normaali

Miten teidän vauvanne ääntelehtii? Meillä köhiseen, kiljahtelee, murahtelee...8 vkoa täynnä - onko normaalia? Tissillä joskus hiljaa joskus kovasti äänessä ja unissaan pääsee vaikka minkalaista ääntä. Joskus sellaista hikkaa muistuttavaa vaikka ei ole hikka.
1307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

mitä vauva päästelee, ovat normaaleja :D

Minäkin ihmettelin pari kuukautta sitten kasvavaa ääntelyvarastoa, mutta enää minua ei ihmetytä yksikään uusi ääni. Vauvat tuntuvat rakastavan omaa ääntään ja nauttivat kiljahteluista, naurusta, hikotuksesta, tekoköhästä, örinästä, murinasta jne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vauvan ääntely kirjoitti:

Miten teidän vauvanne ääntelehtii? Meillä köhiseen, kiljahtelee, murahtelee...8 vkoa täynnä - onko normaalia? Tissillä joskus hiljaa joskus kovasti äänessä ja unissaan pääsee vaikka minkalaista ääntä. Joskus sellaista hikkaa muistuttavaa vaikka ei ole hikka.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu