Terveisiä päiväntasaajalta!

4

783

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arjatar

      Kiitos ihanasta sunnuntai aamusta, jonka sain viettää "kanssanne" Indonesiassa. Niin tuttua, niin tuttua ja ihanaa. Ne suihkut, kukot, mopon äänet, minareetit, kyykyssä tuolin vierellä sydänsurujaan purkavat nuoret miehet, kaikenlaiset hauskat omituisuudet...samanlaista se on näköjään Sundasaarillakin. Nyt herätän matkakumppanini "matkustamaan" kanssanne. Niin, suomalainen kävelee...ei ota aina dokaria, ei hyppää aina bemon kyytiin...juuh! Kiitos!

      • Nyt olen saanut kirjoitettua puhtaaksi reissupäiväkirjani, siitä tuli tolkuttoman pitkä kun koko ajan tapahtui niin paljon mielenkiintoista ja tutustuimme ihaniin paikkoihin ja ihmisiin. Jos luulet jaksavasi lukea sen (sunnuntaiaamusi ratoksi), ota yhteyttä!
        [email protected]


    • Minä vain

      Aivan todella ihana matka tuntui teillä olevan...Kateellisena luin hienon matkakertomuksesi. Oletteko matkustaneet kenties enemmänkin kun tuollaiselle reppureissulle uskaltauduitte? Kyllä kieltämättä itsellekin tuli taas hirveä matkakuume...

      • No onhan sitä tähän ikään ehtinyt tehdä reissun jos toisenkin. Omatoimimatkailua harrastamme Kreikan saaristossa hypellen ja pakettimatkoillakin olemme varsin liikkuvaista väkeä. Viime vuosina on tullut patikoitua siellä täällä. Vuosien varrella on huomattu, että järjellä ja jonkunlaisella suunnittelulla pärjää vallan mainiosti ilman välikäsiä tai matkatoimistoja. Indonesiaan on palattava joskus uudelleen, on se niin hieno maa!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      45
      2186
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      190
      1997
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      835
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      736
    Aihe