Hei. Yksi marsuistani virtsaa punertavaa virtsaa? Mistä on kyse? Tätä jatkunut jo viikon ainakin? En ole varma onko punertavan virtsan erittäjä uros vai naaras,sillä en ole nähnyt kuka niistä sitä virtsaa.
Auttakaa.
Punainen virtsa
6
3022
Vastaukset
- MaassuNeiti
..., tuo ei ole normaalia.
- ...
Oletko antanut marsullesi tuoretta ruohoa? Se nimittäin saattaa värjätä virtsan punaiseksi. (Ei kuitenkaan niin voimakkaasti kuin punajuuri.) Tarkista, että se on virtsaa eikä verta - jos se on verta niin HETI lääkäriin. (Apteekissa myydään liuskoja, joiden avulla näkee onko virtsassa verta.)
- pepsi
Tuore ruoho, punajuuri ja apila mm. värjäävät virtsaa punaiseksi. Eli jos olet syöttänyt niitä ja myös jos marsujen heinässä on mukana puna-apilaa niin sekin voi värjätä. Kannattaa tietysti tarkistaa että onko verta mutta mm. nuo aiheuttavat virtsan punaisuutta. Ja tarkistahan myös marsujesi takapuolet että onko esim. haavaa josta voisi tulla verta.
- merc
Syynä saattaa olla punajuuren aiheuttama virtsan punertavuus, mut epäilen myös tulehdusta. Varsinkin naarailla virtsateidentulehdukset on yleisiä ja uroksilla virtsakivet. Molemmissa tapauksissa virtsaan on sekottunu verta, joten se näyttää punaiselta. Omallani ollut virtsakiviongelmaa.. Se voi olla perinnöllistä tai johtua esim. liian rasvasesta ruokavaliosta. Kannattaa tutkia mikä marsuista oireilee ja viedä se lääkäriin. Siellä annetaan todennäkösesti antibioottikuuri tai kivitapauksessa otetaan röntgenkuvat ja harkitaan leikkausta..
- Mustis
Näin kesä-aikaan monet pelästyvät turhaan kun virtsa on punertavaa. se johtuu juuri siitä tuoreesta heinästä ja voikukanlehdistä. Jos marsu on sairaan oloinen tai kyseessä on veri niin asia on sitten ihan eri.
- inkakuummarsut
Hei! :)
Omasta kokemuksestani kerron: jos marsusi inkuu/valittaa samalla niin saattaa olla kyseessä virtsakivi tai virtsatientulehdus. Vie heti eläinlääkäriin ellei ole syönyt punajuurta,vesimeloonia tai voikukan lehtiä.
Ilo auttaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai1169899Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki775002Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.694812Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.73280Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j102478Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1071720- 471516
Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.541511Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota591444Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?661372