Hei! Valtio puuhailee tietotekniikkakeskusta ja ei haluttaisi että valtion asioihin pääsemiksi tarvitsee kaikkien hankkia Microsoftin välineet.
Jos kehtaat, käy ottamassa kantaa, se ei sido mihinkään. Viestiä voi välittää eteenpäin.Voi olla pieni asia, mutta hyvä sellainen!
http://www.flug.fi/linuxhallintoon/2006/adressi/allekirjoittaneet.html
Ota kantaa vapaisiin tiedostomuotoihin
5
356
Vastaukset
- ihmeen
järjellisellä perusteella nuo kehumasi
"vapaat tiedostomuodot" ovat parempia?- sivusta.
Pistänpä nyt lusikkani soppaan vaikka kysymys olikin osoitettu aloittajalle.
Yksi erittäin järjellinen peruste on se että ohjelman valmistaja ei voi yksipuolisesti muuttaa tiedostoformaattia muutaman vuoden välein ja näin pakottaa asiakkaansa ostamaan samaan tarkoitukseen käyttämänsä ohjelmat uudelleen ja uudelleen. - Susemies
Tuskinpa niissä paremmuudessa on absoluuttisia eroja.
Eroja on siinä, että tuetaanko vapaasti kaikille saavutettavissa olevaa tiedostomuotoa vai yksityisen yrityksen tarjoamaa vaihtoehtoa, joka ei ole vapaa kenellekään.
Mihin haluat verorahasi laitettavan?
- Kalle-32
Niin kysehän ei ole Microsoftia vastaan tapahtuvasta työstä vaan suljettuja tiedostoformaatteja. Microsofthan on kertonut jatkossa tuovansa avoimen XML-tiedosto muodon Office 2000 ja uudempiin toimisto-ohjelmiin.
Maailmalla ollaan saatu onneksi vihdoin standardi muoto tuosta XML-jutusta koskien tekstinkäsittelyä, taulukkolaskentaa ja esitysgrafiikkaa - tämä mahdollistaa saumattoman yhteistyön niin OpenOfficen kuin MS Officen ja muiden vastaavien tuotteiden ja järjestelmien käyttöön. Tätä siis halutaan edistää. Myös Microsoft haluaa toimia näin.
===============================================================
Vetoomus kannattaa allekirjoittaa täällä:
http://www.flug.fi/linuxhallintoon/2006/adressi/index_html
===============================================================
muita linkkejä, OpenDocument Standardista (ISO):
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=9&news_id=55859
IBM tukee ja tuo tuen myös Lotus Dominoon:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=9&news_id=50945
Tanskan hallitus päätti tukea yksimielisesti:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=9&news_id=56922
Yst. terveisin,
//Kalle- Sanna-82
Avoimesta muodosta kiinnostuneille microsoft lähtöisesti:
http://www.digitoday.fi/showPage.php?page_id=9&news_id=44872
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 528344
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/1527724Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593929Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu953923- 1113775
- 553293
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod753269IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2412649Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint382637- 531784