Huvittuneena luen tätä palstaa, kuinka katkeraa jengiä täällä pyörii. Olen ollut noin kymmenen kertaa poliisin kanssa tekemisissä sekä syytettynä että asianomistajana, eikä mulla ole
mitään aihetta suorittaa tälläistä vuodatusta ja
halveksuntaa, mitä täältä saa lukea. Jos poliisin toiminta nyt lakkautettaisiin te olisitte täältä ensimmäisenä lähdössä hakemaan turvapaikkaa jostain missä on yhteiskuntajärjestys.
mitään aihetta suorittaa tälläistä vuodatusta ja
halveksuntaa, mitä täältä saa lukea. Jos poliisin toiminta nyt lakkautettaisiin te olisitte täältä ensimmäisenä lähdössä hakemaan turvapaikkaa jostain missä on yhteiskuntajärjestys.
Vastaukset 70
Vanhimmat
En itsekään aina ole ollut samaa mieltä poliisin kanssa, mutta pomminvarma tosiasia on, että ilman järkevää (lue: suomalaisittain hoidettua) poliisitoimintaa yhteiskunta olisi kaaoksessa.
Jep, täällä pikkurikolliset, wannabe-narkkarit (hehe) ja kaikenmaailman ironmikesit vinkuu poliisien toiminnasta, mutta he juuri ovat ensimmäisinä juoksemassa poliisien selän taakse jos jotain tapahtuu.
Mitä se hiirulainen ja superkyykkijä taas inisee kolossaan?
Jos tyhmyttäsi luulet, ettei poliisi tee koskaan virheitä ja ettei heitä voi lainkaan arvostella, niin olet idiootti, kuten jo tiedetäänkin. Sinä olet pelokas nyyhkijäpapparainenja olisit välittömästi vasikoimassa, jos joku niistäsi hieman nenääsi. Minä en ole poliisien apua ole koskaan tarvinnut, enkä tule tarvitsemaankaan, sillä pärjään varsin hyvin heitä ilmankin.
Poliisit ovat juuri sinulaisia nyyhkyjä ja avuttomia varten.
Miksi olet noin lapsellinen? Kerrot olevasi taitava väittelijä, mutta ainoa mitä osaat on uhota lapsellisesti ja solvata muita. Keskustele asiallisesti jos osaat.
"Jep, täällä pikkurikolliset, wannabe-narkkarit (hehe) ja kaikenmaailman ironmikesit vinkuu poliisien toiminnasta, mutta he juuri ovat ensimmäisinä juoksemassa poliisien selän taakse jos jotain tapahtuu".
Mikset puuttunut tähän viestiin?
Tyyli on aika lailla sivistyneempi kuin Ironmikesin viesteissä. Ko. herrahan solvaa lähestulkoon joka viestissä muita kirjoittelijoita. Merkki hyvästä keskustelutaidosta? Enpä usko.
Ei tavallinen veronmaksaja poliisia tarvitse. Josta sitä kaipaa niin voi kyllä muutaman kerran vuodessa maksaa valtiole jos kokee ajaneensa ylinopeutta tms.
Olet sinäkin varmaan poliisilta joskus ajokorttia hakenut, myös passit myöntää poliisi. Uskon että olet niin kova jätkä, että jos joku joskus vahingoittaa miljoona-autoasi niin nuolet haavasi itse etkä vaivaa asialla suojatyössä olevaa poliisia. Tai jos muuan setä raiskaa lapsesi, niin ei kai sellaiseen poliisia tarvita. Sehän olisi jo järjetön ajatus.
Kerrankin olet oikeassa siinä että poliisit tekevät virheitä. Poliisin toimintaa saa ja pitääkin arvostella ja tarkastella kriittisesti tässä maassa.
Ja muut poliisin vihaajat voisivat kertoa minkä toisen maan poliisiorganisaatio sopisi meille paremmin...ehkäpä Venäjän tai Kiinan.
Jos olette seuranneet uutisointia viimeaikoina, niin onhan siellä aika paljon poliisit saaneet rangaistuksia töppäilyistään. Sama laki se koskee meitä kaikkia ja poliisin toimintahan perustuu lakiin, mikä on jokaisen luettavissa. Jos mielestänne koette vääryyttä poliisin taholta, niin valittakaa asiasta tai tehkää rikosilmoitus, teillä on siihen täysi oikeus. Turha sitä on täällä itkeä.
Hyvää kesää kuitenkin kaikille. Eikä alennuta sitten mihinkään ala-arvoiseen nimittelyyn vaan keskustellaan asiallisesti.
Ajokortin minulle antoi joku nainen poliislaitokselta ja samoin passin. En nähnyt edes poliisia kansliassa!!
Leppoinen, ystävällinen, auttavainen, eikä kanna asetta.
Katsopas sitä ajokorttiasi ja kuka sen on myöntänyt sinulle.
Poliisilla on ajokortin suhteen vähän ansioita. Ensin on ajokortin hakia käynyt ajokoulua tai opetellut ajamaan ajo-opetusluvalla. Töitä on tehneet niin opetettava kuin oppilaskin ja oppilas on maksanut kulut. Sitten on ollut koeajo, jossa hyväksyntä saavutettu.
Ajokortin voisi myöntää yhtäkaikki katsastusasema.
Mitä siinä poliia tarvitaan enää.
Joo mees kuule itte ottaa otain narkkii joka heiluu puukon tai aseen kans kiinni ilman asetta...
opiskele ennen kuin tänne kirjoittelet. Englannissa bobbyt ei kanna asetta, koska ovat lähes samantasoisia kuin täällä suomessa vartijat. Siellä liikkuu "iskuryhmiä" jotka on hampaisiin asti aseistautuneita ja ne hoitavat varsinaiset rikollisten kiinniotot... ja patukkaa ja asetta käytetään huoletta...
sama kuin täällä on tuo karhu-yksikkö.
Itse lontoossa 8 v asunut...
MUTTA niistä myös opitaan! arvostella saa mutta rajansa asioillakin!
Pakko sanoa tähän vielä poikkeus.
Liikennevalvonta on täysin päinpersettä hoidettu!
vastoin kuin poliisitoiminta muuten, liikenteenvalvonnassa ei suomalaisesta maalaisjärjestä ole tietoakaan.
Puhtaasti rahankeruu toimintaa joissa ei oikeudenmukaisuudesta ole tietoakaan.
Ajan 21 km ylinopeutta 80 rajoituksella ja saan siitä 1200 euron sakot. Jep jep. Olenkin tosi iso rikollinen.
Nakkikauppas taas itkemässä kun poliisi sakottaa ja ihan aiheesta. Teit rikoksen ja vastaat siitä, joten älä itke.
Kulkeeko riisipussisi edes niin kovaa, että ylität 80 kmt rajoituksen? Hehe!
Minun autoni kulkee 250 kmt, jonka jälkeen rajoitin tulee peliin, enkä ole saanut sillä yhtään sakkoa.
Tyhmyydestä sakotetaan ja aivan oikein sinulle typerä rääpäle.
että poliisi ei ole säätänyt rajoituksia. Se nyt vaan on se valvova viranomainen.......et silleen.....Olen kyllä samaa mieltä, että sakot vois jollain tavalla kohtuullistaa, ei pitäs olla tuloista riipuvainen vaan nopeudesta riipuvainen, eli jos ajat vaikka 20km/h ylinopeutta, joutusit maksaa sakkoa vaikka 400€ tai jotain....eli kaikille sama!
"Henkilö A sen sijaan taantuu lapsen tasolle ja syyllistää poliisia sakostaan. Hän hautoo asiaa lapsenmielessään ja muuttuu katkeraksi. Näitä on paljon ja niitä tapaa joskus kentällä. Minua kyseiset henkilöt naurattavat, sillä en ymmärrä, miksi aikuisten ihmisten pitää olla niin lapsellisia".
Mikko hoi! Annatko nimesi ja osoitteesi niin poliisit voivat pyyhkiä sut tiedostoista jos sattuisit joskus apua tartteemaan. Eipähän tartteis ajella turhaan.
"Minä en ole poliisien apua ole koskaan tarvinnut, enkä tule tarvitsemaankaan, sillä pärjään varsin hyvin heitä ilmankin. "
Odottelen muuten edelleen vastaustasi äkilliseen mielenmuutokseesi Bodom-asiassa.
...niin et todellakaan ole ainoa, joka odottaa, että googlemikes, taiteilijanimeltään pysäytyskynnys, kykenisi jotain väitteitään perustelemaan.
No jos lohduttaa... Laki & rikos Poliisi 21
Kun ei osaa, täytyy selittää Laki & rikos Poliisi 15
Ei... Laki & rikos Poliisi 21
Ironmikes parantaa Laki & rikos Poliisi 29
Ironmikesin parhaita, osa 38 Laki & rikos Poliisi 28
En. Laki & rikos Poliisi 20
Ironmikes, miksi pakenet? Laki & rikos Poliisi 51
Ironmikes jyrää! Laki & rikos Poliisi 45
Vastaa kysymykseen - yritä edes Laki & rikos Poliisi 14
Tervetuloa, Ironmikes! Laki & rikos Poliisi
Olet perustanut uuden profiilisi näköjään ironmikesiä varten!! Millä aiemmalla nikillä Mike sinut kyykytti?
Jos ei perustele mitään ei voi myöskään kyykyttää ketään.
Kaikille sama: rikesakko!
Kun ajat 100 km/h niin nopeutesi olisi vielä noin 68 km/h samassa kohtaa missä 80 km/h ajava auto olisi jo pysähtynyt. Siinä tulee pikkasen erilaista jälkeä törmätessä toiseen autoon. Eli rikollinen olet ja vaarannat muiden turvallisuuden liikenteessä.
Eli ylinopeutta ajava on oikein rikollinen, mutta autolla poliisin yliajoa yrittävä murtovaras on "näpistelijä"?
Jep jep. Viisas olet kuin virtahepo.
Mukavaa muuten, että tiedät autosi huippunopeuden, varsinkin kun kaikki muut tiedot autosta ovat sinulta hukassa.
Mikäs se olikaan se merkki, malli ja vuosimalli?
En edes odota saavani tuohon vastausta, olehan kysynyt sitä jo niin monta kertaa.
Viimeksi kehuit ajavasi 600 SL-mersulla, mutta harmi vain, niitä ei ollut silloin yhtäkään Suomen rekisterissä :)))))
Onkos polkuautosi esim. Viron kilvissä? :))
Annahan poju linkki, missä olen puhunut 600 SL autostani, taikka ota taas uusin syväkyykky. Saat vielä 100 000 euroa löytöpalkkiota. Hopi, hopi köyhä, nyt sinulla on tilaisuus saada edes vähän helppoa rahaa. Hopi, hopi, etsimään ja tulet taas kyykkyyn eteeni, kun jäit kiinni valheesta.
Olet rikollinen, koska et noudata lakeja. Onko liian vaikeaa tyhjälle aivokopallesi?
Okei okei, olen tosi rikollinen, koska ajan ylinopeutta. Sinä ilmeisesti et, mutta se taas kertoo ehkäpä enemmän sinusta :)
Tässä pyytämäsi linkki, ja aivan turha alkaa väittämään, ettet ole Iron Mike. Todellakin olet, sen tietävät kaikki. Samat jutut, sama lukihäiriöinen egomaaninen huru-ukko.
Sattumaako, että Iron Mike katosi samaan aikaan kun rekisteröit Ironmikes nimimerkin?
Jep jep, sitä paitsi kaikki nauroivat ja tunnistivat sinut välittömästi rekattuasi tuon säälittävän nikin.
Et edes vaivautunut silloin kiistämään asiaa, ja turhaa se olisi ollutkin :)
Kirjoittanut: Iron Mike 24.3.2002 klo 10.27
Et sinä pysty minua kyykyttämään. Asun edelleenkin West-Endissä ja ajelen 600 SL Mersulla. Rahani ovat tallessa Bahamalla ja pörssistä tulee joka päivä tuhansia euroja voittoa. Nostan penkilta 220 kg ja puristan sulta paskat housuihin koska tahansa.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=573&posting=3000000000067216#3000000000067216
Voit halutessasi, googlemikes, lukea aikaisempiakin viestejäni, klikkaat vaan nappia missä lukee "hae kaikki nimimerkin kirjoittamat viestit".
Äläkä turhaan häpeä käyttää omaa nimimerkkiäsi.
West-Endit ja kuussataset. Eipä voi kun nauraa. =D
Pitkään jotkut jaksaa näköjään asua juttuinensa Suomi24:ssa...no saahan sen vapaasti tehdä jollei muutakaan ole mitä tehdä.
Oletko katkera poliiseille vai westendläisille?
Lapsellisia juttuja kirjoitat sinäkin.
Huvittunut minä olen. Ole sinä vaan katkera itseksesi ja jatka sen katkeruuden kyselemistä kaikilta kuten näytätkin jo tekevän.
Melkein meni sekunti päivästä pilalle kun pollari mollasi lapselliseksi. Pollari tykkää lapsosista?
Ehkä pidän ehkä en.
Asia oli näin, että joku viesteistäni herneen nenäänsä ottanut on käyttänyt tuota nimimerkkiäni... Ikävä oli viedä sekin huvi heiltä. :)
että kattopollari vai tavan pollari...
ensimmäinen antaa turvan ja toinen on pelkkä vitsi asennevammaisuudessaan..
.. vaan todista puheesi. Jos osaat tavata nikkini, niin se tulee tässä I R O N M I K E S!!!
Iron Mike nikillä saatoit kirjoittaa vaikka sinä, koska se ei ollut edes rekattu, joten höpinällesi ei voi kuin nauraa paskaisesti. Epätoivinen yritys taas luusreri ja totaalinen häviäjä. Heeeh!
Koitahan raappahousu piristyä, sillä olet jo täysin selittelyjesi suossa, eikä sinuun usko kukaan, jolla on vähääkään älliä päässä.
Älä ala puhua muiden puolesta, sillä noilla vähäisillä älynlahjoillasi ja sepustuksillasi olet automaattikyykyssä.
100 000 euron todistuspalkkio odottaa edelleen pojuamme, mutta heikolta näyttää, kun lainaat väärää nikkiä ja vieläpä sellaista rekkaamatonta nikkiä, jolla voi kuka tahansa kirjoittaa! Hoh, hoijaa mikä surkea ja typerä ääliö.
Kyllä minä ymmärrän, että harmittaa.
Ei tosiasioille kuitenkaan mitään voi.
Asia on päivän selvä.
Hyvät päivänjatkot vaan sinne Tuusulaan Iron Mike :)))))
Kerrohan meille kaikille mitä yritit todistaa ja miten siinä mielestäsi onnistuit? Minut mielestäni teit taas mahalaskun Miken suhteen. Lainaat tyhmyyttäsi rekkaamatonta nikkiä ja Tuusula puheesi on omaa harhaasi. Sinun "tosiasiasi" ovatkin jo naurun kohteena täällä. Kun et Mikestä mitään tiedä, niin joudut häviön tuskissasi keksimään kaiken. HAHAHAHAHAH!
Miksei Etsijä. tai Löytäjä.
Sinulta kun ei nuo .loppuiset nimimerkit lopu.
Koita käyttää välillä vaikka Utelias-nimeä.
Huoh, olet aikamoinen pelleMike.
Oikeasti asun Tuusu-LA:ssa. Siellä autokaupan Ihme-Maassa.
Mutta ei nykyisessä suojatyöpaikka moraalissa ,saa tehdä mitä huvittaa saamatta siitä mitään ellei satu tekemään henkirikoista.
Nykyinenkin menettelilis jos virat olisi uudelleen haussa 2-3 vuoden välein niin asennevammaiset paskiaiset eivät pääsisi pesiytymään valtion suojatyöpaikkoihin.
Virkaan valitsemaan kansalais paneeli jotta veljeilyä ei pääsisi tapahtumaan.
Näin saataisiin suomesta poistettua yksi suojatyöpaikka joka on turhan kallis yllä pitää.
Vai kansalais paneli. Tapa oli tuttu jo taattojen eli huutoäänestys punakaartissa, jolla johjajat valittiin. Huonostihan siinä lopulta kävi vaikka kuinka huusi.
Kuulua yhtään asennevammaista poliisia eikä niiden sukulaisia eikä myöskään rikosrekisterin omaavia.
Punakaartit ja muut huuto sakit on aivan eriasia.
asiabtuntuja paneelit on eriasia kuin huutosakit elikkä perehdyppä asiaan tinanappi.
Tämä katkeruushan tulee useimmiten siitä, että henkilö A on saanut sakon eikä hän kykene sulattamaan asiaa. Henkilö B osaisi sulattaa asian, koska on kypsä ihminen ja ymmärtää, että näin voi joskus käydä.
Henkilö A sen sijaan taantuu lapsen tasolle ja syyllistää poliisia sakostaan. Hän hautoo asiaa lapsenmielessään ja muuttuu katkeraksi. Näitä on paljon ja niitä tapaa joskus kentällä. Minua kyseiset henkilöt naurattavat, sillä en ymmärrä, miksi aikuisten ihmisten pitää olla niin lapsellisia.
On tullut jo selväksi että haluat "hauskuttaa" ja kertoa kuinka kaikki ovat lapsellisia.
Voisitko olla joskus kommentoimatta näitä juttuja vai ottaako se niin pahasti otsalohkoosi?
Joka jutussasi sanat on "lapsellinen" tai "katkera". Tuskin sinua naurattaa nämä jutut, joissa poliiseja arvostellaan. Jos naurattaisi oikeasti niin osaisit ottaa nämä huumorilla, eikä tarvitsisi katkerana tänne kommentoida joka asiaa.
Ai miksi pitäisi olla kommentoimatta? Onko väärin odottaa keskustelupalstalta edes jonkinlaista järkevän keskustelun tasoa?
Jos on lapsi, täällä Suomi24 -sivuilla on myös heille omat kivat palstansa, missä voivat jutella mukavia ennen pikkukakkosta.
Vähimmäisvaatimuksena täällä pitäisi ainakin olla se, että perustelee kirjoituksensa edes jollakin tavalla.
Ja kyllä, pidän eräiden tämän palstan vakiotrollien kirjoituksia erityisen lapsellisina ja katkerina. Eivät ne ole poliisien arvostelua, ne kertovat enemmän kirjoittajastaan kuin "kritiikin" kohteesta. Oikea arvostelu on sitä, että perustellaan asiat ja kerrotaan asiallisesti mikä on mennyt pieleen.
Ihan varmasti mahtuu perusitkijöitäkin tähän maahan. Kokemuksesta tiedän, että aiheellista on kyllä katsoa ainakin joissakin poliisipiireissä peiliin! Oikeudentajuinen ja fiksu ihminen kantaa kyllä vastuunsa, jos tekee väärin. Jos taas häntä kohdellaan väärin, voi olla varmaa että käsitys oikeusvaltiosta ja poliisien toiminnan motiiveista muuttuu kerrasta.
Katkeruus ei siis tällaisen henkilön kohdalla ole aiheetonta eikä lapsellista vaan aiheellista ja ymmärrettävää. Joskus voisi poliisitkin mennä itseensä ja kyseenalaistaa omaa organisaatiota ja toimintaansa. Tosin oman toiminnan kyseenalaistaminen on ihmiselle tänäpäivänä punainen vaate -jokainen johtaja on paras ja aina oikeassa. Tästä kai johtuu se, että oman ajattelun ja luovuuden käyttö hierarkisissa järjestelmissä on tehty mahdottomaksi ja kyseenalaistajista käytetään nimeä huono alainen, joista mielummin halutaan eroon.
Ei siinä mistään sulattamisesta ole kysymys vaan mielivallankäyttämisestä..kaikki poliisin toiminta on mielivaltaista vai väitätkö poliisi toiminna olevan tasapuolista ?
Otetaan nyt vaikka paatelan tapaus joka on saanut julkisuutta eli missä kohtaa toteutuu tasapuolisuus..
Todellakin lapsellinen ja leikkiä tuomaria ?
poliisilla ei riitä rahkeet tienpäällä tuomaroimaan ja leikkimään laamannia...
Tiedätkö mitä mielivalta tarkoittaa?
"kaikki poliisin toiminta on mielivaltaista"
Jos toiminta perustuu lakiin niin se ei silloin ole mielivaltaa.
Ei kyse olekaan tuomarin leikkimisestä, vaan liikennevalvonnasta. Poliisi kirjoittaa sakon jonka syyttäjä vahvistaa. Yksinkertaista.
Jos toiminta perustuisikin lakiin joka olisikin hienoasia mutta kun poliisin toiminta on mielivaltaista ja vaihtelee mulkkuusasteen mukaan ja paljon eli se on sitä mielivaltaa ei mitää lain puitteissa toimivaa poliisin työtä.
Itse olen joutunut mielivallassa toimivien poliisien toimintaa seuraamaan.
Mutta vetästään tähän väliin vaikka se paatelan tapaus niin eikö sekin ole mielivaltaa ?
Sitten toiseen pointti eli varkaudessa mielivaltaa jakava poliisi päällikkö eli j haapana joka kertoo päivän lehdessä venyttävänsä lakia elikkä käyttää mielivaltaa ja tämäkään ei ole päästä keksitty vaan ihan lehdestä luettu.
lakia ei pysty venyttämään muutakuin mielivallalla eli minullakaan ei ole mitään kiinostusta noudattaa lakeja koska niitäkin voi venyttää kuten tekee poliisikin.
Onko poliisi harjoittanut mielivaltaa jos ei ota katsastamattomasta autosta kilpiä pois ? vaan antaa sakon jossa maininta katsastamattomalla ajoneuvolla ajo..taas laiminlyötiin tehtäviää vaikka siihen ei vaihtoehtoja ole vaan ne kilvet lähtee ja piste tai siis pitäisi olla tai muuallakin suomessa saa ajella katsastamattomalla ajoneuvolla eikä pelkästään pohjois savossa.
Eli kun se taas ei toimi kuten paatelan tapauksessa eli poliisit meinas leikkiä tuomaria ja antaa lievemmän tuomion tai antoivat..tässä kohtaa voidaan puhua tuomiosta koska sitä tuomaria leikittiin.
Mutta taas päästään tähän poliisin mielivaltaan eli annetaan sakoja ja kortin poisottoja tai ottamatta jättämisiä (lue paatelan tapaus ).
Noihan se voi olla yksinkertaisen poliisin mielestä mutta kun sitä luottoa ei enää paljon poliisin toiminnasta löydy vaan kaikki perustuu mielivaltaan mutta ei koskaan tasa-arvoiseen kansalaisetn kohteluun.
Poliisi osaa kirjoitta ? sehän on upeaa tuolla koulutuksella , vielä kun osaisi sen asiakas palvelun niin olis 40% töistä hallussa..sitten niitä prosentteja vois hankkia korruptuneisuuttomuudesta ,veljeilyn poistolla ja esim asiapapereitten asiallisella käyttämisellä ja niin hävittäminen ei ole juuri sitä itseään..
Ps:naapurin ajokoira on paljon luottettavampi
Viimeinen kirjoittamasi sana kuvastaa teitä ylenpalttesisti ja ikuisesti.
Mutta olihan kyse todella yksikentaisesta poliisista.. "Yksinkertaista" mutta totta..
Kovin herkästi täällä takerrutaan näihin julkisuudessa olleisiin tapauksiin. Jos jokin asia on mennyt noin, niin toiminta on aina ja kaikkialla mielivaltaista, tätäkö tarkoitat?
Poliisi voisi toki varmistaa ihmisten tasapuolisen kohtelun sillä, että säädettäisiin kaikista rikkeistä/rikoksista rangaistus, josta poliisi ei missään olosuhteissa voi poiketa. Esim. suuntavilkun käyttämättä jättämisestä aina rikesakko. 30 km/h ylinopeudesta aina kortti pois, oli kyseessä sitten kaupungin keskusta tai hiljainen maantie. Harkintaa ei saisi käyttää. Tasapuolista? Varmasti. Järkevää? Vedä omat johtopäätöksesi.
Ja mitä luottoon tulee, niin tietääkseni poliisi on yksi luotetuimmista ellei jopa luotetuin viranomainen Suomessa. Tottakai löytyy marginaalinen porukka, joka ei poliisiin luota, mutta mitä sitten? Kaikkia ei voi miellyttää.
Olen kanssasi samaa mieltä, että suurinosa poliiseista on erittäinkin asiallista porukkaa.
Mutta tämä vaihtelee paljon myös tehtävien mukaan. Ja osittain myös iän mukaan.
Järjestyspuolella näitä asiakkaiden mielestä "huonompia" poliiseja on varmasti eniten.
Itseä harmittaa eniten valvonnan suuntaaminen liikenteessä. Eli ihan tämä puhdas rahastus meininki esim. mittaamalla nopeuksia hetkellisesti 80 alueeksi muuttuvalla päätiellä jossa rajoitus on muuten 100.
Kyttäystä harrastetaan tavalla joka ei todellakaan palvele liikenneturvallisuuden parantamista, joka liikennevalvonnan perustavoite siis on.
Kaikki me tiedämme näitä juttuja.
Itselle on siviiliautolla perässä roikkumisia ja siten ylinopeuteen "yllyttämisiä" tapahtunut ihan riittävästi. Sellainen on täysin perseestä.
Elikkä loitetaanpa vaikka tyuosta paatelan tapauksesta elikkä siinhän ylitettiin tuo maaginen 30 eikä korttia otettu pois vaikka kyseessä oli tietyömaa ja samassa kaupugissa oli aiemmin kuollut vastaavissa olosuhteissa..eli ei tasapuolisuuttaa eikä mitään muuta kuin veljeilyyn viittaavaa..
Mutta kun tuo toiminta on normaalia mielivaltaista toimintaa..
Poliisi on nyt aika jäävi sakottamaan vilkun käyttämättättömyydestä koska ei itsekkään juuri sitä käytä..
Harkinnalle ei juuri pitäsi antaa varaa koska laki ei jousta ja näin poliisin ei tarvitse leikkiä tuomaria mutta parempi näyttö esim ns ylinopeudesta pitäisi näyttää asiakkaa eikä pelkästään asennevammaisen mulkun mikkiin huutama nopeus kilometrin päästä..siellähän voi tihrusilmäinen mulkkku poliisi sanoa mitä sattuu ..kun luotto poliisiin eon mennyt niin ei sitä helpolla takaisin saa...tähän väliin vois heittää sen asennevamma prosenetin eli 98% poliiseista on asennevammaisia paskiasia.
Tuohon poliisi luottoon niin se ei oikeen riitä että "tietääkseni" poliisi on luotetummista viranomaisista suomessa..vittu mitä itse kehua..kuka tekee tutkimuksen ?
Se on totta että poliisista löytyy marginaalisen pieni joukko asennevammattomia ..
Poliisi on marginaalinen ammattiryhmä joka pitäsi yksityistää jotta suojatyöpaikka saataisiin muutettua asiakaspalveluksi kuten sen pitäsi olla..
Tuota asennevammaista porukkaa jotka ovat päässeet suojatyöpaikkaan töihin..
Itseasiassa tuohon ikä hommaan sen verran että nuorimmat ja vanhimmat ovat täysiä mulkkuja mutta siihen välii löytyy joku yksittäinen vuosi kun poliisi tajuaa että on päässyt suojatyöpaikkaan töihin että mitäs tässä nyt tehdään..sitten alkaa se vitutus ja asennevamma pahenee..
Ai miten mieltäni lämmitti kun näin tässä reilu viikko sitten miten YKSI heppu heitteli 6:tta poliisi pitkin katua ja nämä nuoremmat jotka meni ensimmäisenä pullistelemaan niin saivat kyytiä kunnolla..sitten pilasivat homman kun menivät pamppuineen paikalle heilumaan..vittu mitä mamman poikia ensin härkitään sitten mennään sakilla kimppuun..toinen istu rauhallisesti katukiveyksellä ja poliisi menee pollastelemaan siihen sitten..
toivottavasti ne poliisit jotka sai osumia niin muistaisivat edes sen aikaa kun vammat paranee..
Mikä parasta niin itse voi ainakin hankaloittaa ja veloittaa poliiseilta siviilissä reippaasti enemmän kuin muilta ,kyllä poliisin korkeilla palkoilla pystyy maksamaan ylimääräistäkin kun palkat on yläkanttiin maksettu tehdystä työstä..
Ihmettelinkin, milloin taas mennään tälle taatulle Suomi2 -tasolle, eli naurettavalle uholle ja nimittelylle. Tulihan se sieltä.
Lapsellista ja katkeraa, vai mitä? :)
Niinkuin kirjoitin aiemmin, ei sille voi mitään jos pieni porukka ei Suomessa luota poliisiin. Se ei kiinnosta ketään.
Mitä tulee tuohon luottamukseen poliisia kohtaan, niin tässä pieni linkki:
http://www.poliisi.fi/poliisi/periodic.nsf/vwdocuments/19B675E992CE7F21C2256B8800281278
Viiden vuoden takainen, kyllä, mutta tilastot eivät nyt yleensä pompsahtele päinvastaisiksi viiden vuoden aikana... Ja etsi netistä niin löytänet uudemman.
Koomista, että et muka ole törmännyt missään tällaisiin tilastoihin. Kannattaa joskus lukea sanomalehtiä tai katsoa uutiset.
Joo kyllä varmasti liikennevalvonnassa parantamista on, jos sitä ajatellaan kokonaisuutena. Kommentoin kuitenkin yhtä asiaa.
"Itseä harmittaa eniten valvonnan suuntaaminen liikenteessä. Eli ihan tämä puhdas rahastus meininki esim. mittaamalla nopeuksia hetkellisesti 80 alueeksi muuttuvalla päätiellä jossa rajoitus on muuten 100."
Yleensä tuollaisissa paikoissa on jokin järkevä syy, miksi rajoitus on se 80 km/h. Liittymä tms. Tiedän oman kihlakunnan alueelta monta tällaista paikkaa, missä on tapahtunut vakavia kolareita. Eli kyllä niiden valvonta perusteltua on, vaikka siitä voidaankin keskustella miten se tehdään niin ilman, että hommaan tulisi rahastamisen ja "sakkorysän" maku.
JOka tekee puolueettomat tutkimukset..
ihan palkinon saa kun tekee poliisista oikeanlaisen tutkimuksen.
Vai kuka luottaa ?
Pitäs jossain vaiheessa olla kritiikkiä sen verran että osaisi itsensä lopettaa vaikka virantoimituksessa..
Totuus tekee joskus kipeää, eikö? Kannattaa tosiaan seurata joskus mitä kotimaassa tapahtuu, niin ei tule niin yllätyksenä tällaiset asiat.
Pistäs näkyviin joku luotettavampi kuin valitut palat..
Sitä ennen 98% on ja pysyy asennevammaisina poliiseina..
Oi kotimaan ,oi tämä veljeilyn paratiisi.
Niin, totuus. Onko vaikea asia ymmärtää?
On se muuten erikoista, kun 98 % Suomen poliisikunnasta on asennevammaisia ja sinussa itsessäsi ei ole mitään vikaa.
Kansalainen enkä mikään vitun asennevammainen poliisi. Siinä on huomattava ero mutta olisi se kiva tavata joskus niitä 2% poliiseista jotka huhun mukaan ovat asennevammattomia..
Tulipahan mieleen että jaksasko väsätä paperille oikeen tutkintapyynnön jotta löytykö yhdestä asiasta rikosta..no jos ei löydy niin ainakin suojatyöpaikkaan saisi tehtävää..palataan asiaan kunhan suojatyöpaikassa vastaavat..
Asennevammaiselle kyttäämiselle...
niin meilläpäin kytätää aina samassa paikka motarilla alamäessö jossa ei ole ramppeja eikä muuta häiriötekijöitä..mutta entä kun pyydetään koulun kohdalle mittaamaan kun hellalettas mammat ja islät tulee viemään mukuloita kouluun..ei todellakaan koska se on normaalia että kusipää mammat ja iskät saa ajella siihen aikaan niinpaljon kun sielu sietää ja onhan se lapsen koulumatkan turvaamista kun tuo ne itte sinne..muista viis ja samaa periaattetta olenkin itse vaalinut töyssyillä eli kun kerta pystyn ajamaan töyssyt läpitte tuplanopeudella niin myös teen sen..on se hienoa kun morjestetaan reippaasti vaikka en edes tunne kaikki hellalettas mammoja ...no itse osaa hiljenella ennelta arvattavissa paikoissa ja sitten hanaa muualla..
tähän perään isoilta pojilta kuultu motto :paras poliisi on kuollut poliisi...itse lisäisin tuohon vielä että työnpuolesta
Joo, ei muuta kun paperia koneeseen. Se ei Suomesta lopu!
Poliisi laitokselle kiikuttelee niin miksi se on niin helvetin nihkeää ?
Miksi paperi hommat ei kiinosta...
miksi ei haluta ottaa papereita henkilökohtaisesti vaan tarjotaa että laita PL siihen ja siihen ,en todellakaan laita koska sitä ei solloin kuitata sisään vaan voidaa heittää suoraan ö-mappiin..
Miksi poliisilaitoksella on aina kiire vaikka mitään aikatauluja ole minkään aisian suhteen , vaan kirjalliseen vastaukseen meni viimeksi 4-5kk ja koko asian käsittelyyn reilu vuosi..
Ovat tainneet kohdata todellisen epäoikeudenmukaisen kohtelun.
Ehkä heitä on nöyryytetty ja kyykyytetty, että sinä et edes noita sanoaja tunne.
Poliiseja on hyviä poliiseja!
Mutta ikävä kyllä vähän muutakin!
ihminen joka on ollut poliisien kanssa tekemisissä ei niin kivoissa asioissa, ei rupea lapselliseksi! vaan totesi että poliisi tekee työtään. Se on jokaisen itse päätettävä että haluaako poliisien kanssa olla ikävissä asioissa tekemisissä! olisi kunnolla!
:)