moi !valmistuin ammattioppilaitoksesta muutamavuosi sitten ja nyt olen ollut työelämässä 2v..palkka n.1400/kk..nyt haluaisn pois vuokra asunnostani josta maksan 422e/kk nyt. ja ostaisin oman..noin 90 000 e..onko teillä kokemuksia, tuleeko tiukkaa yms..jännittää vaan paljon kannattaako ja jos haluankin vielä opiskeleen myöhemmin eikä ole tuttua kuukausi tuloa!..Kiitos jo etukäteen teille..
KOKEMUSTA/TIETOA?
siNI^^
2325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
sulle yheksää kymppiä lainaa jos nuo mainitsemasi tulot ovat bruttona eikä nettona. Siis jos sulla ei ole säästöjä. Tekee nykykorkotasolla vajaa 500e/kk ja 25 v. Mutta ainahan voi pankista kysellä, ei ne siellä pure.
Pankit kiristivät hieman luototustaan keväällä, ja epäilen suuresti lainansaantiasi, etenkin, jos omarahoitusosuutta ei ole lainkaan.
Jos nyt kuitenkin satutu saamaan lainan, niin aika tiukkaa saattaa tulla. Lisäksi pitää varautua mahdollisiin ja todennäköisiin koronnousuihin. Kannattaa tietysti kysyä pankista, kyllä ne sinulle jonkinlaiset alustavat laskelmat ja suunnitelmat tekevät.