Teen Taideteollisen korkeakoulun Medialaboratoriossa lopputyötä siitä, miten digitalisoi(tu)va, nopeasti muuttuva työ vaikuttaa tekijöidensä kokemuseen elämäntilanteestaan. Kokeeko digiammattilainen renessanssineron tavoin toteuttavansa työssään syvintä itseään vai kehuuko hän itsensä ja "fantastisen tiiminsä" vain pysyäkseen verkostossa mukana ainakin vielä seuraavan projektin ajan?
Tilastollisten totuuksien sijaan tavoitellaan kokonaisvaltaisempaa kokemusta. Pyrin ammattilaisten tarinoista saamaan aikaan laajemman kertomuksen, puolidokumentaarisen digityöntekijän elämäkerran. Jotta kokonaisuudesta tulisi aidosti moniääninen, tarvitsen apua hyvin erilaisilta ihmisiltä: nuorilta, varttuneemmilta, naisilta, miehiltä, johtajilta, alaisilta, insinööreiltä, humanisteilta, tutkijoilta, bisnesihmisiltä, taiteilijoilta jne. Juuri sinun puolestasi ei voi puhua kukaan muu!
Digiammattilaisten nimimerkillä kirjoitettujen kokemusten kokoamista varten on perustettu Nykyaika -verkkosivusto ( http://mlab.uiah.fi/nykyaika ). Sivusto sisältää myös taustoittavan kyselyn, jota myös hyödynnetään lopputyössä.
Lisätietoa projektista on saatavilla Nykyaika-verkkosivustolta. Vastaan mielelläni jatkokysymyksiin myös suoraan.
Ystävällisin terveisin,
Tapio Puhakka
http://mlab.uiah.fi/nykyaika
[email protected]
Kerro kokemuksesi työstä!
6
945
Vastaukset
- Töpsel
... vaan kun teidän "digiammattilaisten" sivusto ei toimi.
Henkilötietojen jälkeen kun painan "jatka", niin vastassa on pelkkä valkoinen sivu. Pyydä Ortila pistämään sivu kondikseen, niin eiköhän ala taas pelittää.- Tapio Puhakka
Testatessamme emme pysty toistamaan virhettä.
Osaatko kertoa millä käyttöjärjestelmällä/selaimella yritit täyttää lomaketta, jotta voisimme saada vihjeen siitä missä menee pieleen? - Töpsel
Tapio Puhakka kirjoitti:
Testatessamme emme pysty toistamaan virhettä.
Osaatko kertoa millä käyttöjärjestelmällä/selaimella yritit täyttää lomaketta, jotta voisimme saada vihjeen siitä missä menee pieleen?Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
- os x 10.2.8
Töpsel kirjoitti:
Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
ja kaikki futaa??
mikäs se olikaan selaimena... safari toimii. - Tapio Puhakka
Töpsel kirjoitti:
Mac OS 10.4.6 Safari 2.0.3
Suurkiitokset sinulle tiedosta. Kannasta näen, että on ollut muitakin, joilla vastaaminen on tyssännyt ensimmäisen sivun jälkeen.
Olen vian suhteen ymmälläni, sillä sekä sivun koodi että kanta näyttävät olevan täysin kunnossa. Yritän selvittää asiaa vielä.
Hätäapuna pistin kuitenkin sivulle varoituksen, jossa kehotetaan käyttämään Operaa, Firefoxia tai Internet Exploreria.
Pahoittelen vaivannäköä, jonka olen sinulle aiheuttanut. - VITUSTA, TIESITHÄN??
Tapio Puhakka kirjoitti:
Suurkiitokset sinulle tiedosta. Kannasta näen, että on ollut muitakin, joilla vastaaminen on tyssännyt ensimmäisen sivun jälkeen.
Olen vian suhteen ymmälläni, sillä sekä sivun koodi että kanta näyttävät olevan täysin kunnossa. Yritän selvittää asiaa vielä.
Hätäapuna pistin kuitenkin sivulle varoituksen, jossa kehotetaan käyttämään Operaa, Firefoxia tai Internet Exploreria.
Pahoittelen vaivannäköä, jonka olen sinulle aiheuttanut.täyttä paskaa lykkää olemaan tuo ihana korkeaälyisen ihmispolon luoma sontapakkitekniikka!
Ihan vain perusjutuissakin menee vituilleen ja sekoaa - aivankuin sinä ja minä.
Itse olen ollut graafiselöla alalla vuodesta 82 ja voin sanoa että nyt VITUTTAA kyllä karvaasti.
Nykyäään ei sisältöä ajatella juurikaan - vaan väliäkös sillä - paskaa lykkää joka tuutti ja media ja meedio ja muut. HALLELUJAAAAAAAAAAAAAA!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys652572Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2411585- 941380
6 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo8901- 65882
Jotenkin se harmittaa
Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian46700Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti
Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os2652Haluan kysyä vain yhden asian
Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs39579- 73562
- 22512