Naimisiin ulkomailla??

avioon tahtovat

Eli tahtoisimme ns. karata avioon..me kaksi TUOMARI todistajat(?) jossain ihanassa lämpimässä maassa..Miten tämän voi järjestää?? Onko eroa onko ko. maa eu-maa tai ei-eu maa?Ja onko avioliitto virallinen/laillinen täälä kotomaassamme Suomessa??

6

4483

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LuPu

      voit siis vaikka kirjoittaa googleen juuri tuon lauseen; naimisiin ulkomailla ja varmasti saat paljon tietoa. Itse menemme Mauritiuksella naimisiin jouluna ja asia on nyt juuri lähdössä käyntiin. Eli maestraatista saa englannin kielisenä ja apostolin leimalla paperit melkein pakattuna ja itsellesi jää vain passin sivuista kopiointi. Maestraatti kertoo sinulle mitä tarvit, syntymätodistukset, esteettömyystodistukset ja muut paperit, sekä passin ekasta 4 sivusta kopiot.Kaikki paperit ovat voimassa muistaakseni 4 kuukautta, joten tilaat ne vasta ennen häitä ja perillä maassa jossa menetkään naimisiin ne pitäisi myös olla noin 3kk ennen. Itse sinun tarvitsee olla ainakin 3 päivää ennen maassa ja kiertää papereiden kanssa ennen häitä. Voit siis siihen hotelliin mihin menet, ottaa yhteyttä ja kysellä voiko joku siellä auttaa sinua tai sitten matkanjärjestältä voit kysyä. Varmempaa on selvitellä ensin tuo apu kyseisestä maasta ja sitten varata matka vasta..Sitten vaan paikan päällä naimisiin ja kotiin palatessa maestraattiin hakemaan joitain leimoja ja hyväksyntää ja olet sitten 5 min päästä suomessakin naimisissa!Tuosta eu asiasta en sen sijaan osaa sanoa..mutta Lykkyä tykö ja onnellisia häitä jossain kaukana lämpimässä ;)

    • ; )

      ...ihmeessä täällä Suomessa naimisiin juuri ennen matkalle lähtöä, Maistraatissa! Paljon helpompaa kun kuitenkin joudutte Suomeen palattuanne menemään
      Maistraattiin "virallistamaan" naimisiin menonne.
      Varaatte vaan matkan johonkin kauas, käytte edellisenä päivänä tai lähtöpäivänä Maistraatissa, postitatte "tiedon" kaikille sukulaisille ja ystäville kortein ja lennätte johonkin ihanaan paikkaan nauttimaan avioparina. Eipä mene hukkaan yhtään lomapäivää jonkun paperisodan ja "papin" ettimiseen!?
      Mukavaa odotusta... ;)

      • Nimetön

        Itseasiassa tämä sinun ehdotuksesi on parempi idea kuin mennä ulkomailla naimisiin=)


    • heinäkuu 2007

      Me aiomme karata heinäkuussa 2007.Itse olen ehdottomasti sitä mieltä, että papin pitää vihkiä rannalla Mauritiuksella. Sellaisia rantoja ei suomesta löydy! se on aivan sama jos suomessa joutuu vielä maistraatin kautta menemään, mielummin tässätapauksessa jälkeen kuin ennen.

      • vaan

        Meidät vihitään myös rannalla, mutta Thaimaassa, ehkä perinteisin thai-menoin. Ei olla vielä ihan päätetty. Silti käymme hakemassa "virallisen paperin" (eli vihillä maistraatissa) ennen matkalle lähtöä, mutta hääpäivänä pidän kyllä sitä, jolloinka häät ovat, eli sitä Thaimaan hääjuhlaa. Voi ajatella vain niin, että se virallinen osuus Suomen maistraatissa hoidetaan ennen matkalle lähtöä. Minä en viitsi uhrata häämatkasta aikaani juosta ympäri Phukettia paprut kourassa. voidaan sitten sekin aika kuherrella jossain :)


    • kesäkuu 2007

      Meidät vihkii ensi kesänä Kreikassa suomalainen pappi, joten maistraattissa ei tarvitse erikseen käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      86
      1819
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      145
      1278
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      62
      1100
    4. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      62
      966
    5. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      78
      902
    6. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      84
      840
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      29
      826
    8. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      819
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      47
      817
    10. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      810
    Aihe