, miksi tuollaisia tehdään..? Järjetön ratkaisu, tai sitte teillä on varsinainen kuivasauna. Mites muuten saunan pesu, vai eikö sekään ole tarpeen?
Pontatuista laudoista tehty lattia ei ole lattia, vaan pohja. Sen päälle täytyy tehdä varsinainen lattia johon tulee oikeaoppiset kaadot. Lisäksi sinne pitää tehdä lattiakaivo ja viemäröinti kaivolle, vesieristys ja lopuksi tietysti pintamateriaali.
Jos mökkisaunan lattia tehdään pelkästään laudasta, niin silloin sen pitää olla harvalaudoitus, josta vesi pääsee läpi ja ilma kiertää.
Meillä on kesämökin saunassa suoraan lattiapalkkien päälle rakennettu lautalattia (muistaakseni pontattua).
Noiden lattiapalkkien alla "ilmaa", eli kyseessä tavallaan tuulettuva-alapohja. Mökin puolella lattian alla on eristys, muttei saunan puolella.
Tietenkin kaadot on tehty (korotusrimoilla) ja "vedenkeräys ura", jonka matalimmassa keskikohdassa on reikä, johon asennsetusta putkesta vesi johdetaan rakennuksen alla olevaan sadevesiviemäriputkeeen, josta se maahan kaivettuna johdetaan kauemmas rakennuksesta, muistaakseni läheiseen ojaan.
Tämä on toiminut hyvin, kun mökki, ja ainakin sauna, on käytännössä vain kesäkäytössä. Tietenkin saunomisen jälkeen sauna pitää tuulettaa ja kuivattaa hyvin (ikkuna ja ovi auki, ja pari kalikkaa kiukaaseesn vielä kun saunominen lopetetaan)
Kyllähän tuo aikansa toimii, mutta aika riskialttiilta ratkaisulta kuulostaa. Vaikka lattia kuivuiskin, niin lattian ja seinän liitoskohta on kuitenkin altis paikka kosteusvaurioita ajatellen. Miten olette estäneet veden pääsyn seinään ja seinäeristeisiin?
Ja vaikka kuin lämmittäis, niin lattian rajassa ei ole ikinä samoja lämpötiloja kuin lauteilla.. Kun sinne rakoon vettä pääsee, niin ei vesi ieltä ihan helpolla haihdu.
ollenkaan noin riskialtista! Siellä seinän vierustalla on tietenkin ilmarako, puulattiaa ei voida tehdä kiinni seinään, jos se tehdään ponttilaudasta ja vieläpä saunaan, jossa kosteuselämää puussa tulee paljon.