Korkkilattian asennus

Pämmy

Olen parin kuukauden ajan jahkaillut makuuhuoneen lattiapäällysmateriaalipäätöksen kanssa. Lopulta päädyin korkkiin, koska minulla on siitä todella hyviä kokemuksia. Korkkilattia näyttää kuitenkin olevan todella arvokasta ja nyt pähkäilenkin, onko korkkilattia helppo asentaa itse vai kannattaisiko minun ostaa asennus samalta liikkeeltä, josta korkkilattiankin ostan. En oikein uskalla "harjoitella" 54 e/m2 -hintaisella materiaalilla, jollei joku teistä samanlaisista poropeukaloista rohkaise minua omalla kokemuksellaan.

6

8747

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • M-A

      Onnea valinnastasi, korkkimatto aivan ykkönen lattiapinnoitteen, harmittavan arvokas vaan (kun joku kuitenkin vertaa sitä suoraan 5 euron muovilattiaan).

      Et varmaankaan voi pilata korkkimattolautojasi ellei sulla ole aivan onnettomat työvehkeet tai työskentelytavat. Liimattava matto ei varmaan ole kyseessä?

      Sääli jos et voi itse asentaa, kun noilla liikkeillä on m2-veloitus lähes järjetön.

      • Maija747

        Korkki on tietty paloina jotka liimataan. Valmis lattia täytyy sitten vielä jyrätä.
        Miten olette jyrän tehneet - täyttäneet jonkin rullan hiekalla vai vuokranneet?


      • M-A
        Maija747 kirjoitti:

        Korkki on tietty paloina jotka liimataan. Valmis lattia täytyy sitten vielä jyrätä.
        Miten olette jyrän tehneet - täyttäneet jonkin rullan hiekalla vai vuokranneet?

        Miten niin tietty? Tervetuloa 1990-luvulle.. :)

        http://www.korkkitrio.fi/tuotteet.htm#viite2


    • ALP

      Asensimme juuri eteiseen lukkopontillista korkkia. Aiemmin emme ole juuri remonttihommia tehneet, mutta oli kyllä helppo aloittelijankin asentaa. Ainoat "ongelmakohdat" olivat ovien kohdat, kun niitä oli käytävän molemmin puolin, ja lautaa piti saada karmien alle, mutta mittailemalla niistä selviää. Lisäksi eteiskäytävämme on aika pitkä ja seinät eivät tietenkään ole ihan suorat, mutta kun alussa näki vähän vaivaa, ja suunnitteli, miten laudat menevät, niin hyvä tuli. Aikaahan meni tietysti paljon enemmän kuin ammattilaisella, mutta mielestäni suht. nopeasti sitä sai asennettua. Tavallisella käsisahalla sai hyvin sahattua poikki, joten mtään erikoisia työkalujakaan ei tarvita. Meillä on Wicandersin korkkia, mutta tuskin niissä on eroa. Rohkeasti vaan tekemään.

    • huhfhs

      Liimattu korkkilaatta on paljon fiksumpi valinta kuin nämä lukkoponttiuutuudet,niistä on pitkät ja hyvät kokemukset,eli varma valinta.Jyränä voit käyttää jalkojasi tai hieroa ilmat pois alta.pahin virhe asennusessa on liian liiman käyttö,pursuilee ilkeästi saumoista.

    • korkkilattian_asennus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2072
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      732
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. 35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe