Teen Taideteollisen korkeakoulun Medialaboratoriossa lopputyötä siitä, miten digitalisoi(tu)va, nopeasti muuttuva työ vaikuttaa tekijöidensä kokemuseen elämäntilanteestaan. Kokeeko digiammattilainen renessanssineron tavoin toteuttavansa työssään syvintä itseään vai kehuuko hän itsensä ja "fantastisen tiiminsä" vain pysyäkseen verkostossa mukana ainakin vielä seuraavan projektin ajan?
Tilastollisten totuuksien sijaan tavoitellaan kokonaisvaltaisempaa kokemusta. Pyrin ammattilaisten tarinoista saamaan aikaan laajemman kertomuksen, puolidokumentaarisen digityöntekijän elämäkerran. Jotta kokonaisuudesta tulisi aidosti moniääninen, tarvitsen apua hyvin erilaisilta ihmisiltä: nuorilta, varttuneemmilta, naisilta, miehiltä, johtajilta, alaisilta, insinööreiltä, humanisteilta, tutkijoilta, bisnesihmisiltä, taiteilijoilta jne. Juuri sinun puolestasi ei voi puhua kukaan muu!
Digiammattilaisten nimimerkillä kirjoitettujen kokemusten kokoamista varten on perustettu Nykyaika -verkkosivusto ( http://mlab.uiah.fi/nykyaika ). Sivusto sisältää myös taustoittavan kyselyn, jota myös hyödynnetään lopputyössä.
Lisätietoa projektista on saatavilla Nykyaika-verkkosivustolta. Vastaan mielelläni jatkokysymyksiin myös suoraan.
Ystävällisin terveisin,
Tapio Puhakka
http://mlab.uiah.fi/nykyaika
[email protected]
Kerro kokemuksesi työstä!
6
930
Vastaukset
- Töpsel
... vaan kun teidän "digiammattilaisten" sivusto ei toimi.
Henkilötietojen jälkeen kun painan "jatka", niin vastassa on pelkkä valkoinen sivu. Pyydä Ortila pistämään sivu kondikseen, niin eiköhän ala taas pelittää.- Tapio Puhakka
Testatessamme emme pysty toistamaan virhettä.
Osaatko kertoa millä käyttöjärjestelmällä/selaimella yritit täyttää lomaketta, jotta voisimme saada vihjeen siitä missä menee pieleen? - Töpsel
Tapio Puhakka kirjoitti:
Testatessamme emme pysty toistamaan virhettä.
Osaatko kertoa millä käyttöjärjestelmällä/selaimella yritit täyttää lomaketta, jotta voisimme saada vihjeen siitä missä menee pieleen?Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
- os x 10.2.8
Töpsel kirjoitti:
Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
ja kaikki futaa??
mikäs se olikaan selaimena... safari toimii. - Tapio Puhakka
Töpsel kirjoitti:
Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
Suurkiitokset sinulle tiedosta. Kannasta näen, että on ollut muitakin, joilla vastaaminen on tyssännyt ensimmäisen sivun jälkeen.
Olen vian suhteen ymmälläni, sillä sekä sivun koodi että kanta näyttävät olevan täysin kunnossa. Yritän selvittää asiaa vielä.
Hätäapuna pistin kuitenkin sivulle varoituksen, jossa kehotetaan käyttämään Operaa, Firefoxia tai Internet Exploreria.
Pahoittelen vaivannäköä, jonka olen sinulle aiheuttanut. - VITUSTA, TIESITHÄN??
Tapio Puhakka kirjoitti:
Suurkiitokset sinulle tiedosta. Kannasta näen, että on ollut muitakin, joilla vastaaminen on tyssännyt ensimmäisen sivun jälkeen.
Olen vian suhteen ymmälläni, sillä sekä sivun koodi että kanta näyttävät olevan täysin kunnossa. Yritän selvittää asiaa vielä.
Hätäapuna pistin kuitenkin sivulle varoituksen, jossa kehotetaan käyttämään Operaa, Firefoxia tai Internet Exploreria.
Pahoittelen vaivannäköä, jonka olen sinulle aiheuttanut.täyttä paskaa lykkää olemaan tuo ihana korkeaälyisen ihmispolon luoma sontapakkitekniikka!
Ihan vain perusjutuissakin menee vituilleen ja sekoaa - aivankuin sinä ja minä.
Itse olen ollut graafiselöla alalla vuodesta 82 ja voin sanoa että nyt VITUTTAA kyllä karvaasti.
Nykyäään ei sisältöä ajatella juurikaan - vaan väliäkös sillä - paskaa lykkää joka tuutti ja media ja meedio ja muut. HALLELUJAAAAAAAAAAAAAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4674074Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181702- 1161536
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891484Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991418Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n601385- 521326
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi981245- 451099
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa341078